programy
kategorie

Cmentarzysko z V wieku. Wielkie odkrycie w województwie lubelskim

W miejscowości Gródek gm. Hrubieszów, w województwie lubelskim trwają prace archeologiczne odkrytego tam cmentarzyska z przełomu IV i V wieku. We wtorek (7 września) Lubelski Wojewódzki Konserwator zabytków na swoich mediach społecznościowych udostępnił zdjęcia i najnowsze informacje z przeprowadzanych wykopalisk. Głównym ich celem jest zlokalizowanie południowej granicy historycznej nekropolii grupy masłomęckiej - lokalnej społeczności, która w tamtych zaliczana była do jednej z kultur gockich. Konserwator zabytków przekazał, że zespołowi archeologów udało się odkryć bogato wyposażone groby dziecięce, w tym jednego noworodka. Naukowcy ustalili, że aktualnie badana część nekropolii jest najmłodszą częścią cmentarzyka. Odnalezione miejsca spoczynku zmarłych znajdują się przy ternach dawnej osady kultury pucharów lejkowatych, dla której typowym były pochówki szkieletowe w olbrzymich grobowcach. Badania przeprowadzane są przez Instytut Archeologii UMCS, pod...

rozwiń
154 reakcje
98
30
26
Podziel się
Komentarze (26)
07-09-2021
axekultra "gocka". ale DNA nasze
zobacz więcej komentarzy (26)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(26)
axe
3 lata temu
kultra "gocka". ale DNA nasze
undo
3 lata temu
Przecież to Słowianie,nasi przodkowie.
misiu
3 lata temu
"fenomen na skalę światową" byłby, gdyby wykopali żywego Elvisa
irga
3 lata temu
ciekawe czy nas będzie miał kto odkopać i czy będzie to człowiek.
As 1
3 lata temu
To jednak coś było przed Mieszkiem na tych terenach, a nie jak uczą na historii upadek Rzymu a potem długo długo.. Nic
Najnowsze komentarze (26)
puchary lejko...
3 lata temu
Lubie Hrubie
fgh
3 lata temu
znajdzie sobie w kompie "poczet krolow slowianskich"...bardzo interesujace!!!!....poczet tych kroli jest na jasnej gorze w archiwach, to nie jest wygodny temat dla kosciola, dlatego tez w szkole uczy sie nas historii od mieszka a wczesniej balllada o lech, czech, rus
Iza
3 lata temu
Pszodek Kaczyńskiego?
domyślna
3 lata temu
Ostani najgorszy kłopot w Polsce to KŁOPŁOT? Gdyby go nie było, to "agroturyści" by sprawnie "ęedrowniczków" przerzucili pod granice niemiecką i nie byłoby kłopotu?
wędrówki ludó...
3 lata temu
Przechodzili wtedy tamtędy Goci, którzy osiedlili sie na Krymie, kiedy nie był jeszcze tatarski, rosyjski, czy ukraiński?
Wah Shee
3 lata temu
Całe szczęście, że shewacha tam jakiego nie było. Byłby wielki rejwach i krzyk aby archo. oddali leżące przy nim złoto lub diamenty, które, bądź co bądź za życia ukradł Słowianom. No, jakoś tak by mogło być.
edi
3 lata temu
KULTURA NACZYN lejkowytych.Naczynia mialy swoja kulture..Polacy zas jej miec nie moga, bo przeczyloby to logice o wyzszosci Europejskiej.
ccfkkf
3 lata temu
Zapraszam "arheologuw" do Jukeju.
oldie
3 lata temu
no prosze, a niektorzy sie oburzali na ekshumacje ofiar "zamachu" w smolensku (ze tez ludzie juz w 15. wieku umierli, nie msylalem)
gol 3:0
3 lata temu
to sa Polacy ale przybyli z "persjii" mamy te same DNA co iran Irak Syria Afganistan Indie jak to kiedys udowodniono typ "aryjski" arianie a nasi genetyczni bracia na granicy i ich nie chca wpuscic brat PIS wyparl sie brata
As 1
3 lata temu
To jednak coś było przed Mieszkiem na tych terenach, a nie jak uczą na historii upadek Rzymu a potem długo długo.. Nic
Darek
3 lata temu
Oddajcie 300l lat
a zaginione
3 lata temu
zaświadczenia bliźniaków, że już wtedy byli na świecie też odkopali?
polak
3 lata temu
60 zł to ja wole flache obalić