bFYLWnPE
bFYLWnPI
bFYLWnPM
programy
kategorie
bFYLWnPF

Kontrowersje wokół daty chrztu Polski. Naukowcy nie są zgodni

W podręcznikach szkolnych wszyscy uczyliśmy się, że Polska stała się krajem chrześcijańskim w 966 roku. Stało się to w chwili, gdy władca Polski - Mieszko I, przyjął chrzest. Historycy i naukowcy wciąż jednak toczą dyskusję na temat dokładnej daty, kiedy mogło to nastąpić. Zapiski w różnych źródłach, a nawet brak wzmianek w niektórych, nasuwa wiele możliwych scenariuszy. Kiedy zatem doszło do chrztu Mieszka oraz czy na pewno miało to miejsce na terenie młodego państwa polskiego? Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Data chrztu Polski. Kiedy dokładnie Mieszko I przyjął nową wiarę? .

49 reakcji
13
13
23
Podziel się
Komentarze (23)
14-04-2021
taurusTak zaczęła się okupacja Poski przez Watykan! I trwa do diś!
zobacz więcej komentarzy (23)

Programy Wirtualnej Polski

bFYLWnPR
KOMENTARZE
(23)
taurus
rok temu
Tak zaczęła się okupacja Poski przez Watykan! I trwa do diś!
Bartsp
rok temu
Szkoda, że nie pracują nad datą i skutecznością podpisania konkordatu. Może np. umowa jest nieważna ?
dziejopis
rok temu
HISTORYCZNE SŁOWA BISKUPA KATOLICKIEGO W POLSCE: MOŻE SOBIE I W KOZŁA WIERZYĆ BYLE BY DZIESIĘCINE PŁACIŁ...
bFYLWnQj
pawel
rok temu
chrzest bezbronnych nieświadomych niemowlaków = bezczelność !
ewa
rok temu
i dzięki temu mamy Gądeckiego, Petza, Jankowskiego, Głodzia, Jędraszewskiego I po co nam to było.
Najnowsze komentarze (23)
karl
rok temu
Czytają te "komentarze" dostaję niestrawności. Lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, niż odezwać się i rozwiać wątpliwości.
kartonowy
rok temu
kraj mój ___ historia nasza wywrócona do góry nogami / .. następni coś innego , może że Lenin był świętym ..
NiebaćPis
rok temu
Co ma wspólnego Bolesław Chrobry z pokojem dziecięcym? W obu przypadkach Dziecko Mieszka ;)
NiebaćPis
rok temu
Co ma wspólnego Bolesław Chrobry z pokojem dziecięcym? W obu przypadkach Dziecko Mieszka ;)
Heniek
rok temu
Trzeba sie zapytac MM , napewno tam byl i to jako Ojciec chrzestny !!!
Marek
rok temu
NIe jest nawet pewne czy Miezko przyjął chrzest czy dopiero Bolesław -jego syn. Na nagrobku Bolesława Chrobrego jest epitafium i jest tam napisane "urodzony z ojca poganina" co mogłoby oznaczać, że Mieszko I nie przyjął chrztu.
vbn
rok temu
Naukowcy? Byli absolwenci WUML??
NIDA
rok temu
PIERWSZY CHRZEST/PLEMIENIA A NIE POLSKI/ ODBYŁ SIĘ W WIŚLICY OK. 850 ROKU.
bFYLWnQb
savonarola
rok temu
Niestety, wowczas przynaleznosc do tzw. chrzescijanskiej Europy, byla koniecznoscia. W przeciwnym razie katoliccy siepacze wyrzneliby caly narod. Co zreszta robili na Wschodzie. To byla obrona przed okrucienstwem tych katolickich diablow. Dzisiaj nie ma juz potrzeby i obowiazku, aby holdowac temu diabelstwu. Katolicyzm powinno sie rozliczyc za wieki mordow niewinnych ludzi, zlodziejstwa, grabiezy, klamstwa i obludy. Dla tego syfu nad syfami, tego jawnego diabelstwa, nie powinno byc dzisiaj miejsca pod sloncem. Delegalizacja tej sekty i rozliczenie jej bezecenstw, ZLA przez nia wyrzadzonego ludzkosci, staje sie dziasiaj priorytetem.
mar__
rok temu
Data jest nieważna, za to skutki odczuwamy codziennie nawet po tysiącleciu z okładem...
zxcwer
rok temu
Dokładnie tego nikt nie wie i wiedział nie będzie, próżna dyskusja.
No...
rok temu
U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk.
dziejopis
rok temu
HISTORYCZNE SŁOWA BISKUPA KATOLICKIEGO W POLSCE: MOŻE SOBIE I W KOZŁA WIERZYĆ BYLE BY DZIESIĘCINE PŁACIŁ...
Sprostowanie
rok temu
Przede wszystkim nie było żadnego chrztu Polski, bo Polski jeszcze nie było. Po drugie niejaki Mesco nie był nawet Polakiem - Polaninem Słowiańskim, ponieważ nie mówił w języku Słowian. Po trzecie oddał ziemie obecnej Polski pod panowanie watykańskie mówi o tym dagome iudex i jest ono napisane po łacinie więc Mesco nie mówił słowiańską polszczyzną a i żaden Polanin, Wiślanin czy Pomorzanin nie posługiwał się łaciną bo i po co. Po czwarte to był katolicki szpieg, który siłą próbował zawładnąć Polanami na terenach Poznania i Gniezna, Niemcom zależało na wprowadzeniu na tych ziemiach od wschodu porządku wg ich mniemania. Musicie wiedzieć, że katolicka władza w Polsce tak naprawdę ukonstytuowała się za czasów PRL do dzisiaj pod względem akceptacji społecznej (i to nie wszystkich Polaków). Przez stulecia Polacy Słowianie walczyli z okupantem watykańskim. Wszyscy królowie (oprócz może dwóch) byli z nadania papieskiego, więc to co nazywamy dzisiaj Polską, to ziemia uprawne watykanu. Nie piszcie żeby nie było Polski jakby nie tzw chrzest, ponieważ Polski w rozumieniu obecnym i tak nie było, rządzili nami inni i tak jest chyba do dzisiaj. Paradoksalnie Polska jako kraj bez żadnych roszczeń powstał po II wś i też był pod okupacją watykańsko/radziecką. Mówienie Polak - katolik to oksymoron.
bFYLWnQD
bFYLWnPK
bFYLWnQK
bFYLWnQL