bHpuViLE
bHpuViLI
bHpuViLM
programy
kategorie
bHpuViLF

Dzień w sortowni odpadów. Zobacz, jakie błędy popełniamy przy segregacji śmieci

Polacy coraz świadomiej segregują śmieci, jednak nadal wiele opakowań produktów, które na co dzień używany, ląduje w nieprawidłowych kontenerach. Na przykład butelka po mleku. Nie wystarczy, że jest plastikowa. By wiedzieć, czy nadaje się do recyklingu, musimy szukać specjalnego oznaczenia na jej dnia. Do plastików i metali nie powinniśmy również wyrzucać opakowania po chipsach czy wędlinach. Kuba Jankowski spędził dzień w sortowni odpadów, by przyjrzeć się pracy zatrudnionych tam osób oraz dowiedzieć się, co jeszcze możemy zrobić, by oszczędzić naszej planecie ton śmieci. Oprowadzał go Leszek Zagórski, dyrektor firmy LEKARO.

620 reakcji
186
276
158
Podziel się
bHpuViLH
Komentarze (158)
20-09-2020
parrafraza
Pierwsze słyszę, by plastikowe opakowania po jogurtach nie nadawały się do recyklingu. Nie według udostępnianych list i wyszukiwarek. Czyli się nie nadają, tak?...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (158)

Programy Wirtualnej Polski

bHpuViLR
KOMENTARZE
(158)
parrafraza
3 lata temu
Pierwsze słyszę, by plastikowe opakowania po jogurtach nie nadawały się do recyklingu. Nie według udostępnianych list i wyszukiwarek. Czyli się nie nadają, tak? Kropeczki, kreseczki.. o co chodzi? Przecież przeciętny zjadacz chleba tego nie ogarnie. A może by tak jasne zasady? Bo różne listy podają różne dane co do problematycznych śmieci. Człowiek chce segregować, ale przy tak wielu wzajemnie wykluczających się informacjach ma mętlik w głowie i odechciewa się cokolwiek robić.
Polka
3 lata temu
Problem segregacji śmierci wynika że zwykły człowiek nie orientuje się który plastik podlega recyklingowi a który nie , większy problem to sprowadzanie śmieci z całej Europy , a co na to nasz rząd ? Podnosi nam ceny za wywóz śmieci i złą segregację ?
Gad
3 lata temu
Ludzie ogarnijcie się co wy piszecie ??? , co zle robimy ??? 3 czy 4 lata temu miałem na śmieci 1 / słownie jeden / pojemnik i płaciłem 18 zł na miesiąc , dzisiaj mam 3 pojemniki i 2 / słownie 2 / różnych kolorów worki na śmieci i CO ?? segreguje im perfekt i płace 68 zł , czysta paranoja , czym lepiej i więcej segreguje tym więcej płace .
bHpuViMj
mat
3 lata temu
Przestańcie pisać bzdury!!!!!proszę wymóc to na producentach opakowań aby wyraznie oznaczali plastik do recyklingu np. znaczek koloru żółtego!!!!!??cz y to takie trudne???? no ale o czym mielibyście pisać!!!!!!!!!!!!!
IHI
3 lata temu
Kropki, kreski . . . To nie jest szyfrogram nadawany Morsem. Jeśli jest narzucana segregacja, to zasady muszą być proste i jasne i jednoznaczne.
Najnowsze komentarze (158)
Wola Ducka
3 lata temu
Odór z Lekaro truje ludzi
flisak
3 lata temu
To jest w całkowitej sprzeczności z informacjami podanymi na workach i ulotkach .
iolp
3 lata temu
Proponowałby nie wprowadzać w błąd oglądających. Folia stretch oraz opakowania po wodorozpuszczalnej chemii gospodarczej typu kret, domestos są całkowicie przetwarzalne. Także opakowania po środkach spożywczych typu folie po torebkach od cukierków, batonów i mięs winny wyc wrzucane do plastikow. Te frakce należy przerobić na surowiec mogacy zostać przetworzony metoda termokonwersji, czyli służyć za paliwo stale lub prekursor do produkji paliw ciekłych i gazowych.
demon
3 lata temu
Żeby te oznaczenia zobaczyć to trzeba mieć super lupę a i tak nie gwarantuje to sukcesu. Na każdym produkcie powinno być oznaczenie proste i jasne do jakiej grupy ma trafić. Poza tym wiele produktów i opakowań składa się z kilku materiałów i jak je traktować?
Uuui
3 lata temu
Jakies bzdury,nie wiazac,same worki maja tasmy do sciaganka.to samo,ze butelka po mleku czy chemii sie nie nadaje.jak sie zedrze etykietke juz sie nada.przeciez to wszystko idzie w wysokiej temperaturze do przetworzenia Tak jak nakretki.
Ktoś
3 lata temu
Co miasto to inne zasady. U mnie w Katowicach na kontenerze pisze co mamy wżucać, wszystko to co w tym filmie nie chcą, u nas się wżuca, nawet drobny styropian, drobny złom, wszystko co jest plastikowe i wielomateriałowe, tylko zabawki i sprzęty plastikowe się nie nadają.
Kasia
3 lata temu
Po co mamy segregować ? Od czego są pracownicy sortowni? Wolę zapłacić więcej za wywóz nieczystości bez segregacji, niz tracić czas na zastanawianie się nad rodzajem śmiecia.
Ekolog
3 lata temu
Uwazam ze nie powinno byc pojemnikow na odpady mieszane. Papier ,plastyk, odpady organicze,metale szkło powinny byc wkładane do odzielnych pojemnikow.Na baterie i elektroninke powinny byc specjalne pojemniki
bHpuViMb
Ekolog
3 lata temu
My powinnismy wzorowac sie na krajach gdzie segregacje odpadow w prowadzono kilkanascie lat temu'Jezeli chodzi oszkło to kolorowe i białe są w roznych zbiornikach a odpadki organiczne wkłada sie do torebek z papieru które miasto przedziela bezpłatnie i wkłada sie do pojemników(resztki jedzenia,surowe albo przygotowane,resztki owocówi i jarzyn,skorupy jajek, papier do uzytku kuchennego,serwetki,fusy kawy i filtry po kawie, torebki z herbatąi liscie herbaty,kwiaty.nie powinno się wkładać machorki i petow papierosianych,gumy do żucia,piasku po kotach torebek z odkużaczy,węgla z grilu i popiołu,opasek od miejsc intymnych,matrjału, ziemi ;gliny i piasku.Z tych odpadow moze byc wyprodukowany biogaz Jedna torbka około 1-2 kiloramowa z resztami pokarmowymi wystarcza na prowadzenie samochodu 2,5 km.
Biedronka
3 lata temu
A może oznaczać opakowania odpowiednim kolorem, żeby mogly trafić do prawidłowych worków. Wystarczy kropka. Co sądzicie?
Barnababa
3 lata temu
Mam nie zawiązywać worków??? U nas worki (plastik / szkło / papier) są wystawiane wieczorem przed domy a rano (czasem do południa) przejeżdżają śmieciarki i te worki zabierają. Już widzę jak będą wyglądały ulice jak wszyscy wystawią niezawiązane worki. Nie dość, że część rozwłóczą psy, koty, łasice, jeże - bo po nocy szukają sobie pożywienia, to jeszcze panowie obsługujący śmieciarki wysypią na ulicę kolejną część, bo widzę, że ich domeną nie jest łagodne branie worków i delikatne wkładanie ich na pakę, lecz rzucanie (byle szybciej). Ciekawe kto te śmieci na chodnikach i ulicach będzie potem sprzątał.
ktoś
3 lata temu
Ktoś myje odpady gorącą wodą jakie to ekologiczne my jako kraj wysychamy myj szoruj i jeszcze za to płać
eh...
3 lata temu
Jeśli nie zawiążę worka ze zmieszanymi, gdzie znajdują się również odpady w postaci kości - zalęgną się koszu robale. Sorki, ale będę wiązać - to ja odpowiadam za czystość w moich pojemnikach. Na sortowni i tak sortują
myślący63.
3 lata temu
no tak, gdybyśmy nie popełniali błędów przy segregacji śmieci to takie sortownie nie miałyby powodu istnieć. I gdzie pan Kuba robiłby swój materiał. No i pewnie byłoby taniej.
...
Następna strona
bHpuViMD
bHpuViLK
bHpuViMK
bHpuViML