programy
kategorie

Kary za podlewanie i mycie auta. Minister rozwiewa wątpliwości

- Odchodzimy od tego typu rzeczy. Największą karą niech będzie cena za wodę – powiedział minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk pytany w programie "Money. To Się Liczy", czy w związku z suszą będą kary za mycie samochodu czy podlewanie ogródka. Rząd nie tylko nie planuje nakładać mandatów, ale także przygotowuje abolicję dla studni z poborem powyżej 5 m sześc. – Do pięciu metrów to wykorzystanie na użytek gospodarstw domowych, natomiast większy pobór chcemy zalegalizować i opomiarować, by mieć nad tym kontrolę - wyjaśnił Gróbarczyk. Minister zapewnił, że choć kar nie będzie, to rząd niezmiennie apeluje o rozsądne korzystanie z wody i podlewanie na przykład wieczorami, kiedy parowanie jest mniejsze.

02-06-2020
Tranksrypcja:Nie myśli pan o tym, żeby na przykład ogłaszać w trakcie sus...
rozwiń
Nie. Odchodzimy od tego typu rzeczy. Oczywiście tu chyba największą karą będzie cena za wodę.
Ponieważ my nie zakładamy podwyżki cen wody, natomiast myślę, że każdy dzisiaj na tyle jest roztropny, że jednak tą wodę nie będzie marnował.
Bo system już monitoringu wykorzystania wody, zresztą ogłaszamy obecnie w ramach tej ustawy abolicję wszelkiego rodzaju studni, które zostały wykonane.
Oczywiście te z poborem ponad 5 metrów sześciennych, bo do 5 metrów sześciennych jest to wykorzystanie wody w ramach gospodarstw domowych.
Natomiast większe wykorzystanie chcemy zalegalizować, ale również później opomiarować, tak aby mieć kontrolę nad tym jaka ilość wody faktycznie jest zużywana.
Czyli kar nie będzie? To też taka informacja dość istotna. Na pewno nie za podlewanie ogródków. To jest oczywiste, że każdy tutaj rządzi się swoimi.
Jak to mówią - każdy jest panem swojego domu, więc wykorzystuje to jak chce, natomiast skierujemy apel aby jednak tą wodę wykorzystywać w sposób racjonalny.
Przede wszystkim podlewać wieczorami, kiedy jest mniejsze parowanie.
Ale i budować systemy nawodnieniowe, które są zdecydowanie oszczędne i zużywają znacznie mniej wody, a są o wiele bardziej wydajniejsze.
197 reakcji
10
186
1
Podziel się
Komentarze (1)
02-06-2020
macochNiedługo opomiarują nasze figle i opodatkują każdy stosunek, chyba że został zakończony poczęciem.
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(1)
macoch
4 lata temu
Niedługo opomiarują nasze figle i opodatkują każdy stosunek, chyba że został zakończony poczęciem.
Najnowsze komentarze (1)
macoch
4 lata temu
Niedługo opomiarują nasze figle i opodatkują każdy stosunek, chyba że został zakończony poczęciem.