programy
kategorie

Najstarszy konflikt rasowy. Nowe badania prehistorycznych kości z Sudanu zaskakują

Prehistoryczna wojna w Sudanie miała być najstarszą zidentyfikowaną wojną rasową. Po latach prawda wyszła na jaw. W rzeczywistości była to cała seria konfliktów - tak wynika z ponownej analizy szkieletów sprzed 13 tys. lat. Wyleczone ślady po kontuzjach i ranach na szczątkach z prehistorycznego cmentarza Jebel Sahaba w Sudanie wskazują, że ówcześni mieszkańcy przeżyli kilka brutalnych ataków, a nie walczyli w jednym pojedynku, jak uważano dotąd. Niezwykły cmentarz w Dolinie Nilu, znajdujący się w pobliżu północnej granicy Sudanu z Egiptem, odkryto w 1965 r. Znaleziono na nim szczątki co najmniej 61 osób datowane na ok. 11 tys. r. p.n.e. Połowa ze zbadanych osób zmarła w wyniku zadanych ran. Eksperci uważali, że to miejsce najstarszego konfliktu rasowego. Szkielety, obecnie przechowywane w British Muzeum w Londynie, ponownie przeanalizowali naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych i Uniwersytetu w Tuluzie. 41 osób (67 proc. pochowanych w Jebel...

rozwiń
78 reakcji
17
36
25
Podziel się
Komentarze (25)
28-05-2021
gh097skoro to była walka o żywność to gdzie jest tu rasizm?
zobacz więcej komentarzy (25)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(25)
gh097
3 lata temu
skoro to była walka o żywność to gdzie jest tu rasizm?
jojo
3 lata temu
Czyli "w trakcie trwającej wówczas katastrofy ekologicznej epoki lodowcowej" Lapończycy napadli na Afrykańczyków? Co to za katastrofa ekologiczna? Czyżby globalne ocieplenie?
sfdsf
3 lata temu
Homo sapiens zawsze napadali i zabijali. Taką mamy naturę.
IXI
3 lata temu
Ciekawe, jak odróżniki wojnę rasową od zwykłej wojny, jakich człowiek stoczył tysiące? Tylko dlatego, że "leżeli razem"?
ROZUM
3 lata temu
Ale skąd wiadomo, że walczyli z osobnikami innej rasy? Znaleziono jakichś?
Najnowsze komentarze (25)
ZorcaFive
3 lata temu
Czy mam już klękać?
Moje zdanie n...
3 lata temu
"Przedmiotem konfliktów mogła być konkurencja o żywność w trakcie trwającej wówczas katastrofy ekologicznej epoki lodowcowej."- ziąb się ekologiczny im zrobił bo nie palili w piecach.
duszek
3 lata temu
Te same dusze się wcielają i znowu wojny
Misiek
3 lata temu
Co za bzdury. Po co ten tekst o żywności? Ludzie się naparzali od samego początku po to, aby coś zyskać i odebrać innym. Rasa niekoniecznie miała tu znaczenie. Zawsze walczono "z innymi". Równie dobrze mógł to być atak aby odebrać fajną miejscówkę? Albo porwać jakieś kobiety. Albo narzędzia. Albo by nie ryzykować takiego sąsiedztwa. Człowiek nigdy nie żył pokojowo. Teraz ślady urazów wojennych mogą dziwić, ale kiedyś prawo nie regulowało tego. Można było komuś maczugą przywalić z byle powodu i nikt się nie czepiał. Więc ludzie chętnie z tej możliwości korzystali - naparzał się KAŻDY. Wtedy ludzie nie chodzili w rurkach.
kdkdk
3 lata temu
tak, tak konflikt rasowy. co ci komunisci jeszcze wymysla?
ASAS
3 lata temu
Epoka lodowcowa w Sudanie ??? Ci nałukowcy to już nie wiedzą w co maja łgać żeby tylko kasiorę grantową trzepać.
archiwum X
3 lata temu
leżeli obok siebie i co dalej w czym to pomogło
piernik i wia...
3 lata temu
życie głupich ma znaczenie
desert
3 lata temu
ten artykol to dobitny przyklad glupoty naukowcow
igrzyska
3 lata temu
Leżeli razem, to jest dla nauki pewnik, że zżerali się wzajemnie aż do śmierci.
...
3 lata temu
Ciekawe czy mają covida, moze by zrobili test?
cynik
3 lata temu
Oczywiście rasowa wojna bowiem koczkodany walczyły z pawianami w czasie fazy przekształcania się w ludzi. Niestety wielu nadal pozostało w fazie przekształcania się czego dowodem w Polsce jest PiS
123
3 lata temu
Czyli już wtedy było przeludnienie.
allah plus
3 lata temu
niczym nie różnicie się od psów !