programy
kategorie

AgroUnia chce podziału Biedronki. Prezes UOKiK-u nie zostawia złudzeń

Rolnicza organizacja AgroUnia, którą kieruje Michał Kołodziejczak, wysłała do UOKiK-u wniosek z żądaniem podziału sieci Biedronka. – Trafiła do nas skarga AgroUnii, została potraktowana z poszanowaniem, podobnie jak 50 tys. innych skarg od konsumentów – komentował w programie "Money. To się liczy" prezes Urzędu Tomasz Chróstny. Nie ma jeszcze efektów sprawdzania tej skargi, ale prezes UOKIK-u zwrócił uwagę, że rynek handlowy nie jest w Polsce zdominowany przez jedną sieć. Gdyby któraś sieć była monopolistą, to wówczas mogłyby zachodzić przesłanki do podziału. Tymczasem – jak mówił Tomasz Chróstny – jest to rynek bardzo konkurencyjny, jeśli chodzi o duże sieci handlowe. – Nie traktuję postulatu jako możliwego do zrealizowania – podkreślił.

04-06-2020
Tranksrypcja:Rolnicza AgroUnia jej szef twierdzi, że wysłał do was wniose...
rozwiń
Wyszedł z taką tezą, że jeżeli nie może sobie poradzić, bo jest tak duża, to może warto ją po prostu siłą urzędowo podzielić na mniejszą.
Czy to w ogóle realne? Widział pan ten wniosek?
Absolutnie. Trafiła do nas skarga ze strony AgroUnii i została ona w pełni przez nas potraktowana uczciwie, z poszanowaniem, z uwzględnieniem.
Podobnie jak 50 tysięcy innych skarg ze stron konsumentów, gdzie każda z nich jest przez nas analizowana i stosownie do właściwości.
Albo tutaj pewne działania trafiają do Inspekcji Handlowej, albo trafiają do delegatur, gdzie czynności są podejmowane na przykład w toku wystąpień miękkich.
Albo rzeczywiście już idziemy w postępowania właściwe, czy postępowania wyjaśniające.
Więc tego typu skargi - każda z nich, która trafia od konsumenta, jest dla nas ważna.
Jeżeli chodzi o kwestie - podziału pozwolicie państwo, że będę abstrahował od tego typu sugestii.
Urząd nie postępuje w wyjęciu od rzeczywistości. Dla nas jest istotny zgromadzony materiał i to, na co nam pozwala ustawa w tym zakresie.
Jesteśmy na etapie postępowania. Nie jestem na chwilę obecną w stanie państwu udzielić informacji, w jakim zakresie będzie wydana decyzja.
Na pewno dowie się o tym zgodnie z przepisami prawa pierwszy przedsiębiorca. Ale to rozumiem, że sprawdzicie, że Biedronka nie jest monopolistą na rynku?
Bo jak rozumiem, to jest przesłanka numer jeden do tego, żeby dzielić przedsiębiorstwo na mniejsze części, kiedy tego rynku po prostu ma za dużo.
Akurat w tym zakresie mogę udzielić informacji. Na chwilę obecną żadna z sieci nie ma pozycji monopolistycznej.
Badamy koncentrację również na tym rynku. I to jest rynek niezwykle konkurencyjny, jeżeli chodzi o właśnie duże podmioty. Sieci handlowe.
Między innymi ta walka o klienta, o konsumenta pomiędzy nimi dość mocno uderza w mniejsze placówki. Jeżeli chodzi właśnie o między innymi konkurowanie ceną.
Niemniej jednak, nie możemy tutaj mówić o pozycji dominującej, czy o pozycji zdecydowanie nawet o pozycji monopolistycznej.
Czyli raczej trzeba się spodziewać, że ten wniosek nie zostanie uwzględniony?
Trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, gdzie podmiot, który nie byłby monopolistą, mógłby zostać podzielony.
Nie ma takiej możliwości i w tym wypadku również nie traktuję tego postulatu, jako możliwy do zrealizowania.
123 reakcje
70
53
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)