bCHudUGI
bCHudUGM
bCHudUGQ
programy
kategorie
bCHudUGJ

Drogi drób, wołowina i mleko. Rząd reaguje. "Będą kontrole w sklepach"

- Są informacje, że niektóre grupy produktów drożeją w sposób niezrozumiały. Skupujący surowce od rolników obniżają cenę płaconą za drób, wołowinę, mleko, a jednocześnie ci sami utrzymują wysokie ceny w sklepach, a nawet próbują je podnosić. Kontrola jest wskazana - mówił w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Od 1 czerwca zacznie działać połączona Inspekcja Handlowa i Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych, aby ten system wzmocnić. Nikt nie jest ustawić w sklepie policjanta, aby kontrolował sklepy - dodał.
Tranksrypcja:Wywołał pan ten temat UOKiK-u - prezes UOKiK-u Tomasz Chróst...
rozwiń
I sprawdza, czy nie wykorzystują w trakcie epidemii swojej przewagi negocjacyjnej wobec kontrahentów. Rozumiem, że także rolników. To na pana prośbę?
Nie. UOKiK działa bardzo dobrze i ja chcę pana Chróstnego bardzo pochwalić. To jest rzeczywiście instytucja, która zaczyna działać tak, jak powinna - wykazuje się inicjatywą.
Oczywiście on jest wspierany również przez jedną z moich instytucji - Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - tam wtedy kiedy trzeba przeprowadzać kontrolę.
Ta instytucja rzeczywiście będzie działała dobrze. Ale skąd to zainteresowanie tym tematem kontroli właśnie producentów żywności i sieci handlowych?
Bo są informacje o tym, że niektóre grupy produktów drożeją w sposób absolutnie niezrozumiały. Proszę sobie wyobrazić, że skupujący surowce od rolników obniżają cenę płaconą rolnikom za mleko.
Obniżają cenę płaconą za drób. Bardzo staniała wołowina. A jednocześnie ci sami, którzy kupują bardzo tanio od rolników, utrzymują wysokie ceny w sklepach.
Czasami nawet próbują te ceny jeszcze podnosić. Czyli ktoś już spekuluje? Więc działalność UOKiK-u jest jak najbardziej wskazana.
Czyli ktoś już spekuluje. A może trzeba po prostu wtedy nie tylko kontrolować, ale także wprowadzić te ceny. Może i trzeba.
Może nie przewidując z takiej sytuacji z koronawirusem, ale żeby uszczelnić system kontroli, od 1 czerwca zacznie funkcjonować nowa połączona inspekcja.
To jest pewien kierunek, który od kilku lat staram się realizować - połączenie dwóch inspekcji. Inspekcji handlowej - tej części spożywczej.
Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych po to, żeby ten system kontroli po prostu wzmocnić.
Inna sprawa, że ja nie jestem w stanie - ani UOKiK nie jest w stanie postawić w każdym sklepie policjanta, czy inspektora, który będzie kontrolował.
Dlatego opinie społeczne, sygnały są również szalenie ważne, żebyśmy mogli właśnie precyzyjnie skontrolować.
Czy może komuś się nie marzy skubnąć troszkę więcej, niż ta sytuacja rynkowa do tego by uprawniała.
259 reakcji
103
156
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCHudUGV
Napisz komentarz
bCHudUHH
bCHudUGO
bCHudUHO
bCHudUHP