bEpMdmdM
bEpMdmdQ
bEpMdmdU
programy
kategorie
bEpMdmdN

Norweski tunel dla statków. Spektakularna inwestycja

Norweska Administracja Przybrzeżna (Kystverket) otrzymała właśnie zielone światło od tamtejszego ministerstwa transportu na budowę tunelu Stad Ship. Powstanie w litej skale między miastami Bergen i Alesund. Będą nim kursować statki pasażerskie i transportowe nieprzekraczające 16 tys. ton. Będzie to jedyny taki tunel na świecie. Przeprawa będzie długa na 1,7 km, wysoka na 49 m i szeroka na 36 m. Dzięki niej będzie wreszcie można ominąć niebezpieczne trasy żeglugowe wokół półwyspu Stad. Dodatkowo ma powstać droga z punktem widokowym, z którego będzie można podziwiać wpływające pod ziemię statki. Historia projektu sięga 2015 roku, ale norweskie ministerstwo transportu dopiero teraz oficjalnie wydało zgodę. W budżecie na 2021 rok zarezerwowano już 75 mln koron, czyli 34 mln złotych. Całość ma wynieść 2,8 miliarda koron. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Ma potrwać maksymalnie cztery lata.

08-04-2021
166 reakcji
71
15
80
Podziel się
Komentarze (80)
08-04-2021
juras
No proszę, żadnego płaczu o niszczenie przyrody, a jak u nas chcą wybudować obwodnicę to tysiące ekologów będzie broniło swoimi ciałami małych żabek, a cała Unia będzie...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (80)

Programy Wirtualnej Polski

bEpMdmdZ
KOMENTARZE
(80)
juras
4 miesiące temu
No proszę, żadnego płaczu o niszczenie przyrody, a jak u nas chcą wybudować obwodnicę to tysiące ekologów będzie broniło swoimi ciałami małych żabek, a cała Unia będzie im w tym pomagała. :)
niematotamto
4 miesiące temu
w Polsce już pseudoekolodzy opłacani zza granicy do skał by się przykuwali, a totalna opozycja, donosy i paszkwile do Brukseli i do gazet na całym świecie, by wysyłała
2% poparcia
4 miesiące temu
spytajcie umysłowo ociężałej Kichawy-Bucońskiej,dlaczego tam tunel robią, jak natura tunelu tam nie zrobiła?
bEpMdmer
czosnkowski
4 miesiące temu
Co na to Kidawa-Błońska i Trzaskowski? Natura i gigantomania ? Gigantomaniak?
sas
4 miesiące temu
Jak u nas rowek kopią na półwyspie Helskim to krzyk ,tam robią tunel i ekolodzy nie protestują
Najnowsze komentarze (80)
Olo
3 miesiące temu
Komentarze są tutaj głównie od ociężałych umysłowo polaków, którzy nie potrafią zrozumieć że w litej skale ( w której będzie tunel) nie rosną drzewa, nie ma żabek itd. Więc jaka tu ochrona przyrody?
brk
3 miesiące temu
u nas ekologia to biznes. Ekologowie bronią wszystkiego ponieważ za spokój dostają wysokie łapówki w formie zasilenia fundacji takiej czy innej. Polska pod wodzą agenta bolka z kotem to już chiński model demokracji ludowej, pierwszy sekretarz pozwolić może sobie na wszystko. Reszta to tylko mróweczki zamknięte w swoich domkach...
ot-to
3 miesiące temu
No widzicie? A u nas plują na przekop Mierzei Wiślanej.
KLEMENS
3 miesiące temu
Gdyby szef PIS dysponował takimi rezerwami jak Norwegia to by pobudował sieć metra w Polsce do każdego domu członka tej partii.
woll
3 miesiące temu
Totalna opozycja powiedziałaby ze to marnowanie pieniędzy ze mozna sobie dopłynąć po co wykuwac tunele a tam to swietny projekt i to róznica między naszą tępą opozycją a tamtą opozycją
coco
3 miesiące temu
no gdzie ekolodzy? to co tam nie niszczą przyrody????
mhvgg
3 miesiące temu
a u nas czwarty rok kopia i efektu nie widac
Leo44
3 miesiące temu
Leo44. _ Ludzie, czy wy zdajecie sobie sprawę co wypisujecie, gdzie leży Bergen a gdzie Alesund. No na pewno nie 1,7 km. Polecam mapę Norwegii !
bEpMdmej
egr
3 miesiące temu
A z naturą i kidawą już ustalili czy chcą tego przekopu???
rf3rf
3 miesiące temu
A Kidawa POwie, że natura tego nie chciała................
cozaczasy
3 miesiące temu
Mapka i tekst to już coś, co przerasta umiejętności dzisiejszych "redaktorów". Wracamy powoli do przekazów ustnych.
wert
3 miesiące temu
Szanowna /y redaktorze , z oglądu mapy , to między tymi dwoma punktami jest odległość ponad 400km.Proszę precyzyjnie opisywać co , gdzie i skąd i dokąd ma być robione. Dziś nawet dzieci więcej wiedzą niż ci co piszą geograficzne głupoty.Proszę pierwej dobrze przyglądnąć się mapie Norwegii.
weż
3 miesiące temu
gdzie bergen a gdzie alesund
gość
3 miesiące temu
Gdzie Bergen, a gdzie Alesund ? To ma być 1,7 km ?
...
Następna strona
bEpMdmeL
bEpMdmdS
bEpMdmeS
bEpMdmeT