bEUNKpYk
bEUNKpYo
bEUNKpYs
programy
kategorie
bEUNKpYl

Niezwykłe odkrycie. Czarna dziura nad Ziemią

Astronomowie z ESO dokonali przełomowego odkrycia. Odnaleźli czarną dziurę w odległości zaledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi. To na tyle blisko, że można zobaczyć orbitujące wokół niej gwiazdy gołym okiem w bezchmurną noc. Odkrycia dokonali za pomocą 2,2-metrowego teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile. Dziura o masie co najmniej 4 mas Słońca, nie jest samotnym obiektem, gdyż po jej orbicie poruszają się dwie inne gwiazdy. Dokładne przyjrzenie się i analiza tych gwiazd pozwoliła ustalić, że w centrum musi znajdować się jeszcze jeden element, który jest niewidoczny. Taka wiedza pozwoli naukowcom na lepsze zrozumienie powstawania czarnych dziur i ich odnajdowanie.

1049 reakcji
797
204
48
Podziel się
Komentarze (48)
07-05-2020
HefiJa nie mogę zrozumieć. Artykuł dotyczy kosmos i ogólnie pojętej fizyki. A głąby piszą o polityce. To nie ten dział. To jest nauka.
zobacz więcej komentarzy (48)

Programy Wirtualnej Polski

bEUNKpYx
KOMENTARZE
(48)
Hefi
2 lata temu
Ja nie mogę zrozumieć. Artykuł dotyczy kosmos i ogólnie pojętej fizyki. A głąby piszą o polityce. To nie ten dział. To jest nauka.
Silver
2 lata temu
Ludzie czy Wy musicie wszędzie o polityce? Politycy grzeją nastroje ludzi i się śmieją z Was a sami na spółkę robią co chcą.
Arston
2 lata temu
Szłkoda że nie napisane gdzie jej szukać na niebie. Bo po niektórych konentażach wnioskuję że mamy masę czarnych dziur w łbach komentująch. Może skierować teleskopy na ziemię
bEUNKpYP
Paweł
2 lata temu
1000 lat to blisko. Zabrakło więc podsumowania, że właściwie to już jesteśmy w czarnej dziurze.
Ja
2 lata temu
To ma być artykuł?? Krótki na 3zdania???!!!??? Wstyd. Już lepiej przepisać i nieco przeinaczyć zagraniczny news niż pisać tak krótkiego gniota! Wstyd
Najnowsze komentarze (48)
Creepy
rok temu
Nawet wzmianki o tym, czy nam zagraża, ale pewnie sami nie wiedzą. Przerażające.
jancio
rok temu
Ja myślę, że ona jest większa 34.5mld, bo tak sobie wykalkulowałem, 34 mld, to za mało.
Ekoświry
rok temu
Możliwe, że już jej nie ma!!! Tak na marginesie, de zawracacie ekologią, każecie płacić mi większe rachunki dla rzekomego efektu eko, a tymczasem pożre nas jakaś dziura, zatem pytam: co mnie obchodzi przyszłość, skoro mam za to płacić kilka razy większe rachunki? W de to mam!
Anix356
2 lata temu
TO jest niesamowite
StaszekAstron...
2 lata temu
Kiedyś miałem dziewczynę to musiałem ją stukać w kombinezonie z NASA bo dziurkę miała rozjechaną jak kosmos.
Lol
2 lata temu
Na Wiejskiej też jest czarna dziura, zasysa kasę podatników na maca.
Dominik S
2 lata temu
1:31 plus reklama straconego czasu . Dziękuję WP
Harry Potter
2 lata temu
Ok zgadzam się z wami wszystkimi
bEUNKpYH
Fabian 6 lat
2 lata temu
Ja boye się okej mam 6 lat
Roth
2 lata temu
Nauczcie się czytać ze zrozumieniem. Jeżeli ta czarna dziura nie wchłania gwiazd na swojej orbicie to jak ma wchłonąć planetę oddaloną o 1000 lat świetlnych. Horyzont zdarzeń czarnych dziur (jeśli ktoś nie wie co to to polecam się zaznajomić z tym stwierdzeniem) w brew pozorom nie jest taki rozległy, a wręcz przeciwnie.
Rath
2 lata temu
(tam napisali że gwiazdy na orbicie czarnej dziury widać gołym okiem a nie samą czarną dziurę)
Rekh
2 lata temu
Dla wszystkich ludzi, którzy nie wiedzą co to czarna dziura: To nie jest "dziura" w kosmosie tylko jeden z najmasywniejszych obiektów we wszechświecie. W brew pozorom czarna dziura o masie 4 mas słońca jest jedną z najmniej masywnych czarnych dziur. A i tysiąc lat w kosmosie to jest jak mrugnięcie i praktycznie żaden większy obiekt (np. gwiazda czy też czarna dziura) nagle magicznie nie wyparuje
Anon
2 lata temu
1) Takie krótkie? To niektóre posty są dłuższe a to się nazywa artykuł. 2) "nad Ziemią" Nie ma takiego pojęcia! W kosmosie nie ma góry i dołu. 3) Dziura to może być w ziemi w sensie glebie
Paweł
2 lata temu
A jeszcze, z której strony nad ziemią ta dziura?
bEUNKpZj
bEUNKpYq
bEUNKpZq
bEUNKpZr