bEKPXTZw
bEKPXTZA
bEKPXTZE
programy
kategorie
bEKPXTZx

Alpejski lodowiec i męczeńska śmierć. Odkrycie naukowców

Badania alpejskiego lodowca ujawniły katastrofę klimatyczną z czasów średniowiecza. Co ciekawe spowodowało ją zabójstwo Tomasza Becketa, arcybiskupa Canterbury z XII w. Grupa naukowców badała poziom zanieczyszczenia lodu ołowiem na lodowcu Colle Gnifetti w Szwajcarii. Dane porównano z historycznymi, angielskimi zwojami podatkowymi, które dotyczyły produkcji ołowiu. Wyniki pokazały duży spadek w 1169 r. i potężny wzrost produkcji od 1170 r. Wydarzenia te mają związek męczeńską śmiercią arcybiskupa Tomasza Becketa. Po ścięciu duchownego papież nałożył na króla Anglii Henryka II ekskomunikę. Król, by wkupić się w łaski papieża zaczął budować nowe klasztory. Jednak potrzebował do tego ton ołowiu. Ołów był wykorzystywany do produkcji dachów, rynien, a nawet witraży. Za XII-wieczne zanieczyszczenie ołowiem w Europie odpowiadali więc głównie Anglicy. Naukowcy określili, że ok. 75 proc. ołowiu w szwajcarskim lodzie, pochodzi z brytyjskiej produkcji sprzed 800 lat.

312 reakcji
59
86
167
Podziel się
Komentarze (167)
02-04-2020
antyklerykał
znalezione w internecie, "W memoriale do Księcia Adama Czartoryskiego, napisanym w 1815 r. podczas obrad Kongresu wiedeńskiego, Tadeusz Kościuszko wyraził swój pogląd na...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (167)

Programy Wirtualnej Polski

bEKPXTZJ
KOMENTARZE
(167)
antyklerykał
2 lata temu
znalezione w internecie, "W memoriale do Księcia Adama Czartoryskiego, napisanym w 1815 r. podczas obrad Kongresu wiedeńskiego, Tadeusz Kościuszko wyraził swój pogląd na temat stosunków państwo – kościół. Powiedział: „Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród”. Kościół katolicki walcząc z Konstytucją 3 Maja i broniąc swojego majątku niż I Rzeczypospolitej przyczynił się do upadku Polski i jej rozbiorów, niż zdołał później naprawić innymi swoimi działaniami w czasie rozbiorów (KOŚCIÓŁ UCZESTNICZYŁ W TARGOWICY !!!). Watykan nakazał Polakom podporządkować się Carycy Katarzynie !!!!!!!..... Kościuszko JEST bohaterem narodowym, ZA TO CO ZROBIŁ KOŚCIÓŁ powiesił paru biskupów (Massalski, Kossakowski ...) dla przykładu !!!!!"
240255
2 lata temu
To znaczy ze kiedys nie bylo lodowcow tzn.aktualne ocieplenie to jest jedna wielka bujda.....
jps
2 lata temu
Ocieplenie klimatu to ściema. Trzeba jakoś zarobić kasę to się wymyśla różne rzeczy. Samochody przestały jeździć to z Krakowa widać góry, a przecież ludzie palą w domach jak palili. To skąd ten smog.
bEKPXUab
Metalurg kolo...
2 lata temu
Ołów służył w budownictwie; zarówno w Starożytnym Rzymie, jak i w Średniowieczu do łączenia kamiennych bloków. W kamieniach wykuwano odpowiednie zagłębienia, wkładano w nie zworkę ze stali w kształcie litery H i zalewano ją płynnym ołowiem. Połączenie tego typu, było bardzo stabilne, co widać zarówno po Rzymskim Coloseum, jak i gotyckich katedrach. Coloseum zostało nieco zdemolowane, bo po wynalezieniu ręcznej broni palnej; wydłubywano z tej budowli ołów, żeby sobie z niego porobić pociski. Oczywiście pokrywano dachy blachą ołowianą i robiono z rynny, gdyż ołów jest chemicznie odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nawet obecnie; montując okna dachowe, robi się fartuszek z blachy ołowianej.
pseudoekologi...
2 lata temu
wystarcze ze jeden wulkan pusci baka i podymi troche i cale nasze ekologiczne dbaniie przez nawet 1000lat idzie w doope...czlowiek niestety tez troche doklada ale najwiecej daje niestety jadro naszej ziemi , lawa i wulkany...Vezuwiusz jak wybuchl to na calym swiecie masz jego slady...!!!
Najnowsze komentarze (167)
Piter
2 lata temu
Zobaczyli coś co istniało 740 mln. lat temu. Jak to się ma do tu i teraz?
Kto odpowie??
2 lata temu
Jakże te prymitywne Ludy ociepliły KLIMAT??
Magda
2 lata temu
Ik wens u veel succes .Na pewno wkrótce będzie ksiądz w stanie się dogadać. Holenderski nie jest taki straszny.Wiem co mówię po 20 latach pobytu tutaj i po zdaniu nie jednego egzaminu z tego języka.to też duża zmiana mentalności! Ale przecież to wszystko tylko wzbogaca nasze życie. .Jeszcze raz życzę powodzenia.Szkoda ,że mieszkam tak daleko na wschodzie,Holandii w Wijhe.Bardzo chętnie przyjechałabym na mszę jak już się będą odbywać po Corona wirusie.
taratatatata
2 lata temu
bułki na widelec i opalamy nad gazem a jak ktoś ma kuchnie indukcyjną - do piekarnika na 150- 200 st / 2 min.
xx
2 lata temu
No i reporter zdjął rękawiczki nie tak jak pokazał ratownik - bowiem dotknął opuszkiem palca zewnętrzną część rękawiczki :)
ryba1
2 lata temu
sorki jedna osoba nie ogladała , przygotowywała kolacje dla starego. Obliczcie ile ogladało ?????????????????????
maniek
2 lata temu
ech.. pamiętam jak siedziałem z kolegami w szkole i kazali nam oglądać pogrzeb...
alabama
2 lata temu
Drogi Panie,nie jest nigdzie potwierdzone tr Pana wyssane z palca informacje,za takie informacje ktoś Panu powinien dać w mo......ę
bEKPXTZT
starydziadek
2 lata temu
Pamiętam ten dzień jak dziś gdy zmarł.Poszedłem ojcu do kiosku po gazetę.Stojąc w kolejce za mną stał starszy pan i przeczytał na głos tytuł gazety.,,Leonid Breżniew nie żyje''Odwróciłem się,a on patrząc na mnie zadał mi pytanie,,Jaki to czas?''zanim odpowiedziałem,odpowiedział sam,,Czas najwyższy''Pamiętam to jakby było to wczoraj.
andrzej
2 lata temu
Niektórzy naukowcy tak mają.palą głupa żeby dostać kase. W mojej miejscowości jest stanowisku archeologiczne: dymarki z ery żelaza na Mazowszu. Kilka lat temu gdy remontowano ulicę znaleziono metalowy przedmiot. roboty zatrzymano, wezwano ekipę archeologów. Badali ,szukali kilka dni. Do czasu az jeden z mieszkańców powiedeział im że kilka lat wczesniej na ta dorogę zwozono odpady z odlelwni z Ursusa.stąd te metalowe niby odlewy. droge wybudowano ale okolica została stanowiskiem archeologicznym z wszystkimi konsekwencjami które sie z tym wiążą.
słuchacz radi...
2 lata temu
Czy potrzebny jest teleskop? U nas wystarczy mały wirus i już mamy wielką dziurę budżetową, a miało być tak ładnie bez deficytu. Tam rozpad gwiazd, a u nas gospodarki.
rychu
2 lata temu
ten wirus to jest w powietrzu a nieludzie roznoszą ktoremus państwu banka pekla i zrobili czarnobyl
jaruswubaw
2 lata temu
''Nowa czarna dziura o średniej masie (IMBH) powstała w wyniku rozpadu gwiazd, które pochłonęła'' pochlonela zanim powstala i w wyniku tego powstala? wasze komentarze... tu sa same experty macierewiczowe ....
doman
2 lata temu
na jakie podstawie sa wystawiane mandaty kazda sprawa w sądzie jest wygrana tylko w prawdziwym sądzie
...
Następna strona
bEKPXUav
bEKPXTZC
bEKPXUaC
bEKPXUaD