programy
kategorie

Odkrył średniowieczną kolekcję monet. Poszukiwacz-amator z Opolszczyzny z zarzutem

64 średniowieczne i nowożytne monety, których kulturowa wartość może być bezcenna – to odkrycie pewnego poszukiwacza-amatora. 20-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego przy pomocy wykrywacza metali dokonał niezwykłego odkrycia. O sprawie poinformowała opolska policja. Mężczyzna będzie miał jednak teraz problemy. Okazało się, że nie wystąpił on o pozwolenie na poszukiwanie. Zgodnie z przepisami prawa tego typu rzeczy należą do Skarbu Państwa, a do ich poszukiwania wymagana jest wcześniejsza zgoda. 20-latkowi postawiono zarzut przywłaszczenia. Przepisy ściśle regulują kwestie poszukiwania zabytków. Od kilku lat amatorzy nie mogą tego robić samodzielnie bez wymaganych zgód. Wśród 64 numizmatów, odkrytych w woj. opolskim, znalazły się okazy pochodzące z Polski, Niemiec i Austrii. Najstarsze z monet sięgają czasów średniowiecza.

772 reakcje
37
483
252
Podziel się
Komentarze (252)
27-12-2021
Tetryk z PRL
"Poszukiwacz-amator z Opolszczyzny z zarzutem". Idiotyzm. Pewnie latał z wykrywką po polach gdzie by przez kolejne setki lat żaden archeolog nie zajrzał, a te monety tam...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (252)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(252)
Tetryk z PRL
2 lata temu
"Poszukiwacz-amator z Opolszczyzny z zarzutem". Idiotyzm. Pewnie latał z wykrywką po polach gdzie by przez kolejne setki lat żaden archeolog nie zajrzał, a te monety tam by się rozpadły. Miał chłopak jakąś pasję którą realizował zamiast zajmować się głupotami. Ale temu złodziejsko - bandyckiemu państwu bardziej w smak jak obywatel siedzi ze smartfonem, ogląda TVP, lata do kościoła dając na tacę i słuchając reklam bierze kredyty na lichwiarskich zasadach. Wychodzą z założenia , że jak ma człowiek hobby które mobilizuje do myślenia i zgłębiania historii to niedobrze.
anna
2 lata temu
To jest dowód na złodziejskie państwo. Jak coś znajdziecie, nie zgłaszajcie, trzymajcie u siebie a jeżeli chcecie sprzedać to w Zachodniej Europie. W tej dziczy nic nie dostaniecie jak zgłosicie, jeszcze karę.
Bob
2 lata temu
Wiele mamy idiotycznych przepisów tak jak i posłów.
Portfel
2 lata temu
Wszystko co w ziemi należy do państwa - to dobre.... heeehe... jak znajdziesz na swojej posesji sztabę złota to jest ona państwa. Natomiast jak znajdziesz na swojej posesji np. beczki z chemikaliami to one NELEŻĄ DO CIEBIE!!. Ponieważ są na twojej posesji są twoją własnością i musisz je zutylizować na własny koszt.
grzegorz
2 lata temu
ciekawe ile bezcennych zabytków tracimy z powodu tego kretyńskiego prawa ! facet był głupi, że się ujawnił !
Najnowsze komentarze (252)
Radomiak
2 lata temu
Lament nad rozlanym mlekiem . Jeden przez drugiego chwalił się na stronach, z odkryć lepszych czy gorszych oraz pokazywał ,,fanty ,,. Teraz zgnite hełmy czy bagnety zamienią się w okruchy .
K mac
2 lata temu
Niech mu państwo zapłaci za to że znalazł i właścicielowi ziemi gdzie byly , złodziejskie państwo postsocjakustyczne , on je uratował by dalej niszczały w zimi, poje bane państwo
Odyn
2 lata temu
Kolekcjoner zakopał czy zgubił?
Prawo Qrw i z...
2 lata temu
W podobnej sprawie z użyciem wykrywacza metali mój kolega poszukiwał złomu i miał szczęście pewnego razu natrafił na mocny sygnał zaczął kopać odkrywając kilkanaście szyn kolejowych na tych wykopkach nakryła go policja zabrano mu wykrywacz 1,500zł i usiłowano postawić zarzuty w międzyczasie zniknęły szyny ponieważ nie ustalono właściciela a był nimi zakład kruppa z czasów przed IIwojną światową tak że szyny zniknęły wykrywacz nigdy nie został zwrócony zarzutów nie postawiono bo nie było poszkodowanego, takie było prawo w Qrwi IIIRP !
zonq
2 lata temu
A skąd miał wiedzieć, że w czasie poszukiwań zgubionej rzeczy trafi na monety objęte koncesją? Powinien udać, że ich nie widzi? Przytaczam fragment tekstu - "Zgodnie z przepisami prawa tego typu rzeczy należą do Skarbu Państwa, a do ich poszukiwania wymagana jest wcześniejsza zgoda." Dlaczego autor artykułu nie podaje okoliczności wejścia w posiadanie informacji o skarbie przez policję. Czyżby sam się zgłosił?
krym
2 lata temu
Ludzie czy wy jesteście nienormalni dlaczego tym chwalicie sie w tym złodziejskim kraju. Nigdy bym tego nie ujawnił tylko spieniężył w inny sposób. Nie widzicie jak robią to obmajtki.
Roland
2 lata temu
skandal, psy ogrodnika pod sad za uchwalanie ustaw do których Polacy nie upoważnili
iwo
2 lata temu
w przyszsłosci jak coś znajdzie pojedzie na zachód sprzedać tego naucza nasza władza zamiast nagradzac i zwiększac zasoby historyczne naszego kraju tak jak to robją inne kraje zachodnie wyceniają ceną rynkową i płaca aby ktoś nie przetopił na złom i sprzedał pokryjomu a u nas każdy sądzi według siebie z nas wszystkich robią złodzieji a dlaczego odpowiedzcie sobie sami ponoć ryba psuje sie od głowy
mnik
2 lata temu
Rolniku, wyorzesz coś na swoim polu to wykop głęboki dół i zakop z powrotem.
Polak potrafi
2 lata temu
W takich sprawach zawsze potrzebna jest babcia, Trzymała w skarpetce lub w zaszytej poduszcze
Roman
2 lata temu
oczywiście lepiej po cichu sprzedać na zachodzie,niż przyznaź się do znaleziska.przecież to wymyślił niby człowiek czyli bezkarny za nic nie odpowiadający urzędnik.
Zatroskany
2 lata temu
Podobno jednak jest przepis, Przedmioty rzeczy zakopane na terenie stają się własnością zarządcy terenu. Chcą to wykorzystać cmentarze. Pochowasz i juz grób nie twój. Masz go jeszcze ubezpieczyć za swoje na wypadek wandalizmu
cvbn
2 lata temu
jarmark dominikański pełen takich znajdków i przedmiotów z przed 45 roku, jakoś żaden archeolog, konserwator, prokurator się w to nie miesza, z ustawy wynika że trzeba go zamknąć , sprzedawać chińszczyznę , pietruszkę i pyry
Żenada
2 lata temu
Polskie prawo. Jak znajdą pod twoim domem złoto należy do państwa. Jak znajdą pod twoim domem zakopaną marihuana, należy do Ciebie
...
Następna strona