programy
kategorie

Zamek Książąt Pomorskich. Sensacja archeologiczna po katastrofie budowlanej

To prawdziwa sensacja archeologiczna. Pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie odkryto średniowieczny ceglany korytarz. To efekt katastrofy budowlanej z 2017 r., w północnym skrzydle zamku. Gdyby nie to, nikt by nie wiedział o tunelach. Wcześniej odkryto tunele żelbetonowe z czasów II wojny światowej. Nowością jest ceglana część ze średniowiecza. Okazało się, że sieć podziemnych niemieckich korytarzy łączy się tu ze średniowiecznym tunelem. Jego wiek potwierdziły pobrane do badań próbki cegieł. Przy tunelach wytworzyły się puste przestrzenie, kawerny i zwaliska, które wymagają pilnego zabezpieczenia. Tunele pod zamkiem mają do 2,2 m wysokości. Wiadomo o sieci 270 m korytarzy, ale dyrekcja zamku potwierdza, że może być ich więcej.

450 reakcji
359
54
37
Podziel się
Komentarze (37)
12-02-2021
Erg
Król Szczyt 1482 rok pne. siódmy udokumentowany przez kronikarzy Rzymu, król Wielkiego państwa Słowian, wybudował miasto Szczyt dziś Szczecin gdzie przeniósł stolicę w...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (37)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(37)
Erg
3 lata temu
Król Szczyt 1482 rok pne. siódmy udokumentowany przez kronikarzy Rzymu, król Wielkiego państwa Słowian, wybudował miasto Szczyt dziś Szczecin gdzie przeniósł stolicę w której sprawował władzę, miasto powstało w 1450 roku pne. co ciekawe według Watykańskiego dokumentu "Dagome ludex" niemal 2500 lat później Mieszko I po raz drugi przeniósł stolicę do Szczecina, było to w 957 roku naszej ery, badania archeologiczne zlokalizowały ruiny miasta - portu z XV wieku pne. oraz świątyni słowiańskiej na wzgórzu zamkowym, w sumie w tym mieście były trzy świątynie słowiańskie - po jednej na każdym wzgórzu!!!
do Erga
3 lata temu
Niedowiarkom którzy nie znają historii Polski, która świadczy o potędze Slowian i ich zasięgu terytorialnym, nalezy podac fakty o miescie Lecha ( Vindelicum) dzisiejszy Augsburg. Miasto było świadkiem zwycięstwa wojsk Lecha nad Legionami Augusta w 9 wieku n.e., nawet po klęsce 11 roku n.e. po zdobyciu tego miasta przez legiony Rzymskie, Bawarczycy utrzymuja do dziś pierwotne nazwy z tego miasta uświetniając jednego z władców Lechistanu Lecha. Dzis mozna odszukać dawne nazwy w Augsburgu na google maps: LECHFELD- LECHOWE POLE. LECHRAIN (REGION LECHA ), rzeka LECH, LECHFALL (WODOSPAD na tej rzece) i LECHSFLUCHT (przełom na rzece Lecha), LECHBRUCKE (MOST LECHA), LECHENHAUSEN sud, ost, west, (dzielnice Augsburga), LECHKANAL (Kanał Lecha) . NIe ma lepszego przykładu ciągłosci historycznej którą Bawarczycy uszanowali mimo XX wiecznego upływu czasu.
Marian
3 lata temu
Do Erg -to prawda co piszesz,to starozytna Lechia!!! , a do idiotycznych komentarzy szkoda czasu, na nieuctwo!!!!
do Wedy
3 lata temu
Okres Zaborów zniszczył wizerunek potęgi Slowian, do czego przyczynił sie m.in. Lewel pisząc o tym że za czasow Mieszka I płacono łapkami wiewiórek. Wsrod historyków XIX wieku był znany historyk i numizmatyk Tadeusz Wolanski który zebrał tysiące artefaktów w postaci monet i medali od starozytnosci dookresu sredniowiecza udowadniając że Lechistan miał w biciu monet i medali wielki dorobek.
bibliotekarz
3 lata temu
Europa miedzy Renem a Wisłą to .. LECHIA. Rzymianie nazywali ją Germanią. Rdzenni mieszkańcy Lechii mają haplogrupę DNA "I". Dynastia Piastów zakończyła się na Bolesławie Zapomnianym ..
Najnowsze komentarze (37)
Ewa
3 lata temu
Wszyskie zamki miały podziemne przejscia _ korytarze_ w razie długich oblężeń by można było sie z zsamku wydostać _ proste
szkółka rydzy...
3 lata temu
Wcześniej odkryto tunele żelbetonowe z czasów II wojny światowej. Litości ! żelbetonowe ?
eRDe
3 lata temu
tak na prawdę, historia jest taka jaką uczą w szkołach. Tak rosną całe pokolenia, którym po kilkunastu latach nauki odpowiedniej historii nie powiesz już że było inaczej. Każdy Polak jest nauczony że wraz chrztem Polski zaczęła się Polska i spróbuj nam wmówić że wcześniej istniała inna cywilizacja niż zbieractwo po polach i lasach i prymitywne lepienie garnków. 90% Polaków rozdziabi papę w grymasie dziwienia.
Luka w Histor...
3 lata temu
A co było na tetenach Polski przed 966 rokiem? Nic? Nikt nic nie pisze. Czyżby Mieszko Boga zastąpił i ludzie zeszli z drzew?
Marek
3 lata temu
Usmiałem się. Lokalsi interesujący się historią - wiedzą od kilkudziesięciu lat o zasypanym schornie plot. Tylko wg. legend - ludzie, którzy schronili się tam podczas bombardowań alianckich - udusili się - okazało się to kłamstwem. Zostali ewakuoowani. Ba, są ludzie, którzy pamiętają resztki wyjść w skarpie - zasypane po 1990, także wskutek ruchu gruntu. To żadne odkrycie, nieudolna dyrekcja chce ukryć nieudolne remonty i przebudowy plus nieudolne zarządzanie. Co zrobili od 1990, by zabezpieczyć pustki i tunele ? Nic. Ale kasę brali i wydawali na różne bzdury. Teraz próbują wcisnąć kit o wielkiej niespodziance, kolejnych środkach finansowych jakich potrzebują. Tunel bez konserwacji wytrzymał od 1945. Zalany, niewietrzony, brak osuszania itd.
TRe
3 lata temu
Jestem szczecinianką od urodzenia, 50 lat i właśnie z artykułu dowiedziałam się że leży on na północy.
tttt
3 lata temu
ale Watykan skutecznie czyści (wymazuje ) z historii że na ternie polski były inne wyznania ,kultury
wisus54
3 lata temu
Nazwa Lechistan powstała od imienia słynnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pochowanego na Wawelu.
mirwojski
3 lata temu
SŁYSZAŁ KTOŚ O SŁOWIANACH POŁABSKICH ?
starożytni
3 lata temu
kosmici; no, to pewnie na pamiątkę Lecha, co spadł z chmur z Tu 154
Neron
3 lata temu
Nie wiedzą że pod zamkami, katedrami są podziemia, lochy i tym podobne budowle. No odkrycie na miarę światową. Szukajcie a znajdziecie doktoranci z za biurek.
Jjj
3 lata temu
Tysiace lat temu Lechia graniczyla z kim chciala tak jak Rosja graniczy z kim chce czyli ze wszystkimi
przedresetowy
3 lata temu
jasne "średniowieczne"
ALE
3 lata temu
Skąd dyrekcja wie, że będzie ich więcej?