programy
kategorie

Napad na Jasną Górę. Kto zniszczył obraz w 1430 r.

Przez wieki o napad na Jasną Górę i uszkodzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oskarżano Czechów. Okazuje się, że czynu dokonała grupa polskich szlachciców, licząca na klasztorne łupy. Nie znaleźli ich, dlatego ukradli tylko kielichy i ornaty. Przy okazji przebili mieczem twarz Madonny, a ramy obrazu połamali. Zniszczenia miały sugerować działania Czechów. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj tekst: https://wielkahistoria.pl/napad-na-jasna-gore-w-1430-roku-to-polacy-zniszczyli-obraz-matki-boskiej-czestochowskiej/

320 reakcji
88
99
133
Podziel się
Komentarze (133)
25-03-2020
Wikołaj KopernickZ kościołem prawdy nie dojdziesz wszystko zafałszowali !
zobacz więcej komentarzy (133)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(133)
Wikołaj Koper...
4 lata temu
Z kościołem prawdy nie dojdziesz wszystko zafałszowali !
real
4 lata temu
Nie wiem skąd się wzięli ci Czesi , żyje przeszło pięćdziesiąt lat i zawsze wiedziałem że byli to rabusie, ale jak epidemia analfabetyzm, szczególnie religijny na WP .się szerzy .
szalom
4 lata temu
No cóż! Oddaliśmy w ręce "przyjaciół naszych" (odwiecznych, serdecznych a dozgonnych) media, akademię nauk, uniwersytety, wydawnictwa no to piszą naszą historię wg uznania swojego, aktualnej mądrości etapu i swoich szachrajskich geszeftów. Teraz należy nas obżydzić (nie poprawiać) w oczach świata by się nikt za nami nie ujął gdy zechcą nas ograbić a potem zlikwidować.
Biblia
4 lata temu
Izajasz 31:7 Tego dnia bowiem każdy porzuci swoje bożki ze srebra i swoje bożki ze złota, które wasze ręce uczyniły wam na grzech.
history
4 lata temu
A skąd ten genialny news? Proszę podać wiarygodne źródło.
Najnowsze komentarze (133)
gosc
4 lata temu
Zastanawiam się czytają te komentarze czemu się tak nienawidzi religii, kościoła i ludzi wierzących. Jak się pojawia wątek religii to zaraz jest fala krytyki przykre to jest że tyle nienawiści jest wśród ludzi
akuku
4 lata temu
jakby obraz był taki cudowny to by się sam obronił...
Soyer
4 lata temu
Polski szlachcic to zrobil i jest znany z imienia i nazwiska , skad te teorie ze nie wiadomo ?
jerzy
4 lata temu
Nie jestem historykiem i nie znam prof Sperki. Ale czy jego badania na ten temat były prezentowane i dyskutowane w gronie specjalistów-historyków. Od dawna było wiadomo, że dokonali tego husyci, przy pewnym współudziale Polaków np. Hińczy z Rogowa. Jeśli te rewelacje mają pokrycie w dowodach archiwalnych, to rodzi się pytanie, co stało się ze sprawcami. O ile mi wiadomo, król Jagiełło był bardzo wstrząśnięty tym świętokradztwem. Czy naprawdę pojawiły się jakieś rewelacje na ten temat?
wojtek
4 lata temu
Mnie wmawiano że to Szwedzi którzy rzekomo zaatakowali Jasną Górę a dziś wiadomo że nigdy nie zaatakowali
olo
4 lata temu
lepszych tematów nie ma np.o paulinach którzy zdradzali króla bo to przedstawił Sienkiewicz w swojej powieści bzdura a nawet kławstwo
PRAWDA BOLI
4 lata temu
ZARÓWNO TESTAMENT JAK I BIBLIA MÓWI WYRAŹNIE ŻADNYCH OBRAZKÓW POSĄŻKÓW FIGUREK !!!!!!!!! TO NIE RELIGIA TO SEKTA I WYZNAWCY SZATANA NIE BOGA!!!!!!!!!!!
sas
4 lata temu
To wina Tuska.😱😊
flisak
4 lata temu
Kupą panowie szlachta , kupą !
banaś
4 lata temu
czemu nie chroni Polski jak jest królową???
Marek
4 lata temu
Nie cudowny obraz, tylko buchomaz ubrany w tonę złota...
zdzich
4 lata temu
Przecież to tylko kult obrazka,jak wiele innych obrazów,także jak można oddawać się wierze,że obrazek pomalowany farba olejną nam pomorze.
Andrzeisko
4 lata temu
No to wypadałoby braci Czechów przeprosić.
jerry
4 lata temu
Jakis czerwony kaktus chce zmienic historie.
...
Następna strona