programy
kategorie

Inwersja pola magnetycznego. Naukowcy o dramatycznych skutkach dla Ziemi

W tym zaskakującym odkryciu pomogły najstarsze na świecie drzewa. 42 tys. lat temu - to wtedy nastąpiło ostatnie odwrócenie się biegunów ziemskiego pola magnetycznego (przebiegunowanie Ziemi). Było ono niszczycielskie dla wielu gatunków przez ekstremalne warunki pogodowe. Eksperci z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii i Muzeum Australii Południowej pierwszy raz określili jego tak dokładną datę. To inaczej "Wydarzenie Laschamp". Miało ono miejsce między 41 560 a 41 050 lat temu i trwało 800 lat. Określono to tak dokładnie dzięki analizie radiowęglowej słojów starożytnego drzewa Soplicy kauri (Agathis australis) na bagnach w północnej części Nowej Zelandii. Drzewo liczy ponad 40 tys. lat i przetrwało ostatnią inwersję pola magnetycznego, ze zmianą klimatu i masowym wymieraniem. Bieguny magnetyczne Ziemi zamieniają się co ok. 200-300 tys. lat. Pole magnetyczne wtedy nie znika, ale niebezpiecznie słabnie.

216 reakcji
77
33
106
Podziel się
Komentarze (106)
19-02-2021
rttrno to co wreszcie zmienia klimat ? CO2 czy zmiana biegunów ? A może metan ulatniający się spod lodu ? Wygląda na to ,ze opłaty za CO2 to zwykła ściema !!
zobacz więcej komentarzy (106)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(106)
rttr
3 lata temu
no to co wreszcie zmienia klimat ? CO2 czy zmiana biegunów ? A może metan ulatniający się spod lodu ? Wygląda na to ,ze opłaty za CO2 to zwykła ściema !!
Dan
3 lata temu
To wydarzenie z przed 41000lat nie skutkowało zamianą biegunów wystąpiło jedynie osłabienie magnetyzmu ziemi i po 700 latach wszystko wróciło do normy, to tzw.wydarzenie Laschampa, od jakiś 780 tyś lat nie było takiej zmiany biegunów, która powinna występować co 200-300 tyś lat i nie wiadomo skąd bierze się ta zwłoka!
Datrke
3 lata temu
jesli ci 200-300 tys lat a ostatnie było 40tys czyli mamy jeszcze co najmniej 160tys lat ...nie za wczesnie ten artykuł puszczony?
papa21
3 lata temu
według jakiego kalendarza to policzyli ?
Wiechu.
3 lata temu
Jestem światowej klasy badaczem biegunów i wam mówię że to jest nieprawda ! Potwierdzają to moje badania !
Najnowsze komentarze (106)
Frick
3 lata temu
A jak pole magnetyczne słabnie to się wyżej podskakuje i wyżej rośnie !!!!
Lesiu
3 lata temu
Ameryke odkryli??,.. to wiedziano juz 100 lat temu,...
pis-men
3 lata temu
POWOŁAĆ EXPERTÓW UNIJNYCH I KOMISJĘ w polsce u nas Maciarewicz z Rydzy=kiem w uni Greta i grinpis niech zatrzymają i zakażą to wszystko przes smog i covid
geofizyk nies...
3 lata temu
z 20 lat temu były dziury w ozonosferze ... i zmieniano za grubą kasę czynniki chłodzące w przemyśle ... i co już nie zagrażają
Nibiru
3 lata temu
Czemu nikt nie analizuje rozgrzewania się naszej kuleczki z perspektywy tzw."elektrycznego wszechświata". Model ten wyjaśnia wiele zjawisk oraz moze pomoc w zrozumieniu przyszłych jak chocby rozgrzeanie sie Ziemi od środka w wyniku odddziaływania duzego poa elektromagnetycznego( a nie tylko grawitacyjnego) innych obiektow ktore maja bardzo wydłuzona elipse obiegu liczona właśnie w tysiacach czy setkach tysiecy lat.
Norek
3 lata temu
Ale kity z satelity. Już teraz biegun północny przesunął się nad Syberię więc te daty to ble ble ble.
OT KOmendarze...
3 lata temu
I TERAZ TAKŻE , WIINYM TEGO JEST JAROSŁAW ?
aaa
3 lata temu
tylko czy po przebiegunowaniu toruńska geotermia przetrwa?
milk
3 lata temu
Opłaty za klimat to zawsze nadużycie. Ale to nie znaczy, że zmian klimatu nie ma.
siwa głowa
3 lata temu
ja tam nie wiem, ale ktoś chyba za dużo rozwesalczy zażył, może odstawić na jakiś czas i wtedy pomyśleć ???
gasieniaca
3 lata temu
a potem nastapi upadek pisu
nick
3 lata temu
Tak długo PiS będzie u władzy?
berty
3 lata temu
You Tube "Wielkie zmiany na małej ziemi" posluchajcie bo to wydarzy sie już wkrótce kwestia 3 lat !
Aqq
3 lata temu
A uwzględnili lata przestępne i „parzyste” sekundy?
...
Następna strona