programy
kategorie

Latarnia umarłych stanęła pod Lublinem. Pierwszy taki obiekt od wieków w Europie!

Latarnie umarłych to kamienne kapliczki słupowe, przypominające swoim kształtem niewielkie wieżyczki, filary lub kolumny, wewnątrz których znajduje się biegnący pionowo szyb z charakterystycznymi przeźroczami umieszczonymi w szczytowej partii. Charakterystyczną cechą tych romańskich budowli, było ich przeznaczenie związane z rozprzestrzenianiem światła na bezpośrednią, przylegającą do nich okolicę. Lubelskie Stowarzyszenie Curia Medievalis postanowiło wskrzesić zapomnianą tradycję stawiania takich budowli. Za sprawą działalności członków stowarzyszenia po raz pierwszy od kilkuset lat w Europie stanęła latarnia umarłych. Otwarcie budowli planowane jest na połowę listopada. Prezes Stowarzyszenia Curia Medievalis, Jakub Ordutowski, opowiedział więcej o przedsięwzięciu.

183 reakcje
90
38
55
Podziel się
Komentarze (55)
29-10-2021
janko polakKościół w Polsce to wróg wolnej Ojczyzny ,zerwać bezprawny Konkordat i opodatkować KK
zobacz więcej komentarzy (55)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(55)
janko polak
2 lata temu
Kościół w Polsce to wróg wolnej Ojczyzny ,zerwać bezprawny Konkordat i opodatkować KK
Zenek
2 lata temu
Powiewa mi to . Lecz wiem jedno . Jeśli jakiś idiotyzm pojawi się w Europie , jego pierwszą lokalizacją będzie Polska .
pyrsk
2 lata temu
idiotyzm? być może--ale prezesa mają!!!!!
olo
2 lata temu
lubelszczyzna stan umysłu,
aneta
2 lata temu
Może tak ci księza wyjasnia dokładnie co to takiego te "dusze"? Bo weług naukowych opracowań, takie cos nie istnieje.Tzw. dusza to nasze myśli, emocje, działania i razem z naszym mózgiem, umiera.No ale wtedy, żadna religia, nie miałaby narzędzi do panowania nad innymi ludzmi.I co najwazniejsze forsy.
Najnowsze komentarze (55)
+++
2 lata temu
A komu to potrzebne???? Może lepiej byłoby ufundować jakieś stypendia dla zdolnych młodych ludzi, zamiast budować nikomu nie potrzebne bzdety. Chłopie mamy XXI wiek a ty średniowieczne dyrdymały stawiasz i się z tego cieszysz. Jacy ubodzy intelektualnie ludzie na tej Lubelszczyźnie. MATKO!!!!
s.b.
2 lata temu
Dziękuję i podziwiam tą inicjatywę budowy Latarni.
pawel
2 lata temu
typowo polski wyczyn - psu na budę - list do Hebrajczyków 6;6
Hypatia
2 lata temu
W 1513 Sobór Laterański ogłasza dogmat (g-no prawda) o nieśmiertelności duszy. Poczytać historię KK, poczytać ile dogmatów nawymyślali i przez stulecia z naiwnych baranów kasę trzepali; niestety nic nie może wiecznie trwać, na półkę z mitami najwyższy czas.
Rycerz
2 lata temu
Piękna inicjatywa! Niech Wam dobry Bóg błogosławi!
asceta
2 lata temu
W narodzie umartwiającym się na stojąco to warunek podstawowy i niezbędny -zrobić coś takiego
Mierek
2 lata temu
A ja zamówiłem sobie mszę w kościele u księdza egzorcysty, który mi to zaproponował będąc po kolędzie w domu, gdy zobaczył drewnianą maskę podłużną typu afrykańskiego na ścianie. I co można - można być debilem - a co.
TEZ CZLOWIEK
2 lata temu
Szanowny panie uwazam ze jest to dobry pomysl Jedynie uwazam ze one powinny pelnic role podobna do LATARNI MORSKICH ktore ratuja zycie a w tym przypadku wskazywac droge do konkretnej miejscowosci, takie latatnie mogly by byc z obydwu koncow np:wsi ,ktore wiele z nich na oswietlenie w nocy i mozna by zastosowac oszczedne zarowki aby nie zuzywac duzo pradu Oczywiscie wazne jest aby te obiekty ni9e staly sie obiektami kultu religijnego na ogromna skale Zreszta w kazdej miejscowosci sa czy byli b.madrzy ludzie ktorych mozna by uczcic PROSZE NIE CZYTAC TYCH PROSTYCH NIE WYKRZTALCONYCH NIEUKOW KTORZY NAUCZYLI SIE TROCHE PISAC ALE MYSLEC TO JUZ PRZEPASC
dick
2 lata temu
zaiste powiadam wam cofamy si,ę do średniowiecza
ILE ZAŁDŁUŻAN...
2 lata temu
KONKORDAT MUSI ODEJŚĆ!
dlk
2 lata temu
Średniowiecze to najlepszy okres w dziejach. Tako rzecze PiS.
brawo
2 lata temu
Każda tego typu akcja zasluguje na szacunek
The Gambler
2 lata temu
Taaa ,,,, latarnia ..., hmmm ..., mam wrażenie, że na lubelszczyźnie bardziej przydałby się kaganek oświaty niż latarnia umarłych. Cóż, skoro nie chcieli się uczyć, może lepiej jak zaświeci im taka latarnia, która zastąpi drogowskazy wskazujące drogę dla potrafiących czytać.
jku
2 lata temu
Najpierw potrzebne im byly najwieksze na swiecie Chrystusy. Teraz wygrzebali cos nowego sprzed stuleci. A moze od stuleci tego sie juz nie stawia, bo to przestalo miec sens... No ale co w Polsce ma sens?