bFGkFCPo
bFGkFCPs
bFGkFCPw
programy
kategorie
bFGkFCPp

Zachcianka pruskiego króla. Komnata z „bałtyckiego złota”

Zrabowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, przez wielu uznawana za ósmy cud świata. Historia Bursztynowej Komnaty, której wykonanie zlecił Fryderyk I Hohenzollern w 1701 roku. Na spełnienie zachcianki pruskiego władcy poszły tony jantaru, który trzeba było poddawać precyzyjnej obróbce. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Jak powstała i czym naprawdę była Bursztynowa Komnata?.

156 reakcji
54
62
40
Podziel się
Komentarze (40)
08-05-2020
XyzNie naziści tylko Niemcy!!!!!!
zobacz więcej komentarzy (40)

Programy Wirtualnej Polski

bFGkFCPB
KOMENTARZE
(40)
Xyz
2 lata temu
Nie naziści tylko Niemcy!!!!!!
777
2 lata temu
Bursztynową komnatę odtworzono i od mniej więcej od 2000 roku można ją oglądać w Carskim Siole k Petersburga, tam gdzie była poprzednio.. Po wojnie zachowały się jej dokladne rysunki, zdjęcia i wg nich odtworzono komnatę. Rosjanie ściągnęli do jej rekonstrukcji najlepszych bursztynników z innych krajów. W tym też Polski. Materiał Rosjanie zapewnili sami. A musiał to być bursztyn we wszystkich jego odcieniach. Poza tym to były płaskorzeźby i wymagały naprawdę wielkiej pracy.
Emeryt
2 lata temu
Takich naszych "podarowanych" prezentów jest w Rosji więcej.
bFGkFCPT
Bretan
2 lata temu
Trzeba zacząć od tego że istnienie Prus było wyłącznie winą Jagiellonów. Rzeczpospolita była na tyle potężna że po Hołdzie Pruskim powinna Prusy wcielić do Korony a nie pozwalać na przejęcie władzy Brandenburskiej linii Hohenzollernów. Nie byłoby wtedy ani potężnych Niemiec, ani rozbiorów ani obu wojen światowych.
Znawca
2 lata temu
NIEMCY a nie nazisci. Bo jak nazisci to mogli byc i Wlosi i Hiszpanie i Grecy i inni. NIEMCY. Jaka jest pewnosc ze to co teraz wiisi na scianach w Rosji to duplikat a nie oryginal ?:)
Najnowsze komentarze (40)
franz
2 lata temu
Nie replikę tylko tę prawdziwą, po uzupełnieniu wojennych ubytków.
adrem
2 lata temu
W skrócie Hitler myślał,że napadł na państwo a nie na fabrykę zbrojeniową z 200 ml pracowników 7 ml armią czasu pokoju.....Liczenie,że 1500-2000 km jego armie przejdą przed nastaniem zimy rosyjskiej dowodzi,że Hitler miał spory deficyt inteligencji i braki w umiejętności rachowania na poziomie 3 klasy szkoły podstawowej
koko
2 lata temu
Bursztynowa Komnata po wojnie była ozdobą Kremla - kto miał do niego dostęp, ten ją widział. W ostatnim roku panowania Jelcyn kazał ją zdemontować, odnowić i przewieźć na stare miejsce. Putin - żeby było na niego - nakazał poinformować media, że to replika, co nie jest prawdą. Niewiadomo też, czy w czasie wojny rozebrali ją Niemcy czy Rosjanie, żeby przewieźć ją do Moskwy bo tak chciał Stalin.
Pavlo
2 lata temu
Gdyby zlecili poszukiwania " " "Detektywowi" " " "Rutkowskiemu już dawno by była odnaleziona.
franz
2 lata temu
To nie jest replika, tylko oryginał, a częściowe zniszczenia zrekonstruowano. A kto im oddał komnatę i gdzie? Jak myślicie?
lesio
2 lata temu
to nie niemcy ja ukradli tylko ruscy i tam jest do dzisiaj
USA
2 lata temu
"zlecił Fryderyk I Hohenzollern w 1701" - ktory byl Niemcem !!! Czyli Niemcy zabrali swoja wlasnosc !!!! W czym problem !!!!
Janek
2 lata temu
Babcia mi mówiła że hitlerowcy wywozili z Polski wszystko co przedstawiało jakąś wartość od biżuterii,monet,zastawy stołowej,porcelany,sztućców,książek po wielkie szafy na ubrania.Pakowali to na ciężarówki i do reichu.W jednym domu był przypadek że domownicy jedli obiad to niemcy zabierali srebrne noże,widelce i łyżki a obiad wyrzucali na podłogę.
bFGkFCPL
ego
2 lata temu
kto to byli "naziści" ? wojnę prowadziliśmy z Niemcami !
Niki
2 lata temu
To w końcu znaleźli tę komnatę?
zoro
2 lata temu