programy
kategorie

Zadłużenie Polaków. Seniorzy najbardziej solidni

Jak Polacy płacą rachunki w życiu codziennym? Wbrew pozorom, to wcale nie osoby starsze są pod tym względem najbardziej zadłużone. - Największą grupą są osoby w wieku 36-55 lat, a w dalszej kolejności osoby młode - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. Okazuje się więc, że najsolidniej swoje zobowiązania realizują seniorzy. - Dla nich pewnym dyshonorem jest nieopłacenie rachunków - twierdzi Łącki. Oczywiście osoby starsze również mają długi, ale zazwyczaj wynikają one z kredytów, zaciąganych na potrzeby dzieci czy wnuków.

07-02-2020
Tranksrypcja:A jak pan popatrzy tak na PESEL-e Polaków, którzy są w waszy...
rozwiń
Bo dotąd chyba był taki mit, że to seniorzy. Ale to się zmienia. To zależy na jaką kategorię zadłużenia spojrzymy.
Jeżeli teraz przyjrzeliśmy się dokładnie, jak Polacy regulują swoje zobowiązania w życiu codziennym.
Czyli za rachunki te życia codziennego - prąd, gaz, woda, czyli za media. To tutaj najbardziej zadłużoną grupą są osoby w wieku między 35, a 56 lat, czy może 36, a 55 lat.
Ta grupa stanowi około 166 tysięcy osób. Te osoby są zadłużone na 600 milionów złotych.
Bo tutaj trzeba wspomnieć, że generalnie ta grupa zadłużonych osób, które nie płacą za media, dotyczy prawie 390 tysięcy osób i to łączne zadłużenie wynosi 1,4 miliarda.
Ta grupa najliczniejsza jest winna 600 milionów. Ale tuż za nią są osoby młodsze, te do 35 roku życia
Ich zadłużenie w tej chwili wpisane z tego powodu wynosi 441 milionów złotych. Na kolejnym miejscu, ostatnim, znajdują się osoby dojrzałe i w wieku starszym.
Czyli jeżeli liczymy statystycznie od 56 roku życia. Czyli seniorzy są najbardziej rzetelnymi? Tak.
I tutaj można powiedzieć, że to zadłużenie jest najniższe, wynosi 350 milionów przy tej skali 1,4 miliarda.
Najlepiej rachunki regulują właśnie osoby starsze, bo dla nich dyshonorem jest nieregulowanie takich podstawowych należności.
Czyli to leży jak gdyby w ich charakterze, w ich wychowaniu, w ich kulturze po prostu. I z tego to się bierze, tak? Tak.
Te podstawowe zobowiązania absolutnie należy płacić. Oczywiście seniorzy też są grupą zadłużoną i to jeżeli spojrzymy w KRD, to ten dług wynosi ponad 6 miliardów złotych.
Ale to zadłużenie wynika najczęściej z kredytów bankowych, pożyczek, które bardzo często są zaciągane ze względu na chęć pomocy młodszemu pokoleniu.
Które teoretycznie powinno to zadłużenie spłacać, a tego nie robi.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)