bETAGuHU
bETAGuHY
bETAGuIc
programy
kategorie
bETAGuHV

Zasiedlanie Karaibów. Naukowcy wreszcie mają odpowiedzi

Nowe badania genetyczne ujawniły, że ludzie zasiedali Karaiby w trzech, odrębnych falach przez tysiąclecia. Historia tego, jak wyspy Karaibów zostały po raz pierwszy skolonizowane, od dawna trapiła naukowców. Zagadkę postanowili wreszcie rozwiązać eksperci z Uniwersytetu w Kopenhadze. Zbadali DNA starożytnych wyspiarzy: szczątki ludzi, którzy żyli nawet 3200 lat temu. Dzięki temu dowiedziano się, że pierwsza fala zasiedleń wysp miała miejsce około 8 tys. lat temu.

103 reakcje
30
25
48
Podziel się
Komentarze (48)
05-06-2020
GośćNaukowcy zbadali szczątki mające 3200 lat i na podstawie tych badań wyciągnęli wnioski co się działo 5000 lat wcześniej, czyli 8000 lat temu. Serio?
zobacz więcej komentarzy (48)

Programy Wirtualnej Polski

bETAGuIh
KOMENTARZE
(48)
Gość
rok temu
Naukowcy zbadali szczątki mające 3200 lat i na podstawie tych badań wyciągnęli wnioski co się działo 5000 lat wcześniej, czyli 8000 lat temu. Serio?
Jajo
rok temu
a jak by zbadali szczątki z przed no na przyklad 5 tyś. lat to by wyszło że pierwsi koloniści byli tam 10 tyś lat temu szok
Nicki
rok temu
Ludzkosc to cywilizacja z amnezja! Nie pamietamy co bylo dawniej, po poprzednich cywilizjacjach pozostaly tylko artefakty, w przeszlosci bylismy bardzo rozwinieci ale po globalnym kataklizmie ludzka cywilizacja cofnela sie kilka tysiecy lat do tylu ze wzgledu na globalne zniszczenia! Za kilka tysiecy lat tak samo beda badali nasze pozostalosci i mysleli ze smarfon to artefakt slurzacy do obrzedow religijnych...
bETAGuIz
rosowka
rok temu
No i znowu te nowe podręczniki . Muszę chyba kupić nowy regał...
Kornik drukar...
rok temu
Nie nadazam z drukowaniem podreczników! 2 razy w tygodniu kazecie je pisac od nowa!
Najnowsze komentarze (48)
reportaż o ni...
rok temu
superroznosiciele. Czyli kto????
nikt ważny
rok temu
Dzięki takim artykułom, określenie "naukowiec" zaczyna być epitetem...
diana.guide
rok temu
Czy to jest powód, by zmieniać podręczniki? Dziennikarze redagujący te strony, opamiętajcie się! Rozumiem, że tytuł ma przyciągnąć uwagę, ale tak naprawdę do czego?
Nie do wiary!
rok temu
Cóż za ignorancja! Autor tekstu chyba nie przeczytał żadnego z tych podręczników, które chciałby pisać od nowa!
pewex
rok temu
a kiedy wreszcie zrobią porządnie badania Y-DNA europejczyków z ostatnich 5 tyś lat? kogo obchodzą karaiby?
powin
rok temu
pierwszy był Morawiecki, niedługo obwieści
pisarz
rok temu
kurka wodna co tydzień piszę odnowa tą porąbaną historię świata, normalnie szczęka mi opada
xxx
rok temu
Już tyle razy każą pisac od nowa podręczniki że drukarnie nie nadążają.
bETAGuIr
smq
rok temu
WOW. Zgodnie z najnowszymi badaniami genetycznymi Słowianie również zasiedlili Europę 8 tysięcy lat temu. Mamy jasne i twarde dowody że w erze brązu w bitwie nad rzeką Toężą dzisiejsza Tollense 3200 lat temu udział brali Słowianie.
kolo
rok temu
Nie piszcie nowych podręczników, ale zacznijcie je czytać.
huh
rok temu
gdzie można poczytać, jak badania genetyczne w archeologii są wykorzystywane, jak one pomagają w datowaniu czegokolwiek
Denko
rok temu
a pisarze sięgneli DNA!
Jerzy 196005
rok temu
Gość* Masz rację, pewnie że nauka dzięki DNA może dużo ale nie można twierdzić że...Gdy niewiedzą jest dłuższy okres dziejów niż zbadany. Od zarania dziejów kłamstwo ciąży na ludzkości a trzeba niestety mieć na uwadze że też mutuje, ewoluuje. Ktoś tam radzi poczytać, niech sam poczyta ujawnione dzienniki pokładowe statków chociażby armady Columba ile z nich historia czerpie wiedzy a jednak nic nie zmieniono. Są zapiski które można uznać za dowody na przekłamanie historii, ażeby daleko nie szukać chociażby prawda o II wojnie światowej, jak była przedstawiana a jak wygląda prawda...Naukowcy nie ujmując im teorii, badań i wiedzy, zbyt pochopnie wysnuwają wnioski ,,twierdząco!,, potem demontują szkielet dinozaura bo złożyli go z 5 innych gatunków albo UFO im poprzestawiało domino..
Tutaj
rok temu
Do Gość. Niewiele wiesz o genetyce archeologicznej i jej rozwoju po roku 2000. Więc nie zadaj głupich pytań, tylko poczytaj jak to dzięki kolejnym mutacjom dna i powstającym w ten sposób nowym haplogrupom można datować "wędrówkę ludów", czyli rozprzestrzenianie się społeczeństw po naszej planecie.
bETAGuIT
bETAGuIa
bETAGuJa
bETAGuJb