programy
kategorie

Zamek lubelski. Perła wschodniej Polski z mroczną historią

Zamek królewski w Lublinie ma za sobą niezwykle bogatą historię. Sięga ona czasów pierwszych Piastów i trwa od niemal 1000 lat. Z zamkiem związanych jest kilka bardzo ważnych faktów z historii Polski. Niewiele osób o tym wie, ale to właśnie tutaj koronowany na króla został Władysław Jagiełło. Kilkaset lat później na zamku w Lublinie podpisano akt unii lubelskiej. Czarną kartą w historii tego miejsca był 22 lipca 1944 roku, kiedy to uciekający przed Armią Czerwoną żołnierze SS postanowili rozstrzelać wszystkich więźniów, którzy wówczas przebywali na zamku. W ramach akcji "WP na lato" odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce i porozmawialiśmy z doktorem Marcinem Gapskim, kustoszem muzeum na zamku, który przybliżył nam te ważne wydarzenia.

245 reakcji
158
42
45
Podziel się
Komentarze (45)
26-07-2020
Jan z LublinaCzarnych kart ten zamek mial wiecej. Bylo tam juz carskie wiezienie a w latach przedwojennych wieziono, torturowano i mordowano tutaj polskich komunistow....
zobacz więcej komentarzy (45)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(45)
Jan z Lublina
4 lata temu
Czarnych kart ten zamek mial wiecej. Bylo tam juz carskie wiezienie a w latach przedwojennych wieziono, torturowano i mordowano tutaj polskich komunistow....
ot co
4 lata temu
Jak zrozumiałem tezę artykułu to krasnaja armia jest winna tego , że na zamku lubelskim ss-mani , bo dgyby nie ta armia więźniowie żyliby do dnia dzisiejszego . I jeszcze jedna ciekawostka , cytuję " Niewiele osób o tym wie, ale to właśnie tutaj koronowany na króla został Władysław Jagiełło. Kilkaset lat później na zamku w Lublinie podpisano akt unii lubelskiej." czyli jak chce autor , Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski , ciut ciut przed Mieszkiem I , który jednak królem nie był .
eTO
4 lata temu
Uwielbiam Lublin, choć żeby tam dojechać muszę pokonać 550 km jestem tam co roku. Przechodząc przez którąkolwiek z bram wchodząc na starówkę można się przenieść w czasie. Wielowymiarowe miejsce gorąco polecam.
alga
4 lata temu
Jedno jest pewne. Takich perełek z Polsce jest znacznie więcej. Często znamy lepiej zagraniczne kurorty niż nasz kraj.
Mol
4 lata temu
Miasto Lublin nie potrafi wykorzystać potencjału turystycznego jaki tkwi w tym zamku.
Najnowsze komentarze (45)
ACH
4 lata temu
Piękne jest to że Jogajłło kazał w swiątyni łacińskiej wymalować freski prawosławne które przypominały jemu jego korzenie religijne i jego wiarę ,sprowadził najlepszych ikonopisców z Rusi . Dało to niepowtarzalny efekt zapierajacy oddech do dzisiaj a szczególnie kiedy światło słoneczne wpada do swiątyni i oświetla freski ,metafizyka i mistycyzm.
Bosman
4 lata temu
My także zrobimy defiladę . Przecież mamy trzy skutery wodne, no i pięć kajaków na Helu. Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych osobiście testował militarny potencjał kraju.
daks62
4 lata temu
unia lubelska byla podpisana w trybunale koronnym. a to inny bydynek, 500 metrow obok
czarek z Lubl...
4 lata temu
Po starych zabudowaniach na Wzgórzu Zamkowym została "baszta" romańska (inne dokumenty historyczne wskazują, że tylko fundamenty są romańskie) i kaplica zamkowa. W czasie zaborów Rosjanie wybudowali Zamek, który został więzieniem carskim. Więzieniem był też w okresie międzywojennym. W czasie okupacji był największą kaźnią niemiecką nie licząc obozu w Majdanku, najczarniejszym dniem było zamordowanie wszystkich więźniów przez Niemców. Według świadków w baszcie krew płynęła po schodach. Po II wojnie funkcja Zamku nie zmieniła się. Zmienił się oprawca. Ubecja torturowała i mordowała przeciwników komuny. W 1956 r. zlikwidowano więzienie i w budynkach zamkowych powstało muzeum i dom kultury.
OTCO
4 lata temu
Po wojnie to była katownia podobna do więzienia na Rakowieckiej
DLACZEGO?????...
4 lata temu
Proponuję nie pisać głupot ,tylko zapoznać się z całą historią zamku .Pan dr. zapomniał powiedzieć o powojennej historii zamku
Aska
4 lata temu
A ci " żołnierze SS" to jakiej narodowości byli???Proponuję się douczyć możecie się zdziwić i to bardzo.Gdyż mogło by się złożyć że np.Niemca wśród nich nie było.
Paszkiewicz
4 lata temu
AK-owcow a raczej WiN-owcow po wojnie nikt nie musial torturowac - bezpieka miala czarodziejskie slowo, ktore otwieralo usta kazdemu - kara smierci, otworzylo ono usta nawet takim nieugietym jak Inka, ktora od razu wsypala paru kolegow. A swoja droga kazdy bezpiek co wpadl w rece Wykletych ginal w mekach bo Wykleci torturowali ich by wyciagnac ich kontakty w terenie. Bezpiecy wiedzieli, ze sypanie im nic nie da bo i tak zgina, wiec tortury dawaly tylko powod do zemsty...
brrrrr
4 lata temu
takie spektakle to norma w tym kraju ,,nie taki on cudny ,,,,,to straszny kraj ze straszna historią ,,,strasznymi ludzmi ,,,
Paris
4 lata temu
Zamek lubelski był katownią polskich akowców. Znam opowieści kilku kobiet; np o wieży , w której się stało tygodniami po pas w wodzie i o siedzeniu na jednej nodze odwróconego taboretu. Esesmani może i wystrzelali komunistów. Komuniści, również Polacy znęcali się okrutnie nad swoimi rodakami z AK. Chwała Bohaterom!
Wic3176
4 lata temu
Zamek piękny.tyle w temacie
robol
4 lata temu
A ci również robili teź niedokładnie, bo wielu bandytów prawicowych, mordujących kobiety i dzieci, żyje do dziś.
TAKA PRAWDA
4 lata temu
Na zamku po wojnie komuniści budowali system totalitarny w Polsce. W czasie blisko 10 lat istnienia, od września 1944 do lutego 1954 roku, więziono na Zamku w przybliżeniu 32-33 tysiące osób, w tym około 3400 kobiet. Z tej grupy należy odnotować ponad 180 osób, które sądy wojskowe skazały na kary śmierci.
Polak
4 lata temu
Perła!? Byłem przejazdem wczoraj: Lublin to zapijaczona, brudna, prowincjonalna dziura...