bGNVWrfo
bGNVWrfs
bGNVWrfw
programy
kategorie
bGNVWrfp

Miecz z XVI wieku nad Tamizą. Niezwykłe odkrycie w Anglii

Pisarka Lara Maiklem odkryła podczas spaceru nad Tamizą w Anglii miecz z XVI wieku. Kobieta zobaczyła na brzegu wystającą rękojeść broni, kiedy wybrała się na spacer. Sytuacja miała miejsce w sobotę (11 grudnia). Jej uwagę zwróciło miedziane zdobienie na uchwycie, które początkowo uznała za złoto. Po wyjęciu broni z ziemi, okazało się, że jest złamana. Maiklem powiadomiła o odkryciu specjalistów z Muzeum w Londynie, którzy zabezpieczyli miecz do badań. To, co wiadomo po pierwszych analizach to fakt, że miecz ma ok. 300 lat i należał do kogoś z ludu. Świadczyć o tym ma rękojeść miecza, która wykonana była z drewna. Osoby zamożne w tamtych czasach posiadały miecze, które miały zwykle stalowe trzony i dużo bardziej skomplikowane zdobienia. Były też przez to dużo droższe. Bardzo ciekawe jest także to, że w zwykłych warunkach drewniana rękojeść znalezionego miecza nie przetrwałaby do dzisiaj. Pomógł w tym jednak fakt, że broń była przykryta warstwą błota i mułu, bez...

rozwiń
118 reakcji
63
16
39
Podziel się
bGNVWrfr
Komentarze (39)
14-12-2021
mk11111111111Jesli miecz jest z XVI wieku to ma 300 lat - no jelopki jakich pełno
zobacz więcej komentarzy (39)

Programy Wirtualnej Polski

bGNVWrfB
KOMENTARZE
(39)
mk11111111111
rok temu
Jesli miecz jest z XVI wieku to ma 300 lat - no jelopki jakich pełno
Tetryk z PRL
rok temu
Nie daj Boże u nas coś takiego znaleźć i wziąć do domu. Zarzuty pewne. Najśmieszniejsze jest jedno, że ta upragniona "wolność" przemienienia się powoli się w tyranię. Mój znajomy za komuny zbierał różne militaria (w tym broń palną). Miał w domu wizytę Milicji w związku z jakimiś nieprawidłowościami w robocie. Milicjanci popatrzyli, pokiwali głowami, pogadali o historii i po konsultacji telefonicznej z przełożonymi nawet notatki nie zrobili. Sprawdzili tylko czy są dziury w lufach karabinów na ścianie śmiejąc się żartobliwie, że złom zbiera. Teraz pewnie z kicia by nie wyszedł przez parę lat, a drugie tyle tłumaczył skąd to ma.
:O
rok temu
Miecz z XVI wieku ma 300 lat?
bGNVWrfT
Ddkw
rok temu
Odyn tez znalazł i nic o tym nie mówicie.
Qwweerty
rok temu
W Polsce, w ramach podziekowan, policja przeszukalaby kobiecie mieszkanie, zeby upewnic sie czy czegos nie zajumala - takie mamy chore prawo!
Najnowsze komentarze (39)
Patryk
rok temu
Odyn też znalazł miecz nad tamizą i o nim nie piszecie nic ciekawego a on nasz polski jest 👍
aaa
rok temu
to przecież ekscalibur - tylko kamień się rozpadł
Ryszard
rok temu
To są złocenia z prawdziwego złota :)
Krzyś
rok temu
Oj wydaje mi się że jest nieco starszy
:ooo
rok temu
To nie miecz, tylko ichniejszy scyzoryk.
Broń kibola
rok temu
Jeżeli ten miecz zrobił sobie samodzielnie, ktoś z ludu; to być może był to kibol jednego z angielskich klubów, kiedy wybierał się na mecz. P.S. Podobno w Krakowie używa się (przed i po meczu) maczet.
Niestety
rok temu
krótki ten miecz... francuzi mogliby przyjechać do Polski zobaczyć jak wygląda normalny miecz
amen
rok temu
po badaniach zwroca jej znalezisko albo zaplaca godziwa cene za nie da sie da tylko w polsce muzealnicy archeolodzy i konserwatorzy zabytkow to zlodzieje
bGNVWrfL
zed
rok temu
Czemu Odyn go nie znalazł? :P
Wace
rok temu
To już wtedy wibratory były w modzie???
Qwweerty
rok temu
W Polsce, w ramach podziekowan, policja przeszukalaby kobiecie mieszkanie, zeby upewnic sie czy czegos nie zajumala - takie mamy chore prawo!
Okrakiem
rok temu
Miecze nie mają nic wspólnego z grzybami i nie mają trzonów
oldie
rok temu
nie bardzo rozumiem co w tym sensacjnego? ze mieli wtedy miecze, ze w tamize, ze kobieta znalazla, ze w mule?
xxyy
rok temu
A nie ma tam czasami tam śladów kota Jarosława, przecież okaże się nie długo że to powinowaty Jarka uciekając przed Trybunałem Stanu zgubił.
bGNVWrgn
bGNVWrfu
bGNVWrgu
bGNVWrgv