bDIksbnU
bDIksbnY
bDIksboc
programy
kategorie
bDIksbnV

Zaginiona cywilizacja w Boliwii. Składali ofiary z ludzi

Archeolodzy w Boliwii odkopali ceremonialne wazony, noże i wyroby metalowe, należące do cywilizacji Tiahuanaco. Odkrycie pomoże w zrozumieniu tego starożytnego społeczeństwa. Tiahuanaco było jedną z najważniejszych cywilizacji andyjskich. Jego wpływ rozciągnął się na obecne Peru i Chile i trwał do około 1200 roku naszej ery. Jego stolicą było monumentalne miasto Tiahuanaco, położona w południowej części basenu jeziora Titicaca. Mało wiadomo o tym społeczeństwie, jednak naukowcy wierzą, że nowe odkrycie rzuci trochę światła na system wierzeń tej cywilizacji. Znalezione przedmioty wiążą się bowiem z praktyką składania ofiar z ludzi, czyli rytuałem bardzo powszechnym wśród cywilizacji prekolumbijskich.

15-01-2021
80 reakcji
21
30
29
Podziel się
Komentarze (29)
15-01-2021
W11Tak karali swoich polityków którzy podejmowali złe decyzje !
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

bDIksboh
KOMENTARZE
(29)
W11
miesiąc temu
Tak karali swoich polityków którzy podejmowali złe decyzje !
archeolog
miesiąc temu
Ja wiem co spowodowalo ich upadek.Rzady dobrej zmiany.
Mamusia
miesiąc temu
pis tez nas sklada w ofierze. ale najpierw nas okrada.
bDIksboz
dziadek j.
miesiąc temu
Starożytni składali ofiary, aby ułagodzić okrutnych Bogów. Ale straszenie Bogiem trwa do dzisiaj.
Oczy
miesiąc temu
Jak zwykle temat lizniety, bez zadnych konkretow. Ot, "news", jakich pelno.
Najnowsze komentarze (29)
hity wiekowe
miesiąc temu
Wiekowa tradycja co 40 lat puszczaja w skarpetkach oglaszajac pandemie,pozniej wolnosc.Jak ciemnota dochodzi do swiatla to w skarpetkach puszcza i zaczynaja od haczki.Przemujac dorobek.
Marek
miesiąc temu
Zgadza się, między innymi "celebrytka" Żyła została tam namaszczona na ofiarę przez miejscowego "Jaguara".
Ola
miesiąc temu
A skąd wiecie, że z ludzi? Ja też mam w kuchni noże, garnki i wazy. Czy to oznacza, że zjadam ludzi?
aaa
miesiąc temu
Jedno o czym na okrągło potrafią pierdzielić uczeni, to modlenie się, składanie ofiar z ludzi i budowanie z kilkutonowych bloków kamiennych bez użycia narzędzi. Gdzie nie pojedziesz, stale to samo, jak gdyby ludzie kiedyś niczym innym się nie zajmowali.
Ppppppp
miesiąc temu
Pzeciez to jest cyberman z dr who.
mmm
miesiąc temu
Słowianie również składali ofiary z ludzi, ale działo się to bardzo rzadko. Pozostałością po tym okrutnej praktyce jest zwyczaj topienia lub palenia Marzanny.
wer
miesiąc temu
co za bzdury pisane
Marian
miesiąc temu
a jak robili inaczej członkowie mafii z watykanu ??? to przestępcza ( "goga nie ma) oszukancza organizacja i nie została rozliczona ze zbrodnia ( palenie na stosie) do dzis !!!
bDIksbor
PAWEŁ M.
miesiąc temu
Pokazali zdjęcie Puma punku, a to jest zupełnie inna historia i inna cywilizacja, istniejąca zupełnie w innym czasie. Naukowcy mają problem z wyjaśnieniem tych wszystkich budowli, w każdym przypadku zastosowano zupełnie inną technologię, cel nie których budowli jest zupełnie nie do wytłumaczenia, tak jak mury w Cuzko, czy ścięte szczyty gór w Peru.
marek
miesiąc temu
no popatrz: poganie składają ludzi swoim bogom w ofierze. a co robią "chrześcijanie" przez stulecia swoich rządów? ile milionów ludzi zostało złożonych w ofierze dla boga diabła w setkach wojen ? tego nie widzicie?
rodzic 500+
miesiąc temu
U nas też w Licheniu starożytna bazylika ze starożytnymi artefaktami n.p. kapciami.
.....
miesiąc temu
a niby to skąd Hiszpania Portugalia Anglia była taka bogata ? no przecież nie wypracowali tego bogactwa, po prostu zabrali
pawel
miesiąc temu
no i te Boliwijczyki tymi kamiennymi toporkami wyciosali prefabrykaty w Puma Punku ...najnowsza technologia tego nie dokona , ale archeologa nie przekonam .
pawel
miesiąc temu
no i te Azteki tymy kamiennymy toporkamy wyciosali kamienne prefabrykaty w Puma Punku ...nawet współczesna technologia tego nie potrafi !
bDIksboT
bDIksboa
bDIksbpa
bDIksbpb