programy
kategorie

Jak roznosi się koronawirus? Naukowcy pokazali, jak to wygląda bez maseczki

Naukowcy z Amerykańskiego Instytutu Fizyki przeanalizowali roznoszenie się koronawirusa w chmurze kaszlu. Porównali roznoszenie się chmury mikrokropelek z kaszlu w sytuacji, gdy ma się maseczkę, a także wtedy, gdy nie posiada się jej na twarzy. Okazało się, że w przypadku braku maseczki, chmura mikrokropelek z koronawirusem jest aż 7 razy większa, niż w przypadku, gdy ma się zwykłą maseczkę na twarzy. Specjalistyczna maska daje jeszcze większą ochronę dla innych, gdyż chmura jest wówczas aż o 23 razy mniejsza. UWAGA: Bardzo ważne jest jednak to, aby maska specjalistyczna N95 nie posiadała zaworu wylotowego, gdyż wypuszcza się z niej nieprzefiltrowane powietrze. Nie wolno używać takich masek, ponieważ wirus nadal będzie się rozprzestrzeniał podczas kaszlu i wydychania powietrza. W przypadku maski N95 należy korzystać z wersji, która nie posiada zawora wylotowego. Wyniki badań jasno pokazują, że noszenie maseczek i innych chroniących twarz przedmiotów, może...

rozwiń
22-10-2020
96 reakcji
24
22
50
Podziel się
Komentarze (50)
26-10-2020
pietrzakmk3To dajcie nam n95 i tyle. Nie TV, nie Rydzykowi tylko Narodowi.
zobacz więcej komentarzy (50)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(50)
pietrzakmk3
3 lata temu
To dajcie nam n95 i tyle. Nie TV, nie Rydzykowi tylko Narodowi.
ojojoj!
3 lata temu
Nic nowego! Od wieków wiadomo, że nie należy kaszlać i kichać komuś w twarz! Tylko teraz to jest ubrane w nowoczesne odkrycie!
Aza
3 lata temu
Jakby tak roznosił się wirus, jak przedstawiony jest na ilustracji, to dawno byśmy byli po wszystkim, więc proszę nie pokazywać takich bzdur!
alf
3 lata temu
Ale bzdura. Ja mam wynik pozytywny a żona negatywny. No faktycznie zaraża łatwo ......
PabloE
3 lata temu
Nie zgadzam sie!!! Maja byc Japonscy naukowcy, Ci sami ktorzy we Francji byli cytowani na poczatku pandemii i stwierdzili ze maska nic nie daje ( bo wtedy nie mieli wystarczajacej ilosci masek nawet dla lekarzy). Powtarzam, tylko Japonscy naukowcy, ci sami co stwierdzili ze przylbica jest lepsza, od 2 tygodni okazuje sie ze tez nic nie daje... I oczywiscie : do kosciola mozna, na basen nie,
Najnowsze komentarze (50)
maska
3 lata temu
Na czyje zlecenie te niby badania, ale to że maski powodują niedotlenienie organizmu to , to już nie jest ważne
HAELLLLO
3 lata temu
PANSTWOWCY W POLSCE I NA SWIECIE NIE MAJA POJECIA CO TO JEST,,PANDEMIA"NIECH TAKI KACZYNSKI LUB INNY NAPISZE ZNACZENIE TEGO SLOWA A NIE PO ANGIELSKU PISZA JAK BY PO POLSKU ZAPOMNIELI..!!!!!!!!!!!
Wnikliwy
3 lata temu
Dlaczego na nagraniu rozważany jest przypadek kichania, a nie kaszlu? Może głupie pytanie ale ponoć ich nie ma.
Antek.
3 lata temu
Nikt nie nosi maseczki na oczach, a tedy wirus tez wchodzi.
Ryszard
3 lata temu
Zadam proste pytanie : czy maseczka zatrzymuje 100% wirusa ??? Nie kwestionuje epidemii, tylko pytam czy maska chroni w 100% ????
PawelN
3 lata temu
Tylko, ze nikt nie kaszle w ten sposob ani nie kicha. Ludzie sa od najmlodszych lat uczeni, zeby zaslaniac usta (dlonia lub rekawem). Wiec te symulacje mozna sobie wsadzic.
szał
3 lata temu
no odkrycie Ameryki. Żaden wirus się nie rozprzestrzenia tylko ten jedyny. Normalnie jestem pod wrażeniem.
Rob
3 lata temu
Co za bzdury!
demokracja
3 lata temu
Trzeba chronić wirusy aby w maseczce jak najdłużej były aby ciągle je rozsiewać a nie tylko w czasie kaszlu. A może by tak maseczki co niszczą wirusy?
oldman
3 lata temu
"aż o 23 razy"?. Badania są naukowe, ale wykształcenia z zakresu pierwszych klas szkoły podstawowej brak.
sami swoi
3 lata temu
Wirus roznosi sie drogą medialną.
gacek
3 lata temu
Piękne animacje tylko co one tłumaczą. i powodują.. Pewne jest jedno - w przyrodzie nic nie ginie . A jak to się ma do przedstawionych animacji. Oturz w momencie kaszlnięcia maseczka blokuje wyrzut aerozoli w dalszą przestrzeń, ale wirusy gromadzą się na maseczce i przy następnych wydechach są rozpylane na zewnątrz. Gdzie tu jakieś ograniczenie
oki
3 lata temu
Naukowcy cały czas twierdzą i hooy z tego wynika
no dobra
3 lata temu
a co z oczami? wiadomo, że jakieś 35-40% zaraża sie przez oczy - reszta przez błony śluzowe nosa i gardła.