programy
kategorie

Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. To dlatego Niemcy założyli go w Oświęcimiu

Nazywany jest "fabryką śmierci". Auschwitz-Birkenau to najsłynniejszy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Erich von dem Bach-Zelewski wskazał w 1939 r. na konieczność budowy obozu dla więźniów politycznych. Jego pierwotnym celem było tłumienie polskich organizacji konspiracyjnych na Śląsku i w Generalnej Guberni. O wyborze Oświęcimia, jako lokalizacji dla obozu, zadecydowała logistyka i położenie miasta. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Początki obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dlaczego założono go właśnie w Oświęcimiu i co planowali Niemcy?

95 reakcji
29
11
55
Podziel się
Komentarze (55)
06-11-2021
BolekNiemiecki obóz koncentracyjny - nazywajmy rzeczy po imieniu
zobacz więcej komentarzy (55)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(55)
Bolek
2 lata temu
Niemiecki obóz koncentracyjny - nazywajmy rzeczy po imieniu
To nie nowina
2 lata temu
że dobre połączenie kolejowe zdecydowało o lokalizacji Auschwitz jako obozu śmierci !
Niemcy
2 lata temu
Brawo dla autora artykułu za poprawność historyczną.
Jacek
2 lata temu
Mój tato był więźniem w Auschwitz. Obóz założyli i dozorowali głównie Niemcy i Austriacy .
lucyfer 45
2 lata temu
Dodam perełkę.Kasę na piece c.o. dali amerykańscy żydzi: Mawkrokufeler, Bush, Rotszyld i paru innych.Faber twórca cyklonu B zapewnił stałe dostawy z odbiorem na miejscu,a Krupp dostarczał czołgi,armaty i podobne zabawki.Całe złoto które na zębach ofiar się stopiło od zbyt bliskiego przesiadywania przy piecach wysyłano do Szwecji do kolegi z branży - Wallenberga.Można tak dłużej ale po co .Cenzurka działa wbrew prawu.
Najnowsze komentarze (55)
mem
2 lata temu
Przewodnik , była więźniarka obozu Auschwitz , mówiła , że ten obóz pracy był przeznaczony tylko i wyłącznie dla Polaków . Być może trafiali do niego osoby innej narodowości które posługiwały się polskimi dokumentami . Jednak generalnie to miejsce pamięci należy do Polski i Polaków. Obóz zagłady międzynarodowy Birkenau był położony kilka kilometrów dalej . Tam byli więzieni Żydzi , Romowie zwani wówczas Cyganami , Rosjanie i inne nacje. W mediach panuje dziwne pojęć pomieszanie na temat historii tych obozów . Jest potrzeba uporządkowania historii.
Schlingel
2 lata temu
A może było inaczej niz podaje autor? Zgodnie z pierwotnym niemieckim planem Oświęcim miał się stać punktem zbiorczym dla chcących emigrować Żydów z całego Górnego Śląska. Do miasta z całego Górnego Śląska przyjeżdżali Żydzi mający nadzieję, że uda się im wyjechać. Wkrótce zrobiło się ich tak wielu, że niemieckie władze przekazały do ich dyspozycji stare wojskowe baraki. Emigracja jest dobrowolna – władze niemieckie zainteresowane są, aby zgłosiła się jak największa liczba ludzi, i mialy nadzieję, że emigracja wkrótce się rozpocznie. Ze względu na różne techniczne i organizacyjne ograniczenia emigracja ta miała rozwijać się stopniowo, ale jeśli wszystko będzie dobrze szło i pierwsze trudności zostaną pokonane, to będzie ona masowa i każdy będzie mógł wyjechać. Jeszcze tego samego dnia Schonker kazał rozlepić na ulicach Oświęcimia plakaty zachęcające do rejestrowania się do wyjazdu na Bliski Wschód. Na czele biura emigracyjnego stanął Józef Manheimer, znany przedwojenny działacz lewicy syjonistycznej, założyciel miejscowego oddziału Poalej Syjon Lewica i Syjonistycznej Partii Pracy „Hitachudut”. A dalej: koncentracja w gettach – powiedział 21 września 1939 roku szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich – ma zapewnić lepszą możliwość kontroli i późniejszej deportacji. Wkrótce, dlatego rozkazał on utworzyć getta wzdłuż głównych linii kolejowych i dróg. Więcej znajdziecie w: Piotr Zychowicz – „Niemcy. Opowieści niepoprawnie polityczne cz. III.” – Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o. Poznań 2017. Potwierdzenie w TVHistoria – film dokumentalny: „Dotyk Anioła”
Jędrek
2 lata temu
Naziści to zdecydowana wiekszość niemców! Tak jest do dzisiaj w niemczech,nawet słowa w ich hymnie narodowym "niemcy ponad wszystko'".
dobry klimat
2 lata temu
dokładnie wiedzieli gdzie mogą budować obozy ,,,dobra infrastruktura i klimat mentalny ,,,,bardzo dobry ,,,dobrze wiedzieli gdzie mozna ,,,,,dobrze
JAFOOO
2 lata temu
CZŁOWIEK Z ŻELAZA JAN LIWACZ Jego prace można oglądać w Bystrzycy Kłodzkiej na dolnym śląsku prowadził tam kuznie zmarł w 1980 roku
de Auschwitz
2 lata temu
@gargamel: inwestorem KL Auschwitz był DBank, który budowę sfinansował w kredycie
TOm
2 lata temu
Nawet w socjalizmie było więcej prawdy. Nie naziści tylko niemcy.
helena
2 lata temu
a ten obóz pod Gliwicami lata 46-57 dla autoktonów to kto organizował to bardzo ważne
ela
2 lata temu
Łabedy to byl obóz juz po wojenny lata 47-56 o tym tez trzeba pisać
gliwiczanin
2 lata temu
Mowimy tylko o obozach w oświecimiu i im podobnych a były też obozy pod Gliwicami dla ślązaków w latach 47-56.
dudek
2 lata temu
NA PEWNO POMYSLELI O POMOCNIKACH
bo wiem
2 lata temu
Głównym powodem były potężne /do dzisiaj/ zakłady chemiczne gdzie umieralność jest największa.
Henryk
2 lata temu
Do tego obozu byli wywożeni między innymi Ślązacy wraz z rodziną mający związki z Polską.
xyz
2 lata temu
Gubernie istniały w Rosji przed rewolucją. Niemcy stworzyli Generalne Gubernatorstwo.