bFeXfZis
bFeXfZiw
bFeXfZiA
programy
kategorie
bFeXfZit

Niezwykłe odkrycie na placu budowy w Ziemi Świętej

Plac budowy nowej dzielnicy w Hispin skrywał kompleks fortyfikacji z czasów biblijnego króla Dawida. Izraelski Urząd ds. Starożytności wstrzymał pracę i na miejscu pojawili się archeolodzy. Badacze określili wiek fortecy na XI-X wiek przed Chrystusem.Twierdzę zbudowano z dużych bazaltowych kamieni. Badacze odkryli kilkanaście przedmiotów w tym pierścionki i figurkę kobiety grającej na bębnie. Bazaltowy kamień z grawerem wskazuje, iż fort wybudowało królestwo Geszur. I choć naukowcy nie podejrzewali, że państwo miasto Geszur mogło tak daleko sięgać, to jednak strategiczna lokalizacja i grawer wskazują na prawdopodobnych budowniczych. Podobną ikonografię przedmiotów odnaleziono 15 km dalej na innym stanowisku archeologicznym nieopodal północnego brzegu Jeziora Galilejskiego. Gdzie według niektórych badaczy kiedyś istniała stolica Geszur. Archeolodzy podkreślają, odkrycie jest niezwykle ważne, ponieważ wzbogacają wiedzę na temat osadnictwa na Wzgórzach Golan.

13-11-2020
135 reakcji
81
24
30
Podziel się
Komentarze (30)
16-11-2020
skinZłotego pociągu tam nie znaleźli i fantów z Egiptu?
zobacz więcej komentarzy (30)

Programy Wirtualnej Polski

bFeXfZiF
KOMENTARZE
(30)
skin
rok temu
Złotego pociągu tam nie znaleźli i fantów z Egiptu?
PTR
rok temu
"Bazaltowy kamień z grawerem wskazuje, iż fort wybudowało królestwo Geszur." Czy to oznacza, że jak za 3000 lat znają gdzieś jakiś plastikowy badziew z napisem "made in China" to stwierdzą, że rozciągało się tam chińskie imperium ?
Mick
rok temu
Tam to mają przerąbane, dziecko łopatką w piaskownicy pogrzebie i już konserwator zabytków goni go bo pod łopatką odezwała się starożytność, pójdziesz za krzaczek się odpryskać i okazuje się że na historię lejesz, jak żyć, masakra jakaś.
bFeXfZiX
AleBeka
rok temu
A ile lat zasiedlenia powinno wystarczyc? 3000 to faktycznie niewiele, moze by sie cofnac do neandertalczykow, co?
Do kłapoucha
rok temu
Ten symbol na czymś w rodzaju macewy to buńczuk turecki. To na pewno nie biblijne czasy kłapouchy.
Najnowsze komentarze (30)
555
rok temu
figurkę kobiety grającej na bębnie- to wtedy też były strajki kobiet
NIE KŁAMCIE
rok temu
TO PRADAWNE ZIEMIE POLSKIE.
Bix
rok temu
Oni zawsze znajdą to co chcą i tam gdzie chcą.
Lech W.
rok temu
Czy są ryby w Jeziorze Galilejskim?
wiktor52
rok temu
przecież nie napiszą że w izraelu . w koncu co polacy z tego będą mieli że będą udawadniać żydowskie prawa do tej ziemi od zarania czasów - my popieramy terrorystów palestynskich.
Lala
rok temu
10 tys lat w stecz? A nam sie wydaje, ze cywilizacja to ostatnie 100-1000 lat. Az strach myslec, ze tak dawno temu zyli ludzie, tez mysleli, ze byli na szczycie cywilizacji, rozwoju. Tyle tysiecy lat juz minelo, po ogromnej wiekszosci nie ma sladu, nawet grobu, a dawniejsze cmentarze juz dawno zniknely (poza grobowcami najbardziej bogatych). Wydaje nam sie, ze dzis technologia pedzi na glowe, ale moze tak nie jest, moze od zawsze tak bylo, tylko, ze my przyjmujemy wszystkie wynalazki przyszlosci jako jakas zwykla oczywistosc. Swiat czlowieka istnieje tak dlugo, ciekawe jak bedzie wygladac nie za 100,200, ale za kolejne 5-10 tysiecy lat. Oby wojny nie zrujnowaly doszczetnie planety i zamiast kroku w stecz nastapil krok do przodu. Miejmy nadzieje, ze nie beda nas musieli wykopywac bo pozstawimy po sobie cos wiecej niz sterty smieci.
Fadel
rok temu
Też mi sensacja. Jakby znaleźli domek Kaina to by było coś godnego uwagi.
zapewne
rok temu
wojownik
bFeXfZiP
e tam
rok temu
To na pewno była Wielka Lechia! Najlepszym dowodem na to jest to, że nad Wisłą nic takiego nie znaleziono, a więc wysiało być w Ziemi Świętej. No bo gdzie?
Mick
rok temu
Tam to mają przerąbane, dziecko łopatką w piaskownicy pogrzebie i już konserwator zabytków goni go bo pod łopatką odezwała się starożytność, pójdziesz za krzaczek się odpryskać i okazuje się że na historię lejesz, jak żyć, masakra jakaś.
niewierny
rok temu
No to co? KRUCJATA!
Ipi
rok temu
Nie wiem dlaczego nazywają to ziemią świętą. Tu znano Boga lepiej. A tam każdy dżin pustynny mógł powiedzieć, że jest stwórcą. Tymczasem oprócz pisma niczego nie stworzył ten Yahveh.
572
rok temu
To napewno bursztynową komnata
Levi Aron
rok temu
Tam byli nasi !
bFeXfZjr
bFeXfZiy
bFeXfZjy
bFeXfZjz