bGLEkWKs
bGLEkWKw
bGLEkWKA
programy
kategorie
bGLEkWKt

Masakra polskich ułanów w Niemirowie. Czarna karta polsko-ukraińskiej historii

W 1918 roku, po odsunięciu od władzy cara Mikołaja II, polscy żołnierze, którzy służyli w carskiej armii, zaczęli łączyć się i tworzyć na terytorium Rosji swoje formacje. Jedna z nich – 7. Pułk Ułanów, przebywający w miejscowości Niemirów na Kresach, został zmasakrowany przez ukraińskich chłopów, którzy mieszkali w sąsiednich miejscowościach. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Rzeź w Niemirowie. Zwłoki polskich oficerów zostały „tak zmasakrowane, że rozpoznać ich nie było można”.

28-06-2021
144 reakcje
33
47
64
Podziel się
bGLEkWKv
Komentarze (64)
28-06-2021
Jeżdże zawodowo na wschód
Czarna karta , nie pierwsza,nie jedyna i zapewne nie ostatnia mimo wciskania otumanionemu ludowi Ukraińców jako przyjaciół . Nigdy nimi nie byli, nie są i nigdy nie będą...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (64)

Programy Wirtualnej Polski

bGLEkWKF
KOMENTARZE
(64)
Jeżdże zawodo...
2 lata temu
Czarna karta , nie pierwsza,nie jedyna i zapewne nie ostatnia mimo wciskania otumanionemu ludowi Ukraińców jako przyjaciół . Nigdy nimi nie byli, nie są i nigdy nie będą . Ukrywanie przez media w Polsce takich wydarzeń jak uroczyste pogrzeby banderowców, SSmanów i czczenie morderców polskiej ludności cywilnej nie zmieni sytuacji. Ilu z was wie z mediów że jedno z polskich miast rozwiązało współpracę z Tarnopolem po tym jak tarnopolski stadion nazwano imieniem mordercy Polaków ? Pewnie mało kto wie a to nie jedyna akcja tego typu. Ale media w Polsce od lewej do prawej działają na zlecenie i są tylko wyrobnikami a nie mediami informacyjnymi
brad
2 lata temu
urkaina od zawsze to byl dziki naród. Swoło.cz chyba się mowi na nich. Do tej pory z kilometra widać ukrainców, z tym tępym wyrazem twarzy o IQ kostki brukowej. Teraz sa z PL, usmiechaja sie, są mili bo są na naszym garnuszku a jeśli tylko mieliby okazje to wbiliby nam nóż w plecy.
Grodno
2 lata temu
I dlatego musimy być bardzo ostrożni z Ukraińcami. Pod Chocimiem walczyliśmy razem przeciw Turkom, na Wołyniu Ukraińcy mordowali nas masowo więc dziś, gdzie masowo Ukraińcy walą do Polski MUSIMY być ostrożni i przygotowani na wszystko.
bGLEkWKX
REPPU
2 lata temu
Jak to Ukraińcy, zawsze działali zdradziecko ,nigdy w otwartej walce, najlepiej walczy im się z cywilami wyrwanymi prosto ze snu
Polak
2 lata temu
Poczytajcie sobie "Pożogę"Kossak Szczuckiej o wydarzeniach na kresach około 1917, jak Ukraińcy wchodzili do dworów i co komu robili. Są opisy z nazwiskami jak i kogo potraktowano. Nazwa zespołu ENEJ to nazwisko czy pseudonim przywódcy UPA, który osobiście odcinał głowy w czasie II wojny Światowej. Nie kupię biletu na ich koncert. Na Ukrainie nie uczą co robiła UPA niewinnym ludziom. Nasze rządy naiwnie myślą, że jak to wróg Rosjan, to zaraz nasz sojusznik. Były premier Poroszenko mówił wyraźnie, że nie może się pogodzić z tym, że Peremysl (przemyśl) jest pod polską okupacją.
Najnowsze komentarze (64)
Oko za oko, z...
2 lata temu
Ułani zamiast odnaleźć i ukarać morderców 2 żołnierzy i sanitariuszki, ot tak zamordowali 50 niewinnych osób.. Co za hańba!!
Arek
2 lata temu
Bez obustronnego otwarcia na Prawdę nie bedzie nigdy pojednania!!! Ale my tez nie jestesmy bez winy!!! Okopalismy sie na stanowiskach i z uporem maniaka mordercow winnych ludobojstwa wynosimy na piedestały (jak np kpt. Bury- Rajmund Rajs, ktoremu nawet polski IPN uwowodnił zbrodnie ludobójstwa)! A Ukraińcy robia to samo z Bandera i UPA! Zwracam wam uwagę nawet w ludobójstwie na Wołyniu, w ktorych z jednej strony zostało zamordowanych ponad 150 tys Polaków, z drugie Polacy ZAMORDOWALI 10-20 tys cywilów Ukraińskich!!! Nie ziołnierzy UPA, nie w obronie! W celowych akcjach "odwetowych" Polacy mordowali całe wioski cywilow ukrainskich: kobiety, starcow, dzieci (nieliczne opisane przez polski IPN przypadki to: Sahryń, Wyżgów, Ochniwka, Swozy, Trescianka). My to mordowanie cywili rozgrzeszany stwierdzeniem: akcje odwetowe i zbiorowa odpowiedzialność.... Troche to dziwne w XXIw...
Maciek
2 lata temu
kurczę tak czytam wpisy, i artykuł ... zaatakowano Polaków zginęła sanitariuszka i 2 ułanów... to straszne i wkurzające, i nie jestem za jakąkolwiek zbrodnią ... natomiast my, iluś tam, jakichś tam, ukraińskich chłopów z zapadłych wsi pewnie , ilu ? no 50, a i spalono wieś .... hm no cóż pewnie po to żeby dać info, że to Polacy stacjonują i za każdego 1 Polaka zginie 16 , a i spalone zostaną wsie .... hm , czy Ukraińcom nie należał się sąd ? Potem już była lawina oni nam my im i oni nam .... i co dalej... a to wszystko właściwie zaczęło się dzięki Wazom i ich katolickości i litewskiej magnaterii protestanckiej , którzy nie chcieli dać wolności i równości Rodom Kozackim żeby Rzeczpospolita była Trojga Narodów .. a potem przez Moskwę , w której stronę poszli kozacy, bo zobaczyli jakieś światło dla ich wolności , których Caryca Katarzyna (Szczecinianka) potem sama rozniosła po Rosji .... a pozostali potem już byli indoktrynowani, że Lachy to wrogowie, uzurpatorzy i niszczyciele wiary prawosławnej .... i idzie tak do dziś ;(
azet
2 lata temu
Putin parę lat temu złoźył propozycję Tuskowi, weźcie swoją część a my swoją i nie będzie tego sztucznego tworu.
Kresowiak
2 lata temu
Do tych, co tak gorliwie zabierają tu głos na temat Ukraińców - zanim napiszą "cóś" w tym temacie polecam, aby zapoznali się z "Rzeczpospolitą Obojga Narodów" Pawła Jasienicy. Ukraińcy chcieli być w Rzeczpospolitej pełnoprawnymi obywatelami, tak samo jak Polacy i Litwini. Obiecywano im wiele - nie dotrzymano słowa ! Chmielnicki, który miał odwagę się o to upomnieć, został okrzyknięty buntownikiem i zdrajcą. Efekty takiego postępowania znamy i dziś.
Opa opa
2 lata temu
A mnie to dziwi jak można być tak bez honoru. Najpierw rezać Polaków niby dla wolnej Ukrainy a potem ani przepraszam ani nic i walą do nas z tej szcze nie zmierłej na zmywak. Śmieszą mnie za to ludzie porównujący to np do naszych wyjazdów zarobkowych do Anglii, Niemiec czy innych państw. My w żadnym z tych krajów wiosek nie wyrzynaliśmy bestialsko. Taka jedna ale znacząca różnica.
Hytcliff
2 lata temu
ruskie onuce usiłują ciągle skłócić Polaków z Ukraińcami, bo wiedzą, że razem są potęgą jak to było właśnie pod Chocimiem i pod Moskwą. Gdy Korona była w kłopotach i niebezpieczeństwie, to kozacy szli na pomoc...dopiero po Chmielnickim to sie zmieniło...Dlaczego? Prosta sprawa, leniwi szlachciece wydzierżawiali swoje wioski i ziemie na np. 10 lat tym, którzy mieli gotówkę (wiadomej nacji...). A ci, wiadomej nacji, traktowali Ukraińców jak niewolników i oddawali majątki zrujnowane. A kogo ludność nienawidziła? Oczywiście właścicieli, czyli Polaków.
Barubar
2 lata temu
Pracowali widłami, zabijali widłami i widły w herbie mają.
bGLEkWKP
zcx
2 lata temu
Obecnie też rysuje się czarna karta dzięki dudzie i pis, bo to oni sprowadzają miliony ukraińców do Polski dając im przywileje o których Polacy mogą tylko pomarzyć. Polskie dzieci nie moga liczyć na przydzielenie akademika czy internatu bo w pierwszej kolejności należy się ukraińcom.
nation
2 lata temu
Nigdy nie było państwa ukraińskiego i nie ma narodu ukraińskiego. To sztuczne nazwy geograficzne. Tzw. Ukraińcy to zlepek różnych plemion i narodów, mieszańców, Mongołów, Kałmuków, Turków, Tatarów, Germanów, a Słowianie nie są wśród tzw. Ukraińców większością. Łączy ich używany język, dialekt zwany ukraińskim.
Jan
2 lata temu
Do ***** *** ty to chyba jesteś Ukrainiec u mnie w budynku też mieszka Polacy z Bieszczad są bardzo układni ale jak powieszę na tablicy Gazetę Warszawska to jest zaraz zdejmowana
Art
2 lata temu
Nikt przy zdrowych zmysłach nie uzna Ukraińców za przyjaciół ale "jedziemy na tym samym wózku". Mamy wspólnego wroga. Bez niezależnej Ukrainy Polska niema czego szukać w Europie. Dziwię się, że jest grono ludzi zdających się zapominać o tym fakcie i w brutalny sposób dąży do skłócenia nas między sobą. Kto Wam za to płaci?
TOMASZ
2 lata temu
Nigdy Ukrainiec nie był dla nas bratem i nigdy nie będzie. To wyjątkowo fałszywy naród. Są teraz dla nas mili bo potrzebują pracy ale to wszystko.
Del For
2 lata temu
Nigdy Ukrainiec nie będzie przyjacielem Polaka. Karta stosunków polsko-ukraińskich jest wypełniona do końca zbrodniami i ludobójstwem naszych Rodaków na Wołyniu. To "rezuny" z krwi i kości. Nieliczni Ukraińcy. szli Polakom z pomocą ukrywając ich.
...
Następna strona
bGLEkWLr
bGLEkWKy
bGLEkWLy
bGLEkWLz