bGxfJdpM
bGxfJdpQ
bGxfJdpU
programy
kategorie
bGxfJdpN

Ofiara dla bogów sprzed 1,8 tys. lat. Niezwykłe odkrycie pod piramidą w Meksyku

To archeologiczna sensacja z czasów prekolumbijskich. Cztery zachowane bukiety kwiatów odkryli pod ziemią archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku (INAH). Badacze trafili na nie przypadkowo w trakcie eksploracji tunelu pod piramidą boga Quetzalcoatla, na terenie starożytnego stanowiska archeologicznego Teotihuacan. Eksperci twierdzą, że to kwiaty składane w ofierze jednemu z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki. Quetzalcoatl był współtwórcą świata i człowieka – to on miał dać ludzkości m.in. kukurydzę. Przedstawiano go jako pierzastego węża. Eksperci INAH nie zdążyli jeszcze dokładnie przebadać odkrycia, ale szacują, że bukiety pochodzą sprzed 1,8-2 tys. lat. Cztery kompozycje suszonych kwiatów i roślin zachowały się w bardzo dobrym stanie. Są nadal związane oryginalnymi bawełnianymi sznurkami. - To bardzo ważne znalezisko, ponieważ mówi o rytuałach odprawianych w tym miejscu. Jest to bardzo istotne, ponieważ dostarcza nam...

rozwiń
311 reakcji
234
39
38
Podziel się
bGxfJdpP
Komentarze (38)
16-08-2021
mimikGdy wybuchała epidemia Aztekowie i Majowie, by przebłagać bogów, składali im ofiarę ze swego wodza. Niczego nie sugeruję, niemniej to ciekawy zwyczaj.
zobacz więcej komentarzy (38)

Programy Wirtualnej Polski

bGxfJdpZ
KOMENTARZE
(38)
mimik
rok temu
Gdy wybuchała epidemia Aztekowie i Majowie, by przebłagać bogów, składali im ofiarę ze swego wodza. Niczego nie sugeruję, niemniej to ciekawy zwyczaj.
Ano
rok temu
"Archeolodzy trafili na nie przypadkowo podczas pracy przy piramidzie.." .. hmm... gdyby szli do Biedronki i znalezli je na parkingu to wtedy mozna mowic o przypadku. Tutaj sa regularne prace archeologiczne.
uki
rok temu
jak stawiano te piramide nie bylo jeszcze ani majow ani aztekow. kto pisze te bzdury?
bGxfJdqr
?????
rok temu
No to Azteków czy Majów ? Bo to różnica - Aztekowie ci bardziej wojowniczy i krwawi - Majowie nieco spokojniejsi i nieco mniej krwawi.
wwwww
rok temu
kurde, i znowu podręczniki do historii trzeba będzie pisać od nowa. Oczywiście, jak już się uda odkleić historykom szczęki od podłogi, bo tak im opadły na wieść o tej sensacji!!!
Najnowsze komentarze (38)
darczyńca
rok temu
tusk na ofiarę to mało sikorskiego , komorowskiego i kopacz na deser
Weronika
rok temu
A według mnie to właśnie POwcy mądrzy inaczej są 😁
Kris
rok temu
Pachamamie składano ofiary z ludzi
a kto wie że....
rok temu
Aż przybyli bogobojni Europejczycy i wymordowali 50 mln ludzi i zniszczyli ich miasta
piotr
rok temu
A może to były miotełki do zamiatania popiołu ze spalonych w ofierze ludziach?
adalbert766
rok temu
ale mi sensacja, 100 lat temu już to wiedziano, chłopie nie lajkuj w taki sposób.
wojtek
rok temu
te kwiaty zostawił tam "słońce Peru"
lol
rok temu
chrzescijanie ich ukatrupili ku chwale Matki Boskiej
bGxfJdqj
Belfer
rok temu
Naukowcom opadly szczeki i to odkrycie zmieni podreczniki do histori.
Normalny
rok temu
To powinni być wyborcy Platformy. Może na resztę zesłano by MĄDROŚĆ.
jac
rok temu
Prezydent zawetuje lex TVN prawdopodobnie na polecenie jak zwykle "największego" przedstawiciela PiS.Przcież sam nic nie może.To smutne mieć takiego przedstawiciele PiSu
erhee
rok temu
ALE SENSACJA !!!! SUSZ I WIELKA AFERA
cynik
rok temu
Archeolodzy pracują naumyślnie a odkrywaja przypadkowo więc może bedą mieli lepsze efekty gdy będa okrywać naumyślnie pracując dla odmiany przypadkowo. A według autora Aztecy i Majowie to jeden gips to tak jakby stwiedić że franacuzi i anglicy to o samo i jeden pieron.
Zazula
rok temu
VTN szkaluje Polskę.
bGxfJdqL
bGxfJdpS
bGxfJdqS
bGxfJdqT