bGLyhKZg
bGLyhKZk
bGLyhKZo
programy
kategorie
bGLyhKZh

Zaskakujące odkrycie na dnie Atlantyku

Zaskakujące odkrycie naukowców na dnie Atlantyku. Odległość pomiędzy obiema Amerykami a Europą i Afryką się zwiększa. Dotychczas badacze nie wiedzieli, jaka jest przyczyna oddalania się kontynentów. Odległość pomiędzy nimi co roku zwiększa się o 4 centymetry. Zespół sejsmologów z Uniwersytetu w Southampton znalazł na to dowód na dnie Oceanu Atlantyckiego. Naukowcy spędzili 10 tygodni, gromadząc ogromne ilości danych do analizy. W obszarze pomiędzy skorupą ziemską, a jej rdzeniem, znaleźli wypukłość, co powoduje wypychanie płyt tektonicznych od dołu, a idąc dalej oddalanie się kontynentów. Wszystko wskazuje na to, że grzbiet na dnie Oceanu Atlantyckiego jest aktywny tektonicznie. Główny autor badań dr Matthew Agius były doktorant na Uniwersytecie w Southampton, a obecnie na Università degli studi Roma Tre,  jest pod ogromnym wrażeniem wyników badań. Z pewnością teraz dokładniej badacze zrozumieją połączenie wnętrza Ziemi z tektoniką płyt.  

29-01-2021
323 reakcje
117
144
62
Podziel się
bGLyhKZj
Komentarze (62)
29-01-2021
kiki
" Dotychczas badacze nie wiedzieli, jaka jest przyczyna oddalania się kontynentów." ??????????? Czasem brak mi slow na jakikolwiek komentarz! Nie wierze w to, ze badacze...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (62)

Programy Wirtualnej Polski

bGLyhKZt
KOMENTARZE
(62)
kiki
2 lata temu
" Dotychczas badacze nie wiedzieli, jaka jest przyczyna oddalania się kontynentów." ??????????? Czasem brak mi slow na jakikolwiek komentarz! Nie wierze w to, ze badacze sa tym faktem zaskoczeni, przypuszczam , ze raczej autor tej "wzmianki" jest "niedoinformowany" !!!!!! Od zaranie dziejow naszej ziem, i kontynenty sie przesuwaja, kiedys PANGEA byla jednym kontynentem! a wiec nie piszcie bzdur, ze badacze nie wiedzieli!
herp
2 lata temu
O cholera! To bilety na loty do Ameryki zdrożeją!
Twój nick
2 lata temu
Teoria tektoniki płyt jest znana geologom już od kilkudziesięciu lat. O tym, że lądy Ameryk odsuwają się od Europy i Afryki to ja sam wiedziałem już co najmniej 30 lat temu. Zaskakujący jest poziom niewiedzy redaktorów tego "news'a" - czy aby na pewno ukończyli szkołę średnią?
bGLyhKZL
Geo
2 lata temu
Rzeczywiście zaskakujące - klasyczny ryft jakich wiele na Ziemi. W szkole się o tym uczy od lat.
szurik
2 lata temu
Zaraz, to czemu te kable, co to leżą na dnie jeszcze się nie urwały? Niektóre leżą tam już kilkadziesiąt lat. Jeśli kontynenty oddalają się o 4 cm rocznie, to przez 50 lat mamy 2 metry. Ile luzu mają kable na dnie oceanu?
Najnowsze komentarze (62)
gość
2 lata temu
a co jeśli w ziemi powstanie dziura i woda z oceanów popłynie do wnętrza ziemi?
Piotr
2 lata temu
O ryfcie atlantyckim wiedziałem już przynajmniej pod koniec lat 80-tych XX w. Gratulacje, jak dalej pójdzie to w następnym artykule dowiemy się o teorii ciążenia oraz istocie układu heliocentrycznego.
ech
2 lata temu
oczekujesz informacji a tu ..kolejne bzdety
QuasiDr
2 lata temu
Co to za glupota, przecież badali tylko 2,5 miesiąca? Roczny przyrost dopiero można stwierdzić po roku, tym bardziej że nikt nie jest w stanie przewidywać takich zjawisk. Gdyby tak było można sobie zrobić to nie byłoby zagrożen ze strony tsunami, trzesień ziemi choćby w Japonii itd itp. Niestety jest jak jest a durne przewidywania to zwykła ekstrapolacja, podczas gdy pewna jest tylko interpolacja.
=r=o=b=o=
2 lata temu
artykuły piszą boty (sieci neuronowe) i nie miały tych danych. z tego powodu są zaskoczone, wstrząśnięte i oniemiałe
Do nauki !
2 lata temu
I teraz wszyscy w końcu zrozumieją dlaczego trzeba było zlikwidować gimbazy.
gumoLeon
2 lata temu
Dzięki Bogu już w 1912 roku Alfred Wegner ogłosił hipotezę wędrówki płyt tektonicznych, która została uznana po kilkunastu chyba latach. A wy teraz, jak Filip z konopi, wyskakujecie.
Matematyk
2 lata temu
A Azja już nie ??? Czyżbyśmy jako Europa oddzielili się od Azji ??? Trochę niezrozumiałe jest jak dokonywali tych pomiarów. Wymienione kontynenty leżą na sferze kuli jaką jest nasza planeta. Czyli jeżeli się w punkcie pomiaru od siebie odsuwają to po przeciwnej stronie kuli się do siebie zbliżają przy założeniu stałej średnicy kuli. Stwierdzenie byłoby prawdziwe w przypadku zwiększania się objętości Ziemi. Czyżby do tego dochodziło ??
bGLyhKZD
geolog
2 lata temu
k u ź w a od lat nie tego uczono a teraz odkrycie....
Szaman
2 lata temu
Znów odkryli odkryte. To jacyś płaskoziemcy wzięli się za naukę. No cóż, nigdy nie jest za późno.
ipard
2 lata temu
przecież o sprendingu - ekspansji dna oceanicznego np. na Atlantyku (skutkiem czego jest odsuwanie się kontynentów od siebie i poszerzanie tego typu płyt od strony grzbietów oceanicznych) - wiadomo od ok. 60-tych lat. autor chyba nie chodził nigdy do szkoły albo uczył się w niej jeszcze w latach 70-ych lub wcześniej. natomiast mechanizm pierwotny nie jest do końca znany ruchu makropłyt, mezo- i mikropłyt. wycieki magmy w rowie oceanicznym to tylko skutek mechanizmu, tak jak i skoki transformujące (ukośne/poprzeczne względem kierunku przebiegu grzbietów), w których są liczne trzęsienia ziemi.
Facepalm
2 lata temu
No i teraz zastanówmy się, że z tych samych mediów i od tych samych "naukowców" czerpiemy "wiedzę" o epidemii COVID-19. W 2021 roku odkryli Ryft Atlantycki i zauważyli że Eurazja z Afryką oddalają się od Ameryki! Tymczasem już w latach 80-tych każdy podręcznik do geografii dla uczniów szkoły podstawowej zawierał tą wiedzę tajemną. To jest tak głupie, że aż śmieszne.
łolo
2 lata temu
Panie "naukowiec" zima się jeszcze nie skończyła.
Gbh
2 lata temu
Mnie jednak zastanawia inna sprawa. Co z równowagą wyważenia ziemi? Skoro lądy się przesuwają to zmienia się także środek ciężkości naszej planety. Jaki to będzie miało wpływ na klimat na naszej ziemi?
...
Następna strona
bGLyhLaf
bGLyhKZm
bGLyhLam
bGLyhLan