bGzzHYHU
bGzzHYHY
bGzzHYIc
programy
kategorie
bGzzHYHV

Dziwny grzyb w Bieszczadach. Leśnik pokazał go z bliska

Do sieci trafił nagranie przedziwnego grzyba. Zauważył go leśnik podczas spaceru w bieszczadzkim lesie. W mediach społecznościowych zapytał, jaki to gatunek. Internauci udzielali różnych odpowiedzi. Niektórzy uważali, że to smardz. W rzeczywistości to piestrzenica kasztanowata, która jest często mylona ze smardzem. To grzyb trujący. Zawiera substancję toksyczną – gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego i wzroku. Dawniej piestrzenica była sprzedawana na straganach. Gdy ustalono, że była przyczyną zatruć, zakazano jej sprzedaży.

118 reakcji
44
16
58
Podziel się
bGzzHYHX
Komentarze (58)
26-04-2021
RSzymlik
Byłem kiedyś leśniczym i jadłem nie jeden raz te grzyby. Są dość smaczne, a nade wszysto typowo wioswnne. Rosną raczej na piaskach. Trujący alkaloid rozkłada się podczas...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (58)

Programy Wirtualnej Polski

bGzzHYIh
KOMENTARZE
(58)
RSzymlik
2 lata temu
Byłem kiedyś leśniczym i jadłem nie jeden raz te grzyby. Są dość smaczne, a nade wszysto typowo wioswnne. Rosną raczej na piaskach. Trujący alkaloid rozkłada się podczas gotowania, podobnie jak solamina w ziemniakach. Ja zawsze najpierw krótko(5 minut) gotowałem, zlewałem wodę, a następnie ponownie krótko gotowałem. W latach 60-tych skupowano je. Dzieciaki na wsiach chodziły po uprawach leśnych, młodych zagajnikach i zbierały te grzyby. Wydaje mnie się, że były eksportowane do Francji, gdzie po dziś dzień są uważane za przysmak, trochę gorszy od trufli! Leśniku nowego pokolenia - czyżbyś nie znał tego grzyba? Czego Was teraz uczą?
wrrrr
2 lata temu
Tak powszechny grzyb tu jest uznany jako rzadki i nieznany! znowu trwa ogłupianie ludzi przez media? dajcie mądre,pełne wiedzy tematy.
bed bab
2 lata temu
W latach szkolnych zbierałem piestrzenice i sprzedawałem w skupie. W skupie było ich sporo. Dlaczego dziś jest dziwnym grzybem?
bGzzHYIz
jajcarz
2 lata temu
A Pan leśnik ukończył szkołę jakąkolwiek ? Czy tylko należy do PIS-u? Tak sobie dywaguję...
RSzymlik
2 lata temu
Takie te Lasy Państwowe są! Trochę się w nich napracowałem i nie jeden raz ignoranta leśnika widziałem. Jak może leśnik nie znać tego grzyba? Kiedyś w latach 90-tych w gazecie Głos Lasu (pismo było rozprowadzane wśród leśników), pani redaktor podała przepis kulinarny na grzyba prawnie chronionego! Był to szmaciak olbrzymi. Dziś któryś z ministrów, przed kilku laty, wyjął go z listy gatunków prawnie chronionych. Ciekawe, czy on wogóle widział to, co wyjął z ochrony? Ja widziałem go na Pomorzu raz na jakieś 5 lat pomimo, że byłem leśniczym, a więc miałem las pod stopami, a nie w szufladzie biurka.
Najnowsze komentarze (58)
dsfgh
2 lata temu
ZAUWAZYLEM NA MOJEJ MINI PLANTACJI BOROWKI USA TE GRZYBY OKOLO 20 KILKA...DZIEKI ZA INFO BO MYSLALEM ZE MARSJANIE COS PODRZUCILI...
leśnik do szk...
2 lata temu
To żadna sensacja, tylko piestrzenica kasztanowata. Wczoraj znalazłem taką w lasach mazowieckich
panda
2 lata temu
No cóż dziwcie się poziomowi leśnika, teraz lasami zarządza Pan Ziobro z rodziną.
Toni
2 lata temu
Piestrzenicae bardzo cenione w Szwecji. Nturalnie trzeba je pozbawic tej trucizny, najlepiej 2 odgotowania 10 minut , Mozna takze suszyc ale w dobrze wentylowanym pomieszczeniu co najmniej pol roku i potem raz odgotowac 10 minut. Do wydobycia dobrego smaku trzeba przyrzadzac na tluszczu.
Plusk
2 lata temu
Tyle hałasu o bobra.
d_f
2 lata temu
Wszystkie grzyby są jadalne ale niektóre tylko raz.
xxzy
2 lata temu
Jest to piestrzenica trująca nie mylić ze smardzem.
kokos12
2 lata temu
owszem, to piestrzenica, ale nie kasztanowata, tylko olbrzymia. Kasztanowata (ma inny kolor-ciemno brązowy) jest uznawana za sinie trującą, olbrzymia - co do której nie ma jednoznacznej opinii i jest jeszcze piestrzenica pochyła- uznana za smaczny grzyb jadalny.
bGzzHYIr
debest
2 lata temu
no normalnie taka burza w sieci i w lesie szczególnie w Bieszczadach że babcia to okna pozasłaniała a sieć pająka penkła ...ze śmiechu
ABC
2 lata temu
Naprawdę trzeba być leśnikiem, żeby nie znać tego grzyba :)
Loko
2 lata temu
To nie grzyb. To Ego.
czaki03
2 lata temu
Tak, jest to piestrzenica kasztanowata ( Gyromitra esculenta). Rośnie wczesną wiosną na młodych zagajnikach , po świeżo ściętych drzewach szczególnie sosnowych. Występuje również w lasach na pomorzu. Grzyb nie jadalny . Kiedyś zbierany i suszony , eksportowany do Francji , służył tam jako przyprawa do potraw. Kiedyś osobiście zbierałem i przerabiałem.
balon
2 lata temu
Nawet borowik ma toksyny, jak sie go je na surowo. Nie przesadzajcie z tymi "trującymi" grzybami. Nawet muchomora sromotnikowego można zjeść jak się go odpowiednio wygotuje, co nie znaczy, że należy to robić i ryzykować.
ASTOM
2 lata temu
Filmik dla ignorantów. Każdy grzybiarz od razu rozpozna piestrzenicę z lekka podobną do smardza co i tak nie ma żadnego znaczenia bo smardze są pod ochrona i można je tylko podziwiać, nie zbierać czyli podobnie jak z tym grzybkiem.
...
Następna strona
bGzzHYIT
bGzzHYIa
bGzzHYJa
bGzzHYJb