programy
kategorie

Chroniona sowa włochatka. Sensacyjne odkrycie leśników z Kujaw

Sensacja w Nadleśnictwie Solec Kujawski. Tamtejsi leśnicy poinformowali o odkryciu drugiego stanowiska lęgowego włochatki. To drapieżny gatunek sowy z rodziny puszczykowatych. W Polsce jest pod ścisłą ochroną. Włochatka podlega także tzw. ochronie czynnej, czyli możliwości ingerencji człowieka w procesy naturalne gatunku w celu jego ochrony. Służby kujawsko-pomorskiego leśnictwa poinformowały, że podjęto czynności z ustanowieniem wokół stanowiska lęgowego tzw. strefy ochronnej. Wynosi ona 200 m wokół gniazda w przypadku ochrony całorocznej i 500 m w przypadku okresowej, tj. od 1 stycznia do 31 lipca. Internauci z radością przyjęli tę pozytywną informację i niezwykłe zdjęcia autorstwa Jana Fiderewicza. Tym bardziej że ten rzadki gatunek sowy występuje lokalnie, głównie na wybrzeżu i południu kraju, a także na Mazurach. Jej obecność na Kujawach cieszy tym bardziej. Sowa włochatka do rozrodu zajmuje dziuple najczęściej po dzięciole czarnym. Najchętniej zamieszkuje...

rozwiń
177 reakcji
129
6
42
Podziel się
Komentarze (42)
26-05-2021
stop głupociedrapieżny gatunek sowy... Ja cierpię dolę! A który gatunek sowy jest roślinożerny?
zobacz więcej komentarzy (42)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(42)
stop głupocie
3 lata temu
drapieżny gatunek sowy... Ja cierpię dolę! A który gatunek sowy jest roślinożerny?
Ania
3 lata temu
Śliczna :)
Anna
3 lata temu
Dobrze, że drzewa nie wycieli. Na Pomorzu tną lasy, nie zważają na dziuple i ptaki.
Andrzej
3 lata temu
Sensacja? Akurat ten gatunek sowy jest póki co jeszcze stosunkowo liczny w Polsce, można go spotkać, a teraz wieczorami nawet usłyszeć, choćby w lasach wokoło Warszawy. Za sensację to chyba można uznać, że tam na miejscu ostali się jacyś sensowni leśnicy i nie wycieli umarłego drzewa z dziuplą. Mielibyśmy w Polsce dużo większą populację sów i innych naprawdę rzadkich ptaków drapieżnych, gdyby nie masowa wycinka uschniętych świerków. A to przede wszystkim w martwych świerkach (miękke drewno) dzięcioły najchętniej kują dziuple, z których korzystają inne gatunki ptaków. Efekty tych bezmyślnych, totalnych wycinek przez chciwych leśników widać dziś w rejonie Białowieży czy w rejonie puszczy karpackiej, gdzie pogłowie sów dramatycznie spadło, a część przedstawicieli unikatowych zupełnie gatunków całkiem zanikła. Dotyczy to nie tylko sów, ale takich gatunków jak przepięknych cietrzewi czy głuszca.
Chomik
3 lata temu
Sowy są zajefajne. O ptakach oczywiście mowa...
Najnowsze komentarze (42)
gość
3 lata temu
Współczuję temu biednemu ptakowi. Teraz dopiero będzie się działo.
ania
3 lata temu
Zetną włodarze ?
qefb
3 lata temu
Dobrze , że nie czapla bo już drzewo leżałoby ...
Ja ja
3 lata temu
Ta z dziupli to ladna sowa. Ja tez kiedys znalem Ewe Sowe , ale to wspomnienia ....
ola
3 lata temu
Sowa w dziupli to będzie sensacja ale za 20 lat!
Jan Fiderewic...
3 lata temu
Informacja do admina ochrona strefowa, o której piszecie dotyczy bielika, w przypadku włochatki to 50 m i jest całoroczna.
angel
3 lata temu
dobra, to kiedy ścinają to drzewo?
cynik
3 lata temu
W Polskich dziuplach zazwyczaj sa kradzione samochody i ich części zgadłem ?
Imitator sowy
3 lata temu
W szkole na lekcji przyrody mały Jasiu pochwalił się, ze jego dziadek poprawi naśladować sowę, lub puszczyka. Pani nauczycielka zapytała, czy mógłby przyprowadzić dziadka. Dziadek przyszedł do szkoły z Jasiem i pani prosi, zeby zademonstrował, jak pohukuje sowa. Dziadek milczy. W końcu Jasiu mówi do dziadka: To powiedz, kiedy ostatni raz obracałeś babcię ?? A dziadek na to: Huuuu ! Huuuuuu !
Jacek
3 lata temu
Szczęściara że Pis jeszcze nie wyciął lasu.
paszeko
3 lata temu
sowa jest drapieznikiem?nie wiedzialem ze taki poziom TU jest!
Stak
3 lata temu
Widać, że to drewno już spruchniałe. Więc zgodnie z prikazami naszych ministrów należy je wyciąć. Jak Puszczę Białowieską
sowa
3 lata temu
jest piękna, oby ludzie trzymali sie z daleka od niej, to wszystkie zwierzeta umierają i wyginą tylko przez ludzi. piekna sowa. zaznaczcie ze drzewo nie do wycinki, bo nie wiadomo komu przyjdzie pomysl sciecia go.
faja 43
3 lata temu
Śwagier jak se wypijemy też ma takie oko , z tym że sowa czasem mrugnie a On nie .