bEiFXoLE
bEiFXoLI
bEiFXoLM
programy
kategorie
bEiFXoLF

Zawód: kat. Tak żyli i pracowali w Polsce kilkaset lat temu

Rozciąganie powozem, przypalanie ciała lub śmierć przez powieszenie, spalenie na stosie, ścięcie, topienie lub ćwiartowanie. Tak wyglądała codzienne praca egzekutora. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. W Lublinie w drugiej połowie XVI w. stała pensja kata wynosiła 10 groszy tygodniowo. Kilogram mięsa kosztował wtedy grosz. Kat dodatkowo zarabiał na egzekucjach - najwięcej na ćwiartowaniu, najmniej na wieszaniu skazanych. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Praca i życie katów w nowożytnej Polsce. Ile zarabiali, jakie mieli zadania i dlaczego tak ich unikano?

89 reakcji
21
36
32
Podziel się
Komentarze (32)
11-06-2021
niewiernyIle tych egzekucji było na zlecenie biskupa? "Młot na czarownice" podaje cennik...
zobacz więcej komentarzy (32)

Programy Wirtualnej Polski

bEiFXoLR
KOMENTARZE
(32)
niewierny
2 tyg. temu
Ile tych egzekucji było na zlecenie biskupa? "Młot na czarownice" podaje cennik...
Łeeeee.....
2 tyg. temu
Co za świetna rekomendacja przed przyjęciem do pisu!
lex
2 tyg. temu
widzę w tej roli Terleckiego, choć wątłej jest postury najwidoczniej nadwyrężonej latami spędzonymi nad tubką butaprenu...
bEiFXoMj
antyreligijny
2 tyg. temu
Wtedy chrześcijanie katolicy nie mieli zahamowań etycznych i moralnych.Czyżby religia zmienną byla?A może mentalność ludzi ewouluje w dobrą stronę poza religią która póżniej zawłaszcza wypracowane wartości.Klasyczny przyklad to niewolnictwo sankcjonowane w Biblii przez samego boga.
pawel
2 tyg. temu
a inkwizycja kościelna spaliła na stosach około 8800 niewinnych istot ...ale nie za darmo , po konfiskacie majątków ofiar +++
Najnowsze komentarze (32)
Robol
1 tyg. temu
„Fachowiec”, już był w rządzie i nic nie pokazał . Do roboty Panie doktorze COVID czeka a nie gadać.
bobofrut
1 tyg. temu
Trochę tu nieścisłości. Kat zabijał, zabierał życie. Dręczenie, obcinanie kończyn, uszu , nosa, wyłupianie oczu, przypalanie żywym ogniem itp wykonywał pomocnik kata - hycel lub oprawca. Kaci mieli swój cech tak jak inni rzemieślnicy i jakkolwiek wzbudzali strach, to byli szanowani.
MARO
2 tyg. temu
Przywróćcie w Polsce karę śmierci a będę robił to za darmo i nie ja jeden. Kiedy wykonywano w Polsce wyroki śmierci robiono to przez powieszenie, kaci musieli mieć co najmniej średnie wykształcenie i podstawową wiedzę na temat ludzkiej anatomii. Tak wiec odpowiednie kwalifikacje posiadam, wiec jakby co to bardzo chętnie i jak wspomniałem za darmo. Należało też w sposób umiejętny dobrać długość luźnego sznura do wagi skazańca, jeśli był on ciężki a lina zbyt długa to odrywało mu głowę, jeśli było odwrotnie to nie następowało przerwanie rdzenia kręgowego i skazaniec nie umierał od razu. Chociaż tym że cierpiał za bardzo bym się nie przejmował, no ale takie były zasady w tej pracy.
pomocnik
2 tyg. temu
10 kg mięsa tygodniowo to było krocie????
Pytanie
2 tyg. temu
W jakim kraju nie było wtedy kar śmierci ?
wojtek
2 tyg. temu
pytanie ten artykuł powstał w oparciu o archiwalne materiały Wyższej Szkoły Katów w Bieczu?
Ciocia Misia
2 tyg. temu
A kaci rodzinni oraz kaci malych ministrantow? Moze napiszecie o czyms bardziej wspolczesnym?
Bartek
2 tyg. temu
Lubię te katolickie wartości mordowanie ludzi i rabowanie złota.
bEiFXoMb
urbani
2 tyg. temu
niemcy to caly narod katow
Duch
2 tyg. temu
Kaci dalej są. Jak można nazwać płatnego zabójcę?... Lepper, Generał Petelicki, technik pokładowy Jak-40, wielu innych którym nagle życie zbrzydło i popełnili samobójstwo, policjanci co byli po "wypadku" Pańki w drodze z Katowic do Warszawy, sam Pańko który miał wystrzał w 4 kołach na raz, i wiele innych niewyjaśnionych śmierci.. To wszystko świadczy, że zawód kata dalej istnieje i tylko profesja jest inaczej nazywana.
5858
2 tyg. temu
Po procesie pandemistow i szczepionkowcow zglaszam sie na ochotnika jako kat.Pracuje za darmo,sumiennie i rzetelnie
golum
2 tyg. temu
Ta co nie chciała to pod topór.
OLO
2 tyg. temu
Przywróćmy karę śmierci w dwóch postaciach. honorową: Strzał w głowę i dla skazanych za brutalność powieszenie. Ja zgłaszam się jako katolik na kata. Tych co będę wieszał to nic trudnego, pociągnąć za dzwignię, żeby opadła zapadnia, a jak długo będzie się męczył wisząc to już sam ocenie za co był skazany i wtedy w odpowiednim czasie pociągnę za nogi żeby zerwać kręgi szyjne. Za morderstwo w słusznej sprawie ukatrupię odraz i morderstwo dla przykładu za gwałt będę zwlekał niech taki trochę podynda. Dla członków federacji9 PiS mam niespodziankę, nie będę im pomagał, niech wiszą do skutku.
oldie
2 tyg. temu
niech bedzie pochwalony
bEiFXoMD
bEiFXoLK
bEiFXoMK
bEiFXoML