programy
kategorie

Złota moneta odkryta na polu w Anglii. Historyczny skarb sprzedany za fortunę

540 tys. funtów – taką wartość osiągnęła odkryta w ub. roku złota moneta króla Henryka III. Właśnie została sprzedana przez dom aukcyjny Spink and Sons. To może być najwcześniej wybity złoty angielski bilon. Moneta z wizerunkiem króla Henryka III pochodzi prawdopodobnie z 1257 r. i została odkopana na polu. Niezwykłego odkrycia przypadkowo dokonał we wrześniu 2021 r. Brytyjczyk Michael Leigh-Mallory. Poszukiwacz-amator postanowił wybrać się z wykrywaczem metali na pole na obrzeża Devon w południowo-zachodniej Anglii. Wznowił swoje hobby po ponad 10 latach. Nie spodziewał się wartości tego, co odkryje. Kawałek złota znajdował się w głęboko zaoranym polu. Moneta przedstawiająca Henryka III na tronie jest pierwszym tego typu znaleziskiem od 260 lat. Istnieje tylko 8 takich monet, większość jest w posiadaniu różnych muzeów. Prawdopodobnie w XIII w. wybitnych zostało ok. 52 tys. takich bilonów. Na jednej stronie monety znajduje się król na tronie, a z drugiej strony...

rozwiń
Tranksrypcja:
rozwiń
Intercars
Piekarnicza
98 reakcji
52
8
38
Podziel się
Komentarze (38)
25-01-2022
TUUW Polsce NIKT się nie przyzna, że coś znalazł bo w nagrode dostałby 5 lat wczasów we Wronkach.
zobacz więcej komentarzy (38)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(38)
TUU
2 lata temu
W Polsce NIKT się nie przyzna, że coś znalazł bo w nagrode dostałby 5 lat wczasów we Wronkach.
klontaj
2 lata temu
W naszym głupawym kraju poszedł by siedzieć.
Wenden
2 lata temu
Powinni ukarać złoczyńcę dla przykładu a monetę znacjonalizować takie polskie prawo
Dante.
2 lata temu
Polska to jednak złodziejski kraj. Jak wykopiesz własnej z ziemi to państwowe, ale jesli wykopałbys jakieś odpady to już twoje i ty masz problem.
Aga567
2 lata temu
Aż się zaplułem, myśląc że w Polsce rolnik za skarb zbierze fortunę. Ale na szczęście nie!! Nasi sowieccy urzędnicy propagujący niewolnicze myślenie nowoczesnego sowieckiego żołdaka okradnie i zniewoli gąszczem przepisów każdego mieszkańca tego dziwnego kraju nad Wisłą. Jak coś odnalazłeś to oddawaj, szybko w podskokach przynieś w zębach do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na dzień dobry przyjedzie o 5.00 nad ranem ekipa milicyjna zadaniem zedrzeć wszystko i dokładnie obszukać czy masz coś więcej w zakresie zainteresowania państwa o Twoją własność itp. A jeśli zgłosisz, że odnalazłeś na własnym polu beczkę z chemikaliami, to w podskokach będziesz się dwoił i troił aby na własny koszt zutylizować chemikalia bo zaraz Państwo naśle tą samą ekipę milicji aby Cię zgnoić, zastraszyć i zrobić z Tobą wszystko co zechcą. Nawet prasa się Tobą nie zainteresuje bo zajęta jest łażeniem za celebrytami i podpatrywaniem co żrą.
Najnowsze komentarze (38)
ddark
2 lata temu
Na Wyspach tez jak znajdziesz sreberko i zlotko to musisz to oddac. Jesli beda zainteresowani to zaplaca, jesli nie to oddadza poszukiwaczowi ale nie wolno tego sprzedav. Licencja obowiazkowa. Nie wszedzie dozwolone szukanie. . Polecam film skarby Tamizy. W internecie sa mapy gdzie mozna szukac.
Kudłaty85
2 lata temu
Zapraszam na wyspy😅mieszkam tu chwilę i zaraz detektor kupuje👍
Kudłaty85
2 lata temu
Zapraszam na wyspy😅mieszkam tu chwilę i zaraz detektor kupuje👍
Mark
2 lata temu
jak to - to go nie zamkną jak u nas ???? ... SZOK ...
realista
2 lata temu
W Polsce nic by nie dostał, odebrano by jemu monetę i jeszcze musiałby się tłumaczyć....
rolnik
2 lata temu
Niewykluczone, ze skarb wcześniej był znaleziony w Polsce
Tomo
2 lata temu
Dtektoryści nie głosujcie na PIS. Może jak polecą łby i zabiorą stołki z korytem to może coś się zmieni.
Michał
2 lata temu
Czy ja dożyje normalności i wolności w Polsce? Nie!
Michał
2 lata temu
W Polsce nie ma wolności? Za monetę nie na swoim polu jest wyrok nie fortuna!
AdaM
2 lata temu
A w Anglii to mógł się wzbogacić bo w Polsce to by mu zabrali i jeszcze proces sądowy ciągnący się latami by mu groził
wojtek
2 lata temu
szczęśliwiec
DAN.338
2 lata temu
No nie może być, bo w Polsce to co najmniej dożywocie i całkowita konfiskata mienia, lincz publiczny a w przyszłości być może zakaz pochówku na normalnym cmentarzu ..... :-))). A tuskoludki zajumały połowe OFE i co, ano nic bo to normalka
Goblin
2 lata temu
Jak bym znalazł w Polsce coś takiego, to wyjechałbym do normalnego kraju z ukrytą monetą, gdzie nie ma chorych przepisów i tam powiedział, że znalazłem.
Zasugerowany*
2 lata temu
Zdjecie sugeruje, że tak głęboko orał, że wyorał tę monetę, a on po prostu szukał "skarbów" wykrywaczem metalu. P.S. (*) Zasugerowany; oznacza: zasypany cukrem, na który mówią Anglicy: sugar.