programy
kategorie

Alpejski lodowiec i męczeńska śmierć. Odkrycie naukowców

Badania alpejskiego lodowca ujawniły katastrofę klimatyczną z czasów średniowiecza. Co ciekawe spowodowało ją zabójstwo Tomasza Becketa, arcybiskupa Canterbury z XII w. Grupa naukowców badała poziom zanieczyszczenia lodu ołowiem na lodowcu Colle Gnifetti w Szwajcarii. Dane porównano z historycznymi, angielskimi zwojami podatkowymi, które dotyczyły produkcji ołowiu. Wyniki pokazały duży spadek w 1169 r. i potężny wzrost produkcji od 1170 r. Wydarzenia te mają związek męczeńską śmiercią arcybiskupa Tomasza Becketa. Po ścięciu duchownego papież nałożył na króla Anglii Henryka II ekskomunikę. Król, by wkupić się w łaski papieża zaczął budować nowe klasztory. Jednak potrzebował do tego ton ołowiu. Ołów był wykorzystywany do produkcji dachów, rynien, a nawet witraży. Za XII-wieczne zanieczyszczenie ołowiem w Europie odpowiadali więc głównie Anglicy. Naukowcy określili, że ok. 75 proc. ołowiu w szwajcarskim lodzie, pochodzi z brytyjskiej produkcji sprzed 800 lat.

311 reakcji
59
86
166
Podziel się
Komentarze (166)
02-04-2020
240255To znaczy ze kiedys nie bylo lodowcow tzn.aktualne ocieplenie to jest jedna wielka bujda.....
zobacz więcej komentarzy (166)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(166)
240255
4 lata temu
To znaczy ze kiedys nie bylo lodowcow tzn.aktualne ocieplenie to jest jedna wielka bujda.....
jps
4 lata temu
Ocieplenie klimatu to ściema. Trzeba jakoś zarobić kasę to się wymyśla różne rzeczy. Samochody przestały jeździć to z Krakowa widać góry, a przecież ludzie palą w domach jak palili. To skąd ten smog.
pseudoekologi...
4 lata temu
wystarcze ze jeden wulkan pusci baka i podymi troche i cale nasze ekologiczne dbaniie przez nawet 1000lat idzie w doope...czlowiek niestety tez troche doklada ale najwiecej daje niestety jadro naszej ziemi , lawa i wulkany...Vezuwiusz jak wybuchl to na calym swiecie masz jego slady...!!!
Metalurg kolo...
4 lata temu
Ołów służył w budownictwie; zarówno w Starożytnym Rzymie, jak i w Średniowieczu do łączenia kamiennych bloków. W kamieniach wykuwano odpowiednie zagłębienia, wkładano w nie zworkę ze stali w kształcie litery H i zalewano ją płynnym ołowiem. Połączenie tego typu, było bardzo stabilne, co widać zarówno po Rzymskim Coloseum, jak i gotyckich katedrach. Coloseum zostało nieco zdemolowane, bo po wynalezieniu ręcznej broni palnej; wydłubywano z tej budowli ołów, żeby sobie z niego porobić pociski. Oczywiście pokrywano dachy blachą ołowianą i robiono z rynny, gdyż ołów jest chemicznie odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nawet obecnie; montując okna dachowe, robi się fartuszek z blachy ołowianej.
serio?
4 lata temu
Z tekstu wynika że ołów spowodował katastrofę klimatyczną
Najnowsze komentarze (166)
Piter
4 lata temu
Zobaczyli coś co istniało 740 mln. lat temu. Jak to się ma do tu i teraz?
Kto odpowie??
4 lata temu
Jakże te prymitywne Ludy ociepliły KLIMAT??
Magda
4 lata temu
Ik wens u veel succes .Na pewno wkrótce będzie ksiądz w stanie się dogadać. Holenderski nie jest taki straszny.Wiem co mówię po 20 latach pobytu tutaj i po zdaniu nie jednego egzaminu z tego języka.to też duża zmiana mentalności! Ale przecież to wszystko tylko wzbogaca nasze życie. .Jeszcze raz życzę powodzenia.Szkoda ,że mieszkam tak daleko na wschodzie,Holandii w Wijhe.Bardzo chętnie przyjechałabym na mszę jak już się będą odbywać po Corona wirusie.
taratatatata
4 lata temu
bułki na widelec i opalamy nad gazem a jak ktoś ma kuchnie indukcyjną - do piekarnika na 150- 200 st / 2 min.
xx
4 lata temu
No i reporter zdjął rękawiczki nie tak jak pokazał ratownik - bowiem dotknął opuszkiem palca zewnętrzną część rękawiczki :)
ryba1
4 lata temu
sorki jedna osoba nie ogladała , przygotowywała kolacje dla starego. Obliczcie ile ogladało ?????????????????????
maniek
4 lata temu
ech.. pamiętam jak siedziałem z kolegami w szkole i kazali nam oglądać pogrzeb...
alabama
4 lata temu
Drogi Panie,nie jest nigdzie potwierdzone tr Pana wyssane z palca informacje,za takie informacje ktoś Panu powinien dać w mo......ę
starydziadek
4 lata temu
Pamiętam ten dzień jak dziś gdy zmarł.Poszedłem ojcu do kiosku po gazetę.Stojąc w kolejce za mną stał starszy pan i przeczytał na głos tytuł gazety.,,Leonid Breżniew nie żyje''Odwróciłem się,a on patrząc na mnie zadał mi pytanie,,Jaki to czas?''zanim odpowiedziałem,odpowiedział sam,,Czas najwyższy''Pamiętam to jakby było to wczoraj.
andrzej
4 lata temu
Niektórzy naukowcy tak mają.palą głupa żeby dostać kase. W mojej miejscowości jest stanowisku archeologiczne: dymarki z ery żelaza na Mazowszu. Kilka lat temu gdy remontowano ulicę znaleziono metalowy przedmiot. roboty zatrzymano, wezwano ekipę archeologów. Badali ,szukali kilka dni. Do czasu az jeden z mieszkańców powiedeział im że kilka lat wczesniej na ta dorogę zwozono odpady z odlelwni z Ursusa.stąd te metalowe niby odlewy. droge wybudowano ale okolica została stanowiskiem archeologicznym z wszystkimi konsekwencjami które sie z tym wiążą.
słuchacz radi...
4 lata temu
Czy potrzebny jest teleskop? U nas wystarczy mały wirus i już mamy wielką dziurę budżetową, a miało być tak ładnie bez deficytu. Tam rozpad gwiazd, a u nas gospodarki.
rychu
4 lata temu
ten wirus to jest w powietrzu a nieludzie roznoszą ktoremus państwu banka pekla i zrobili czarnobyl
jaruswubaw
4 lata temu
''Nowa czarna dziura o średniej masie (IMBH) powstała w wyniku rozpadu gwiazd, które pochłonęła'' pochlonela zanim powstala i w wyniku tego powstala? wasze komentarze... tu sa same experty macierewiczowe ....
doman
4 lata temu
na jakie podstawie sa wystawiane mandaty kazda sprawa w sądzie jest wygrana tylko w prawdziwym sądzie
...
Następna strona