bEDBHzzE
bEDBHzzI
bEDBHzzM
programy
kategorie
bEDBHzzF

Chciał zabić Jezusa. Teraz można oglądać jego pałac

W niedzielę 13 grudnia 2020 roku w Izraelu po raz pierwszy otwarto dla publiczności fortecę Heroda. W 2007 roku Ehud Netzer, archeolog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie poinformował, że to właśnie tam znajduje się grób Heroda Wielkiego. To on stał za biblijną rzezią niewiniątek, opisaną w Ewangelii Św. Mateusza. Od momentu odkrycia grobu trwały prace renowacyjne, mające na celu przywrócenie blasku tego miejsca. W międzyczasie naukowcy zakwestionowali miejsce pochówku Heroda, według nich grób był zbyt skromny, a jego układ nie pasował do reszty kompleksu wybudowanego na polecenie króla Judy. Nie zmienia to historycznej wartości twierdzy Heroda. Znajduje się tam mnóstwo starożytnych fresków, podłóg mozaikowych, korytarzy połączonych łukami, a nawet teatr na 300 osób. Twierdza króla Judy powstała między 23, a 15 rokiem p.n.e. na wzgórzu na Pustyni Judzkiej około 10 km Jerozolimy.

14-12-2020
71 reakcji
29
16
26
Podziel się
Komentarze (26)
14-12-2020
ReniaKlamiecie i manipulujecie nawet lapkami. Tak wyglada "demokratyczna " wirtualna. Ze strachu przed prawda trzesa sie wam majtki i blokujecie normalne wypowiedzi.
zobacz więcej komentarzy (26)

Programy Wirtualnej Polski

bEDBHzzR
KOMENTARZE
(26)
Renia
9 miesięcy temu
Klamiecie i manipulujecie nawet lapkami. Tak wyglada "demokratyczna " wirtualna. Ze strachu przed prawda trzesa sie wam majtki i blokujecie normalne wypowiedzi.
Winicjusz
9 miesięcy temu
Herod Wielki panował od 40 r. przed Chrystusem do 4 roku po Chrystusie, syn Antypatra. Mianowany królem Palestyny przez senat rzymski na wniosek Marka Antoniusza. To on nakazał rzeź niewiniątek w Betlejem w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus.
Czyż nie tak
9 miesięcy temu
P.Jezus .za to ,że wyrzucał ZŁO-to ze świątyń ( ZŁO-to ,, to ZŁO -wymysł szatana ) ,oraz obrazę uczuć religijnych został na śmierć na krzyżu skazany przez hierarchię kościelną oraz pospólstwo napuszczone przez tych kapłanów!!
bEDBHzAj
NIE KŁAMCIE
9 miesięcy temu
WSZYSTKIMI RZEZIAMI STEROWAŁ SANHEDRYN,CHOCIAŻ WINĘ ZWALALI NA RZYMIAN.XYDZI ZAMORDOWALI JEZUSA.
???
9 miesięcy temu
"Pochodzi ze Starego Testamentu Istnieje naprawdę" Czy taki tytuł nie sugeruje że katolicyzm polega na udawaniu wiary ? Istnieje naprawdę ? :) Cóż za odkrycie. :) Egipt też jest ze Starego Testamentu i trzeba się dziwić że istnieje :) Katolicki bóg też istnieje czy jest tylko produktem marketingowym by kler mógł wygodnie żyć i bezkarnie łupić otumanionych wiernych ???
Najnowsze komentarze (26)
hen-gryg
7 miesięcy temu
Data ukrzyżowania Chrystusa to fakt historyczny. Data narodzin Chrystusa, to dokładnie siódmy rok przed naszą erą. Wtedy właśnie miała miejsce koniunkcja Jowisza i Saturna, fakt potwierdzony także w kronikach chińskich. W ówczesnym świecie Saturn symbolizował Izrael, Jowisz królestwo. Stąd oczekiwanie społeczne na króla żydowskiego, który wyzwoli Palestynę spod wieloletniej niewoli rzymskiej. W trakcie tak bliskiej koniunkcji tych planet wydawało się , jakby "gwiazda szła" przed astrologami z Azji Mniejszej ciekawymi co to znaczy, po czym się zatrzymała wykonując potem ruch wsteczny. To najjaśniejsze obiekty po księżycu na naszym niebie, więc istotnie i "Gwiazda Betlejemska" musiała wyglądać imponująco i nie mogło to być zjawisko niezauważone. Koniunkcja Jowisza i Saturna powtarza się co około 800 lat, więc datowanie jest niemal pewne. Proszę przeczytać "A jednak Pismo Święte ma rację" - bogato ilustrowaną naukową książkę Wernera Kellera opartą o wykopaliska i inne dowody. Około 200 kartek. Ja ją czytałem pierwszy raz czterdzieści lat temu. Dużo fotografii i naukowych dowodów. Istnieje egzemplarz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, wypożyczą ją bibliotece z której korzystacie, bo też tak odnawiałem kontakt z tą książką. O narodzinach i pierwszych latach życia małego Chrystusa historycy nie mogli pisać, bo był wówczas tylko jednym z izraelskich chłopców. Publiczną działalność zaczął w 30 roku naszej ery. Ukrzyżowany w wieku jak się powszechnie uważa 33 lat życia (tzw. "Chrystusowe lata"), a tak naprawdę miał wówczas około 40 lat. Postać Heroda Antypasa zwanego Wielkim jest absolutnie historyczna i jego zamek na wzgórzu naprzeciw Jerozolimy dawniej pełen przepychu robi wrażenie od wielu już lat. Grób miał rzeczywiście skromny, z czerwonawo-pomarańczowego marmuru z wygrawerowanym napisem. Nie wiem, dlaczego więc historycy mają wątpliwości, kto w nim leżał. Obok innych tytułów nazywany był też "Wielkim", bo był doskonałym budowniczym równie pięknych jak jego zamek obiektów w Jerozolimie i w całym Izraelu. Był też mordercą własnej żony i dzieci. Pewno nic dziwnego, że nie chciał się chwalić rzezią dzieciątek w Betlejem typowanym na miejsce narodzin Mesjasza. Ale większych morderców w historii było bardzo wielu. Byłem w Izraelu i jeszcze raz pojadę, bo wrażenia niebywałe.
Maj
9 miesięcy temu
Herord czy Herold ?
TOMEK
9 miesięcy temu
Poczytaj historyczne żródła a nie bajanie kleru
bez nicku
9 miesięcy temu
"Pochodzi ze Starego Testamentu Istnieje naprawdę"- ano usa też istnieje naprawdę i wielu tam wierzy w odwiedziny kosmitów,,problem z jezusem zaś-może i istniał ale czy zmartwychwstał? dostał narkotyk na gąbce ,skonał wcześniej niż inni ukrzyżowani ,nóg mu nie połamano,żeber nie złamano...istniały podejrzenia,że ktoś ciało wyniósł gdy żołnierze spali..
stefan
9 miesięcy temu
W Szkołach jest miejsce na religioznawstwo a nie religię . co do Jezusa - Gwiazda Betlejemska rzeczywiście świeciła , ale 7 lat przed " datą jego urodzin". Oczekiwanie na mesjasza spowodowało wysyp oswobodzicieli spod okupacji rzymskiej . Po ponad stu latach pisano "ewangelie" .
STOP HEJT
9 miesięcy temu
Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych
herod
9 miesięcy temu
nie było żadnej rzezi niewiniątek !
Czyż nie tak
9 miesięcy temu
P.Jezus .za to ,że wyrzucał ZŁO-to ze świątyń ( ZŁO-to ,, to ZŁO -wymysł szatana ) ,oraz obrazę uczuć religijnych został na śmierć na krzyżu skazany przez hierarchię kościelną oraz pospólstwo napuszczone przez tych kapłanów!!
bEDBHzAb
emeryt
9 miesięcy temu
To że herod jest postacią historyczną wcale nie znaczy, że Jezus też. W każdej bajce jest ziarno prawdy.
NIE KŁAMCIE
9 miesięcy temu
WSZYSTKIMI RZEZIAMI STEROWAŁ SANHEDRYN,CHOCIAŻ WINĘ ZWALALI NA RZYMIAN.XYDZI ZAMORDOWALI JEZUSA.
NIE KŁAMCIE
9 miesięcy temu
WSZYSTKIMI RZEZIAMI STEROWAŁ SANHEDRYN,CHOCIAŻ WINĘ ZWALALI NA RZYMIAN.XYDZI ZAMORDOWALI JEZUSA.
Poczęcie
9 miesięcy temu
Jest pierwszym na świecie zabiegiem IN VITRO!
Ruppert
9 miesięcy temu
Nikt nie potrafi udowodnić daty, w tym roku urodzin oraz daty i znowu roku śmierci Jezusa. Żaden ze żyjących w tamtym okresie znanych historyków NIE WSPOMINA ANI JEDNYM SŁOWEM o istnieniu Jezusa. Można to sprawdzić w dostępnej literaturze! Historycy ci to; Pliniusz Starszy, Pliniusz Młodszy ,Marcjalis, Plutarch, Juvenal, Józef Flawiusz, Justus z Tyberiady i Swetoniusz!
antyklerykal
9 miesięcy temu
kolejne pośmiewisko na CAŁY ŚWIAT !!!!!.../...Gwoździ z krzyża również jest nieco ponad stan. Podobnie jak cierni z korony cierniowej, choć sama obręcz korony, a właściwie cierniowego czepca wtłoczonego Jezusowi na głowę znajduje się w skarbcu paryskiej katedry Notre Dame. Jej historia także sięga czasów świętej Heleny z drobną luką między IV a X wiekiem. Gdyby ktoś pytał o poszukiwany przez rycerzy króla Artura Święty Graal, to ma się dobrze i można znaleźć go w katedrze w Walencji. To agatowa czarka z połowy I wieku. Pierwsze dotyczące jej wzmianki historyczne pochodzą z połowy III wieku.Świadomie nie ruszam w ogóle Całunu Turyńskiego oraz chust z Oviedo i Manopello. Można by jeszcze wspomnieć o czaszkach Jana Chrzciciela. Trzy sztuki w samej Europie zachodniej, z czego dwie oczywiście w Rzymie. Ale pozostańmy już przy relikwiach związanych z samym Jezusem.................więcej /Problem z relikwiami. Święte podróbki czy święte symbole?/
bEDBHzAD
bEDBHzzK
bEDBHzAK
bEDBHzAL