programy
kategorie

Obniżka stóp procentowych. Rata niższa nawet o 200 zł

- W przypadku kredytu na 400 tys. zł z marżą 2 proc. obniżka stóp procentowych realnie obniżyła ratę o około 200-220 zł miesięcznie - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Konrad Pluciński, ekspert TotalMoney.pl. Jak dodaje, w dłuższej perspektywie oznacza to oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. - Przy założeniu, że nie zmienią się warunki w ciągu 10 lat, to jest to kwota nawet 26 tys. zł - szacuje ekspert. Nie należy się przejmować, jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze od banku informacji o zmianie w oprocentowaniu, które uwzględni już niższe stopy procentowe. - Banki zmieniają oprocentowanie kwartalnie, dlatego trzeba wykazać się cierpliwością - mówi Pluciński. I tłumaczy, że jeśli teraz dostaniemy później informację o obniżce oprocentowania, to później również zauważymy ewentualną podwyżkę za kilka lat.

Tranksrypcja:Co z osobami, bo wspomniałeś o tym, które dzisiaj już mają k...
rozwiń
Ile one dzisiaj są wstanie zaoszczędzić na tym, że te stopy procentowe spadły i spadły razem z nimi WIBOR 3M albo WIBOR 6M?
W przypadku kredytu na 400 tysięcy, z marżą 2%, no dość wysoką, jeśli mówimy o wcześniej uruchomianych kredytach.
Obniżka stawki bazowej sprawi, że rata spadnie o około nawet 200, 220 złotych miesięcznie.
Czyli jeśli sytuacja taka utrzymywałaby się przez dłuższy czas, znaczy stopy bazowe nie zmieniałyby się ani w górę, ani w dół.
No to w perspektywie 10 lat, oszczędzimy około 26, 27 tysięcy złotych. Im dłuższy ten okres, tym te nasze zyski, polegające na mniejszym koszcie odsetkowym, będą wyższe.
No to są rzeczywiście spore pieniądze, bo de-facto w skali roku, to dostajemy jedną ratę gratis.
W niektórych przypadkach tak to wygląda.
To teraz tylko pytanie podstawowe. Ja przyznam szczerze, że mój bank jeszcze mi nie wysłał informacji o tym, od kiedy ja będę niższy kredyt płacić. Pytanie dlaczego?
Banki aktualizują oprocentowanie, zazwyczaj w cyklach trzymiesięcznych, no i to od wewnętrznych procedur banku zależy, w którym kwartale robią aktualizację oprocentowania.
W najbliższym czasie wszyscy kredytobiorcy, powinni dostać obniżki.
No i warto tutaj pamiętać, że działa to w dwie strony, to znaczy, że osoby które dość późno dostaną obniżkę raty, dość późno dostaną ewentualne podwyżki, gdy stopy procentowe będą szły do góry.
Także tutaj pozostaje cierpliwie czekać na harmonogram, ewentualnie skontaktować się ze swoim bankiem, spytać kiedy będzie robiona korekta oprocentowania.
5 reakcji
3
2
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)