programy
kategorie

Kary za złamanie warunków pracy zdalnej. "Nawet 30 tys. zł grzywny"

- Co grozi za niedotrzymanie warunków pracy? W tym przypadku mówimy o standardowych karach. Kontrola Inspekcji Pracy nie różni się niczym od typowej kontroli, która odbywa się u pracodawcy, a której celem jest weryfikacja sposobu przestrzegania praw prawoznawczych przez pracodawcę względem pracowników. Może skończyć się na wydaniu zaleceń albo nałożeniu kar pieniężnych. Może to być np. mandat w wysokości od 500 do 5000 zł, a sąd może jeszcze zwiększyć tę karę do 30 tys. zł – mówił w programie "Money. To się liczy" adwokat Piotr Walczak.

07-09-2020
Tranksrypcja:Mnie interesuje jeśli Inspekcja Pracy przyjdzie, skontroluję...
rozwiń
Że nie dba o tego pracownika w tym domu. No to jakie mu grożą konsekwencje? Jakie grożą kary za takie niedotrzymanie tych warunków pracy?
Znaczy tutaj mówimy po prostu o standardowych karach przewidzianych, kontrolach. Te inspekcje pracy nie różnią się w żaden sposób od normalnych, standardowych kontroli, które odbywają się u pracodawcy.
Które mają tak jakby na celu weryfikację, sposób przestrzegania praw pracowniczych przez pracodawcę wobec pracowników.
W tym momencie, jeżeli tutaj będą jakieś takie uchybienia, to jeżeli może się skończyć na wydaniu odpowiednich takich zaleceń, a może skończyć się po prostu na zastosowaniu właściwych kar pieniężnych.
Te kary wynoszą od 1 000 do 30 000 złotych? Jak to wygląda dokładnie?
Tak, no to są kary dosłownie może to być - Inspekcja może ukarać mandatem, może także po prostu nałożyć już karę pieniężną sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ten mandat to jest 500 złotych? Rozumiem, że to jest ten limit? Później jest do 5000 złotych, a sąd ewentualnie może do 30 000 złotych zwiększyć te kary, dokładnie? Dokładnie.
To jest taki standardowy schemat. No to mamy to wyjaśnione.
No dobrze. Zobaczymy, jak ta praca zdalna będzie wyglądała, jak to będzie się dalej rozwijało w Polsce.
Mówi pan, że te kontrole ruszają, więc no czekajmy i sprawdzajmy - może już nie tylko kurierzy będą pukali do naszych drzwi, ale także Państwowa Inspekcja Pracy.
92 reakcje
14
78
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)