bFQmMviY
bFQmMvjc
bFQmMvjg
programy
kategorie
bFQmMviZ

Jak skutecznie pozbyć się kleszcza? Lekarka pokazała nagranie z gabinetu

Zaczął się sezon na kleszcze. Jak ocenią eksperci, w tym roku może być ich znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Po spacerze w parku czy lesie nie zapominajmy o dokładnym obejrzeniu ciała. Gdy znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, spróbujmy go usunąć za pomocą pęsety. Jak zrobić to prawidłowo, pokazała na swoim istagramowym koncie Magdalena Krajewska, znana jako Instalekarz. Jak słyszymy na nagraniu, pasożyta nie należy przypalać, ani niczym smarować. Kleszcz to również nie śruba, więc nie powinniśmy nim kręcić. Zobaczcie nagranie i nie popełnijcie błędu, gdyż niewłaściwe usuwanie kleszcza może zwiększyć szansę na zakażenie się boreliozą.

21-05-2020
362 reakcje
150
139
73
Podziel się
Komentarze (73)
21-05-2020
No dobraNa foto widać że zostaje on zmiażdżony poprzez złapanie pęsetą.Ciekawe czy w takim przypadku też się nie wypluje?
zobacz więcej komentarzy (73)

Programy Wirtualnej Polski

bFQmMvjl
KOMENTARZE
(73)
No dobra
2 lata temu
Na foto widać że zostaje on zmiażdżony poprzez złapanie pęsetą.Ciekawe czy w takim przypadku też się nie wypluje?
Pislak lepkoł...
2 lata temu
A nie wystarczy się pomodlić?
Spooky
2 lata temu
Jestem Lekarzem Weterynarii od kilkunastu lat - kiedy słyszę takie brednie to mi ręce opadają i przyzna mi to każdy kolega po fachu. To nie lekarz medycyny człowieczej usuwa kilkadziesiąt jeśli nie kilka set kleszczy tygodniowo u zwierząt tylko właśnie MY. Jeżeli ta Pani twierdzi, że kleszcza się " ciągnie" a nie wykręca to zapraszam na praktyki do siebie i nie zwykłą pincetą ale pincetą samozaciskową ( jest mnóstwo rodzai na rynku - wiele firm farmaceutycznych weterynaryjnych wypuszcza je na rynek - 10zł za sztukę ). Przez te kilkanaście lat pracy nie zdarzyło mi się uszkodzić kleszcza wykręcając go a przez takie właśnie porady ludzie zapadają na choroby transmisyjne (odkleszczowe) znacznie częściej.
bFQmMvjD
xyz
2 lata temu
Poproszę o konkretną odpowiedź: dlaczego NIE odkręcamy podczas wyciągania kleszcza, skoro 100% kleszczy, które tym sposobem wyciągnęłam (jestem lekarzem weterynarii), usunięte zostały w całości? Dajcie mi na to porządny argument, to przyznam rację, ale jak dotąd jedyny "argument", który słyszałam, to "już się tego nie robi" - jakoś mnie to nie przekonuje.
~~~~~~
2 lata temu
to miał być film o usuwaniu kleszczy? to jakaś paranoja!!!!!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (73)
60+
rok temu
Fajna ta pani doktor.
pyra
2 lata temu
Ludzie się zachwycają? Bociana nie widzieli? Szok.
dziadek
2 lata temu
Ja tam bardziej od kleszczy boje się mediów. Od 60 lat mnie kleszcze gryzą i żyję a od "sensacyjnych" mediów miałem już prawie zawał.
kleszczor
2 lata temu
To jest lekarka?Jakiej specjalności? Z gabinetu takiej lekarki to bym szybciej uciekł jak został bym zbadany. Coś mi podchodzi na stomatologa ale od zwierząt.
gdg
2 lata temu
tak jak ta pani pokazuje to dramat- wyciągałam tak kleszcza z kota- i rozpołowił się- całe szczęście że nie był zarażony boreliozą/ babeszjozą. W dodatku chyba wszystko wypluł z siebie do organizmu kota- a to właśnie najedzony kleszcz wymiotuje i wtedy zaraża. Gwarantuje że laik- tak jak ja tylko może zagrozić zwierzęciu czy człowiekowi wyciągając tak kleszcza- może doświadczeni lekarze potrafią to dobrze zrobić- ale ktoś kto robi to pierwszy raz- tylko w taki sposób naraża na zakażenie. Myślę że lepsze jest wykręcanie za pomocą kleszczołapek, ale nie wiem na pewno. To że kleszcz nie jest śrubą to każdy widzi, ale to nie znaczy że nie można go obracać- ja też mogę kręcić się w kółko i to znaczy że jestem karuzela....?
asd
2 lata temu
jednymi słowy, "szansa na sukces" panie "dziennikarzu"
plask
2 lata temu
Cyt: "niewłaściwe usuwanie kleszcza może zwiększyć szansę na zakażenie się boreliozą." ..może zwiększyć nie SZANSĘ a PRAWDOPODOBIEŃSTWO zakażenia się. Szansa to jest coś czego co najmniej oczekujemy ale dążymy do pewniku.
Oglądacz
2 lata temu
Przepraszam bardzo, pytanie do Pana/ni piszącego artykuł. Czy niewłaściwe usuwanie kleszcza może zwiększyć szansę czy ryzyko na zakażenie się boreliozą? Bo ja takiej szansy bym nie chciał.
bFQmMvjv
Wojtek
2 lata temu
ja zanim go wyciągnę , zamrażam chlorkiem etylenu- znieczula skórę a jednocześnie delikwent jest twardy
mania
2 lata temu
Może zwiększyć szansę na zarażenie się boreliozą. Szkoda stracić taką szansę. Dziennikarze teraz nie wyczuwają znaczenia słów. Szansa to coś pozytywnego, a nie zarażenie się boreliozą. To raczej szansa dla kleszcza.
alma
2 lata temu
pocwicz na krowach jeszcze.Najmniej 1 rok .
Xdx
2 lata temu
Jak prawidłowo wydobyć kleszcza to raczej z tego filmiku się nie można dowiedzieć. Za dużo lansu za mało konkretu.
majkkk
2 lata temu
Jak, dziewczę, nie potrafisz, to po co pokazujesz źle? Wcisnęłaś zawartość kleszcza w tkankę chorego. Jeśli nie mam żadnego narzędzia, a kleszcz jest mały, to wykorzystuję 2 igły sterylne, żeby równocześnie podważyć z obu stron kleszcza i go wyjąć. Jeśli duży to pętla z nitki. Najważniejsze, żeby nie wcisnąć zawartości brzucha kleszcza do pacjenta. Jak zostanie jakaś szczęka to sama odpadnie albo wyropieje. Ważne, żeby przez pół roku obserwować miejsce ugryzienia pod kontem zmian kolorów, bólu itp. Pozdrawiam.
aaa
2 lata temu
Kto to dopuścił do emisji? traageediaa
...
Następna strona
bFQmMvjX
bFQmMvje
bFQmMvke
bFQmMvkf