bETOFiIA
bETOFiIE
bETOFiII
programy
kategorie
bETOFiIB

Hiperinflacja. Tak wzrosły ceny w przedwojennej Polsce

Rosnący wzrost cen był skutkiem zniszczeń I wojny światowej, a w przypadku odradzającej się Rzeczypospolitej, wojną polsko-radziecką i złymi decyzjami władz. Wydatki budżetowe Polski w 1919 r. były cztery razy wyższe niż dochody. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Hiperinflacja w przedwojennej Polsce. W ciągu czterech lat ceny wzrosły o 2 500 000%.

04-01-2021
92 reakcje
17
28
47
Podziel się
Komentarze (47)
04-01-2021
rafikzabki
a jaka była w tzw. Republice Weimarskiej po I wojnie? Temat z sufitu.... jak niby miała wyglądać gospodarka Polski - kraju w którym wojna światowa przedłużyła się o 2...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (47)

Programy Wirtualnej Polski

bETOFiIN
KOMENTARZE
(47)
rafikzabki
11 miesięcy temu
a jaka była w tzw. Republice Weimarskiej po I wojnie? Temat z sufitu.... jak niby miała wyglądać gospodarka Polski - kraju w którym wojna światowa przedłużyła się o 2 lata w stosunku do reszty Europy a front przesuwał się wielokrotnie po tych samych ziemiach w czasie I Wojny Światowej i wojny polsko-rosyjskiej wyniszczając je jak nigdzie indziej?
TemaTabu
11 miesięcy temu
Od marca 2020 roku do chwili obecnej NBP wydrukował banknoty o nominalnej wartości około 70 mld złotych i wpuścił je do obiegu poprzez wykupienie obligacji skarbowych od banków komercyjnych. Banki komercyjne obecnie na gwałt potrzebują wielkich ilości gotówki, bo klienci masowo likwidują lokaty terminowe i żądają wypłaty swoich oszczędności w gotówce. Na szczęście trzymają tę forsę na razie w szufladach, bo jak ruszą z nią do sklepów, to miej nas Boże w swojej opiece, jak skoczy inflacja.
chomikos
11 miesięcy temu
Napiszcie też że od 1929 do 1939 ceny cały czas spadały i w sumie spadły jakieś 30% w ciągu 10 lat... Tak swoją drogą - jeśli mamy postęp technologiczny oraz zwiększa się wydajność rolnictwa to ceny produktów przemysłowych i żywności powinny spadać. Ale rządzącym pasuje inflacja więc ją nakręcają dodrukowując pieniędzy...
bETOFiJf
bbvb
11 miesięcy temu
Oczywiście była , ale szybko się z nią uporano , teraz nie ma wojny a inflacja coraz wyższa - gdzie tu sens
pamiętliwy
11 miesięcy temu
w początkowych latach 90 inflacja wynosiła 1361% w skali roku
Najnowsze komentarze (47)
Dziękuję
11 miesięcy temu
Górny Śląsk wbrew polskiej propagandzie NIE BYŁ POD ZABOREM PRUSKIM, ani żadnym innym. A tak zwane powstania śląskie były wojną domową wywołaną przez Polskę, finansowane przez Francję w zamian za udziały w śląskim przemyśle.
zdziwiony
11 miesięcy temu
Pokaz mapę po 1945roku
Daro
11 miesięcy temu
Od stuleci Polska była okradana ,napadana, niszczona , rabowana od zaborów po pierwszą i drugą wojnę a potem przez ruskich komuchów za przyzwoleniem PZPR . Do tej pory nasze nieudolne rządy ,dyplomaci nie uzyskały żadnych odszkodowań dla Polski za te czasy od najeźdźców i chowają głowy w piach nie potrafią przymusić do zwrotu zrabowanych dzieł sztuki - totalne dno naszych polityków . Sąsiadom pasuje bieda w Polsce bo mają tanią siłę roboczą pracującą na PKB ich krajów nie tylko w ich krajach ale poprzez firmy transferujące zyski wypracowane w Zakładach na terenie Polski. Sprzedano Polskę , polską gospodarkę i ludzi tu mieszkających.
Hornet
11 miesięcy temu
Ciekawe jak zduszą obecną inflację ? chyba znacjonalizują wszystkie oszczędności Polaków w bankach, zmniejszą o 50% emerytury i pensje, a co dalej ???
maryśka
11 miesięcy temu
to zawsze był jest i będzie kraj zacofany - ob tylko płakać nic nie robić narzekać i brać od innych
edmund
11 miesięcy temu
przed wojną to rząd Amerykański rozmawiał o finansach nie z polską tylko z Autonomicznym Śląskiem poczytajcie trochę prawdziwej historii
zefel 111
11 miesięcy temu
to ŚLĄSK utrzymywał ten kraj przed i po wojnie
QUl
11 miesięcy temu
nie wiem dlaczego ludzie chętnie mówią o inflacji a tak niechętnie chcą zrozumieć CO TO JEST INFLACJA ?Tak samo chętnie mówią o pieniądzu a tak niechetnie chcą zrozumieć co to jest pieniądz a co system gdyby chcieli zrozumiec by pewnie bardzo przecierali oczy np .bitkojn waluta bez wartości a wyceniana na 20 000$DLACZEGO?zrozumiecie to bedziecie się śmiali z tego typu art.i wq na władze że są takimi tęp..
bETOFiIX
Polak Mały
11 miesięcy temu
Rosnący wzrost powoduje u mnie powód by nie czytać dalej tej czytanki
cmxxcm
11 miesięcy temu
Czy wszyscy wiedzą że bankierzy III Rzeszy doskonale zdawali sobie sprawę z tego w jak opłakanej sytuacji znalazł się budżet państwa? W tym czasie dług publiczny wzrósł już do ponad 37 miliardów marek (w przeliczeniu ok. 370 miliardów euro). W stosunku do PKB zadłużenie w ciągu sześciu lat (1933-39) wzrosło zaś z 12% do 46%. Nawet Goebbels, nazywający finansistów „kołtunami”, pisał w swych dziennikach o szalejącym deficycie. Przy budowie uzbrojenia, autostrad czy monumentalnych budynków administracyjnych pracowało mnóstwo ludzi, bezrobocie zmalało niemal do zera. Bylo to jednak zaprzeczenie "cudu gospodarczego" -bo odbywało się całkowicie na kredyt. III Rzesza nigdy nie publikowała otwarcie corocznego budżetu państwa. Hitler widział tylko jedno rozwiązanie tego palącego problemu – kolejne aneksje terytorialne. Nawet gdyby miało to oznaczać wojnę totalną. Na pewno nie była to ani genialna, ani tym bardziej rozsądna recepta, ale dla niego nie miało to najmniejszego znaczenia. Nie mógł pozwolić, aby przestano go utożsamiać ze zbawicielem Niemiec.
Grzes
11 miesięcy temu
Wtedy prawica i teraz prawica. Wtedy inflacja i teraz inflacja. Łatwo rozdawać nie swoje pieniądze.
wujo
11 miesięcy temu
Przy takiej znajomości gospodarki i finansów jak dzisiaj to inflacja może dojść do takiej skali jak przed wojną .Mamy takich wodzów którzy wzorują się na tamtym okresie nędzy i rozpaczy
bogu
11 miesięcy temu
Ci Niemcy cały czas tylko coś wymyslają o Polsce !
Kruk
11 miesięcy temu
Komu była potrzebna wyprawa na Kijów przez Piłsudzkiego.Utopia sukcesu za każdą cene naród oglupiony patriotyzmem bez granic.Pytam czy nie jest ten sam scenariusz.
bETOFiJz
bETOFiIG
bETOFiJG
bETOFiJH