programy
kategorie

Zamach na arcyksięcia Austro-Węgier. Pięć nieznanych wcześniej faktów

Zamach na arcyksięcia Ferdynanda otworzył puszkę Pandory i rozpoczął I wojnę światową. Portal WielkaHistoria.pl dotarł do pięciu nieznanych wcześniej faktów, które rzucają nowe światło na tę sprawę. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. 5 zaskakujących faktów o wydarzeniu, które wywołało I wojnę światową.

105 reakcji
20
51
34
Podziel się
Komentarze (34)
31-07-2020
Artłomiej
książki trzeba będzie pisać od nowa... chyba dla ignorantów którzy to opublikowali. Ani to nowe fakty, ani nie są zaskakujące a już na pewno niczego w historii nie...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (34)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(34)
Artłomiej
4 lata temu
książki trzeba będzie pisać od nowa... chyba dla ignorantów którzy to opublikowali. Ani to nowe fakty, ani nie są zaskakujące a już na pewno niczego w historii nie zmieniają.
Basia
4 lata temu
te sensacje, to są sensacjami tylko dla tego portalu.Ponieważ każdy kto trochę czytał,uczył się historii, wiedział od dawna.Ja, od kilkudziesięciu lat
tadek
4 lata temu
Książki trzeba by pisać od nowa tylko po to żeby uzmysłowić ludziom, że z powodu jednego zabitego fagasa, inne bandy fagasów wyprowadziły na front miliony ludzi i kazały im strzelać do siebie. Efekty znamy..
ada
4 lata temu
co wy macie z tym pisaniem książek od nowa, przeciętnie inteligentny człowiek wie że wiedza ,na każdy temat , rozwija sie a ksiązki są zapisem wiedzy aktualnej w danym momencie, na miarę świadomosci piszących.....
Andrzej Szcz.
4 lata temu
Dzięki temu zamachowi Polska odzyskała niepodległość. Princip był Serbem ale poddanym Habsburgów. Gdyby zamachu nie było Galicjanie nadal by śpiewali hymn na cześć Habsburgów. Ich idol cesarz Fanciszek józef I wywołał tę wojnę bo stał nad grobem, ten człowiek nie Wilhelm II to zbrodniarz nr 1 Europy i przekleństwo Węgrów ( utopione we krwi powstanie 1849 ) . Nawet brata Maksymiliana nie potrafił uratować ( rozstrzelany przez Meksykanów) , syna Rudolfa zatracił ( samobójtwo) , żony nie chronił ( zmordowana), przerznął wojnę z prusakami ( 1866 ) i rozpoczał tę która unicestwiła jego państwo . W czasie Wielkiej Wojny którą wywołał wbrew Wilhelmowi II i po spełnieniu niemal wszystkich warunków przez Serbię jego żołdacy wymordowali tysiące prawosławnych i grekokatolików na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Rzad Serbi probował zatrzymac zamachowców ale ich emisariusz mimo ,że pzrekroczył granicę nie zdąrzył. Jaką tu nową historię pisać, wiadomo ,ze Serbowie tym niedudacznikom sprawili lanie dopiero sytuacje poprawili Prusacy , Bułgarzy a heroim marszu armii serbskiej przez góry na czele z starym królem to przyklad jak powinien zachować się wódz w obliczu przegranej. Serbowie odzyskali sily na wyspie Korfu i bijąc Bułgarów rozpoczeli upadek państw centaralnych. Teraz wiecie dlaczego armaty floty francuskiej grzmiały gdy wpływal do Marsylii Król Aleksander, by rychło zginąć w zamachu. Świat lekceważy Serbię kocha Chorwatów, który zdradzili panstwo ,które im tyłek uratowało- Jugosławię w 1941 r. a Polska w przypływie nadgoliwości uznała prastare serbskie Kosowo za niepodległe.
Najnowsze komentarze (34)
kierowca ABCD...
4 lata temu
Pan Damian zobaczył w sporej odległości rowerzystę,w swej nadgorliwości stwarza sytuację bardzo niebezpieczna na drodze.rowerzysta w konsekwencji przeprowadza rower a ciężarówka przejezdza.Nic strasznego się nie stało,a poziom filmy tvpis3
Egipcjanie ty...
4 lata temu
ukradli warstwę marmurów, którymi były obłożone skalne ściany piramid. Te ściany były kiedyś gładkie, jak wierzchołki piramid.
nie wiem
4 lata temu
taaaa matematykę też od nowa trza napisać
jan
4 lata temu
Zabawne są teksty "trzeba pisać podręczniki od nowa" - w podręcznikach szkolnych jednym zdaniem kwituje się śmierć arcyksięcia - 99.99999% uczniów ma w poważaniu jego osobę, 99 % nie poda przyczyn wybuchu I wojny światowej.
viadriner
4 lata temu
Wojna wybuchłaby w ten czy w inny sposób. Stosunki międzynarodowe były tak napięte, że ten pretekst czy inny, to mało ważne.
jk
4 lata temu
Królowie kuzyni i car kuzyn zrobili sobie wojne.
Asnyk
4 lata temu
Historia może i wielka , nie każda , ale fałszerstwo w jej współczesnym polskim wydaniu , przypomina niemieckie po zwycięskiej wojnie z Francją w 1871 roku . To sieczka podlewana nawet nie wodą a tzw sensacją , niznanymi faktami etc . Nie warto tego w ogóle czytać i zaśmiecać umysłu . Wywlekanie słabośći ludzkich , albo tego co w tym czasie nie było słabośćią , obrzydzanie nam ludzi wybitnych , to norma .
Georg
4 lata temu
CO A BZDURY!!! Te fakty są powszechnie znane! Parę innych faktów, również znanych, ale o nich się nie mówi. Franciszek Ferdynand nie był synem cesarza Franciszka Józefa, ale jego bratankiem. Był psychopatą - w czasie swojego życia zabił grubo ponad 100 tys. zwierząt, średnio po kilkanaście dziennie. Część jego "trofeów" znajduje się w zamku Konopiste w Czechach. Gawriło Princip był Serbem, ale poddanym cesarskim, a nie obywatelem Serbii. Zgnił w więzieniu w Terezinie - dosłownie - przykuty za rękę do ściany leżał we własnych odchodach, zachorował na gruźlicę kości i zmarł wiosną 1918 r. w więziennym szpitalu. Po wojnie czeski grabarz wskazał władzom jego bezimienny grób, szczątki ekshumowano i przewieziono do Jugosławii, gdzie pochowano go z honorami w 1920 r.
wilk
4 lata temu
Ileż to wódki popłynęło za te strzały w Sarajewie....toż to przez te strzały narodziła się wolna Polska.Brawo Serbowie !!!
felix
4 lata temu
Trzeba już ci, ze trzeba Bo Solidaruchy jak mandaryny Historie w histerie przemielaja Żołnierze po wielokroć przeklete kraj wyzwalaja po lasach sie szlajaja Pokój juz zawarty kapitulacje podpisane i rozkład wpływów potwierdzony do tego Plan Kuryów dolożony.Historia z Histerią się przeplata Halicki w grobie sie przewraca Jeszcze dni parę słońce po niebosklonie sie poprzemieszcza i Józus łod Kurasia Łogniem zwany uznany zostanie za wieszcza Będzie że AK ,NSZ,WiN, UPA OuN kraj wyzwoliła i u Bradeburów sztandar powiesiła Juz dzisiaj co jedennad książka się pochyla opisuje jak strajkowali zakładowi dubr przyswajali jak siadali i sie dzielili ty jeden ja jeden a jemu dwa tak miesiecy parę i z zakładu wypuścili parę likwidacje ogłosili.
MiŚ
4 lata temu
Ktoś, kto nie przeczytał żadnej książki z uporem maniaka chce pisać od nowa. Lepiej niech podniesie szczękę albo nie walczy z zaniemówieniem.
Tragedia ludz...
4 lata temu
Mała Poprawka do ostatniego tekstu. Do tej liczby należy doliczyć ofiary również i z drugiej wojny światowej ponieważ tej tz 2 wojny bez pierwszej by nie było. Tak więc nie 15 000 000 lecz 82 000 000 Ludzi straciło życie.
zniesmaczony
4 lata temu
Gdyby wydano te wszystkie podręczniki, które WP nakazywała "pisać od nowa" to liczbę bibliotek w Polsce należałoby podwoić, aby je wszystkie pomieścić. Nadużywanie tej wyświechtanej (!) i dość głupawej formułki bardzo negatywnie wpływa na wizerunek i wiarygodność tego portalu!
Neftyda
4 lata temu
Przecież jest już pisana nowa historia!!!!