programy
kategorie

Zamieszanie podatkowe. "Do 450 zł dostaniemy paragon z numerem NIP"

- Będą wydane objaśnione podatkowe po rozmowach, które prowadzimy z Ministerstwem Finansów. Zgłaszali się do nas przedsiębiorcy, przede wszystkim z branży księgowej, wytykając nieociągnięcia w związku z możliwością korzystania fakturo-paragonów. Chodzi o pomyłki w numerze NIP czy kwestie związane z tym z zastosowaniem stawek podatkowych. Słynne pytanie, które słyszymy np. na stacji benzynowej, czyli czy potrzebna jest fakturka, nie zniknie. Kwoty poniżej 450 zł dalej będą rozliczane w formie paragonu z numerem NIP – mówił w programie "Money. To się liczy" Jacek Cieplak, z-ca rzecznika MŚP.

18-09-2020
Tranksrypcja:Napisaliście prośbę do do Ministerstwa Finansów o doprecyzow...
rozwiń
To znaczy do niedawna było tak, że jak ktoś miał paragon, to mógł później ten paragon zamienić w fakturę.
Dzisiaj tak już działać nie można. Jak Ministerstwo Finansów rozwiązało ten problem?
Będą wydane objaśnienia podatkowe po rozmowach, które prowadzimy z Ministerstwem Finansów, ponieważ tutaj jak najbardziej już wcześniej nie tylko dzisiaj, zgłosili się do nas przedsiębiorcy.
Przede wszystkim z branży księgowej wytykając nam liczne niedociągnięcia, związane jakby z możliwością używania fakturo-paragonów.
Między innymi chodziło o kwestie właśnie pomyłki na przykład w numerze NIP, czy używania numeru jeśli chodzi o wystawienie paragonu - ponieważ to później trzeba rozliczać.
Czy o kwestie związane z tym, co ma nadejść. Czyli JPK VAT i to jak ująć wtedy na przykład stawki podatkowe, które na paragonie nie są wypisane, jeśli chodzi o to zróżnicowanie pomiędzy 5-8, a 23%.
I tak jak mówiłem, my mamy już odpowiedź od Ministerstwa Finansów, natomiast mają być wydane objaśnienia podatkowe, które już tą kwestię ustabilizują.
Słynne "Czy życzy sobie pan fakturkę?" zostanie czy nie?
Proszę powtórzyć pytanie. Słynne "Czy życzy sobie pan fakturkę?" kiedy ja na przykład podchodzę, nie wiem, na stacji benzynowej. Zostaje czy nie zostaje?
Czy ja będę mógł korzystać z tego paragonu? Czy jednak nie, tam musi być cały czas ten NIP? Rozumiem, że to się nie zmienia?
Musicie tylko doprecyzować co w przypadku jakieś błędu na przykład w tym NIP-ie?
Jak najbardziej, więc jakby to pytanie pewnie pan będzie słyszał na stacji benzynowej. Natomiast no, jeśli chodzi o tą kwotę poniżej 450 złotych, będzie to w formie paragonu z numerem NIP.
I taki paragon z numerem NIP będzie pan dostarczał do swojej księgowej i wtedy będzie to rozliczane jako normalna faktura.
Natomiast kwestia tego czy sobie ktoś życzy fakturkę, właśnie będzie wtedy w takim momencie, w którym na przykład będą jakieś oczywiste omyłki na takim paragonie.
I na przykład właśnie błąd w numerze NIP. Wtedy będzie trzeba wystawić dodatkową fakturę i do niej notę korygującą.
To będą jedyne przypadki, kiedy poniżej tej kwoty będzie trzeba, że tak powiem zażądać jeszcze faktury.
Czyli doprecyzowanie tych przepisów, które obowiązują od pierwszego - chyba od pierwszego czy drugiego stycznia.
133 reakcje
30
103
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)