bDRRbxDU
bDRRbxDY
bDRRbxEc
programy
kategorie
bDRRbxDV

Zagrożenie sinicami w Bałtyku. Bakterie uszkadzają nerki i wątrobę

Sinice w Bałtyku. Sinice, inaczej zwane cyjanobakteriami to drobne organizmy, zaliczane do gromady prokariotów. Często pojawiają się latem na wybrzeżu Bałtyku lub w wielu jeziorach, pokrywając je grubym, zielonym kożuchem. Są utrudnieniem dla zwierząt, a w przypadku kontaktu człowieka z bakterią, mogą powodować wysypkę na skórze, problemy oddechowe, a nawet uszkodzenie nerek i wątroby. O tym, czym tak naprawdę są, jak i kiedy powstają oraz dlaczego powinny ich unikać szczególnie dzieci, rozmawiamy z profesor Hanną Mazur-Marzec z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

133 reakcje
62
37
34
Podziel się
Komentarze (34)
05-08-2020
irasZa Lecha Wielkiego jak był wodzem warszawy , nie było czajki więc wszystek syf płynął do wisły to było ok??
zobacz więcej komentarzy (34)

Programy Wirtualnej Polski

bDRRbxEh
KOMENTARZE
(34)
iras
8 miesięcy temu
Za Lecha Wielkiego jak był wodzem warszawy , nie było czajki więc wszystek syf płynął do wisły to było ok??
turyst
8 miesięcy temu
Polski Bałtyk , to najgorsze miejsce jakie można wybrać sobie na urlop . Brudne , zimne , niebezpieczne .
Andej
8 miesięcy temu
Każdy powinien zabierać z sobą solniczkę i dosalać Baltyk. To jedyny sposób na pozbycie się sinic.
bDRRbxEz
katoliczka
8 miesięcy temu
Za czasów ana Lecha Kaczyńskiego ścieki spływały do rzeki bo oczyszczalni w ogóle nie było
seras
8 miesięcy temu
Tylko wszechobecna chemia począwszy od żywności aż po same opakowania foliowe w którą sie używa do pakowania 99% produktów "nie szkodzą" prawda ?!
Najnowsze komentarze (34)
iq
8 miesięcy temu
Mniam, mniam, dobry króliczek był.
pajton
8 miesięcy temu
toz to pyton
kurk62
8 miesięcy temu
Rada Miasta podejmuje decyzje o inwestycjach.Prezydent dba o prawidłowe i zgodnie z prawem funkcjonowanie całego miasta ,mając na to określone służby i środki. Więc niech Państwo nie piszą bzdur o tym że Prezydent ten czy tamten zrobił coś lub nie zrobił.Prezydent odpowiada za to że :mając wiedzę zignorował ,lub nie poczynił kroków aby zabezpieczyć lub uniknąc zdarzenia.1112' 07082020R
Tesla
8 miesięcy temu
Zauważyliście, że na wszystko co odkrywają fascynaci, na Ziemi, czy poprzez sondy na Marsie, "naukowcy" mają natychmiast gotowe kilka sztampowych tłumaczeń: "formacja skalna naniesiona przez lodowiec", "pareidolia", "gra świateł", i tak dalej. Nawet jeżeli "coś" zostało naniesione przez lodowiec, nie tłumaczy, skąd tak zaskakująco zbieżne kształty z wyobrażeniami filmowców. Na wszystko mają tłumaczenie, bo oni mądrzy, my głupi. I mamy im wierzyć.
Twój nick
8 miesięcy temu
znów ukrywają prawdę przed Polakami!!!
KoniecPP
8 miesięcy temu
Za peło nie było sinic to wina piszuu. Polska w najlepszym punkcie w swojej historii,a my mamy "wybor" wsrod tak durnych partii,ktore potrafily tylko niszczyc.
cdfe
8 miesięcy temu
rząd tak dba o srodowisko ze wszystkie scieki przemysłowe ikomunalne trafiają do bałtyku podrodze degradując całe srodowisko ,
Nelka
8 miesięcy temu
Dobro jest wspólne nasze. W nim żyjemy i w nim możemy się "potopić". "Gdzie dwóch się kłóci tam TRZECI korzysta" - i o to chodzi, że mieć korzyść- rozindyczyć naród a potem "CIACH". Szanujmy się i rozpoznawajmy po szacunku wzajemnym kto Polak.
bDRRbxEr
Nelka
8 miesięcy temu
Do IRASa: A za Kwasa to była Czajka ? Nie od razu Kraków zbudowano. To spuszczenie brudu to ...był wybryk nie Trzaskowskiego, chociaż nie jestem jego fanką, ale sprawiedliwość się należy.
-Alfons L.
8 miesięcy temu
Bójcie się, najlepiej wszystkiego, bo depopulacja nie jest zadawalająca !!!!
Gość 52
8 miesięcy temu
Kiedyś uważałem Pana Bielana z mądrego i inteligentnego. Niestety nie wziąłem pod uwagę tego że dla korzyści człowiek zrobi wszystko. Żałosne
dfg
8 miesięcy temu
Jest to spowodowane współczenymi nawozami pospolicie używanymi u nas w rolnictwie spływa to wszystko do Bałtyku
sien
8 miesięcy temu
Sinice potrzebują zasadowego środowiska, w swoim naturalnym świecie pH wynosi 10,5. Widocznie Bałtyk jest dla nich odpowiedni do rozwoju. Można by spróbować czasowe zakwaszenie środowiska albo sprokurować wapienne pułapki na glony.
ja
8 miesięcy temu
Ten w oknie to też wyborca Trzaskowskiego?
bDRRbxET
bDRRbxEa
bDRRbxFa
bDRRbxFb