programy
kategorie

Opuszczony cmentarz w Kraśniku. Do dziś nagrobki służą za utwardzenie dróg

Żydowski cmentarz w Kraśniku jest jedną z najstarszych nekropolii w mieście. Ze względu na brak gminy wyznaniowej w mieście, cmentarz pozostaje zaniedbany. Niestety niektórzy urządzili sobie na nim także dzikie wysypisko śmieci. Co jakiś czas na miejsce przyjeżdża Dominik Szulc, który od kilku lat pełni funkcję Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego. Organizuje akcje sprzątania cmentarza lub robi to w pojedynkę. Dba również o stan stanowisk archeologicznych oraz pamięć o polskim czynie zbrojnym głównie w XX w. Wyniósł to z domu - jego pradziadek był zawodowym podoficerem Wojska Polskiego przed 1939 r. Za bieżący nadzór nad zabytkami nie pobiera wynagrodzenia, wspierając konserwatora zabytków w jego działaniach na terenie powiatu kraśnickiego. Opiekę nad tamtejszymi zabytkami łączy z pracą w Instytucie Historii PAN.

22-10-2021
207 reakcji
133
41
33
Podziel się
Komentarze (33)
22-10-2021
Bialy20
Bzdury~! Znam kilka opuszczonych poniemieckich cmentarzy! Ot, kolonistów niemieckiego pochodzenia wysiedlił Himmler w 1940 roku. Nie ma komu o nie dbać, więc...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (33)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(33)
Bialy20
2 lata temu
Bzdury~! Znam kilka opuszczonych poniemieckich cmentarzy! Ot, kolonistów niemieckiego pochodzenia wysiedlił Himmler w 1940 roku. Nie ma komu o nie dbać, więc niszczeją... Dokładnie tak samo, jak polskie katolickie, gdy nie ma rodzin które o nie dbają. A czym niby różnią się żydowskie?!
FaktyHistoryc...
2 lata temu
jak w czasie ekshumacji w Jedwabnem niemieckie pociski i niemieckie kanistry po benzynie z popiołów zaczęto wydobywać,toŻydzi NATYCHMIAST ekshumację wstrzymali i zakazali dalszego jej prowadzenia
exx
2 lata temu
dużo jest niszczejących cmentarzy ...szczególnie ewangelickich, w Polsce nie ma dla nich szcunku, znikną niedługo
Myslacy
2 lata temu
Niema sie czym przejmowac za 1000 lat kazdy z nas zostanie artefaktem w imie histori 😁😁😁
Dziadek.
2 lata temu
Na karetkę pogotowia czeka się 2 godziny i dłużej a Gostek z jakimiś tablicami wyjeżdża. Jak by Icki chciały to by zrewitalizowali cmentarz ale oni uważają że to obowiązek Polaków za to że żyli z nich jak wszy z psa.
Najnowsze komentarze (33)
mieszczan
2 lata temu
10 km beczyn starostwo krasnik zadbane mogily austryiakuw,rosjan z pierwszej wojny przecierz to byli okupanci spalili temiejscowosc amieszkancy sa tolerancyjni
Okrakiem
2 lata temu
Cmentarze są właśnie tymi miejscami, które diaspora żydowska powinna bezwzględnie otrzymać jako należną im własność, by mogła utrzymywać w należytym stanie miejsca w których spoczywają ich przodkowie. Niestety ponieważ w ich tradycji cmentarz jest miejscem nieczystym, owszem chcieliby je zachować i by były zadbane, ale nie chcą na nie łożyć i mieć z miejscami pochówku Żydów nic do czynienia.
pragmatyk
2 lata temu
Na obrzeżach kamiennych umocnień we wrocławskim parku szczytnickim, jeszcze dzisiaj można znaleźć fragmenty napisów z niemieckich płyt nagrobnych. I to nie przeszkadza. Afera byłaby, gdyby napisy były hebrajskie.
wwow
2 lata temu
opuszczony cmentarz ? czyli jaki i przez kogo , skoro cmentarz to tam cały czas ktoś jest
marian
2 lata temu
Po 20 latach nie zapłać za grunt pod istniejącym nagrobku, przekonasz się co pozostanie.
wacek
2 lata temu
a co z polskimi cmentarzami na ukrainie , gdzie ukraincy niszcza wszystko a polski nierzad w tym pomaga.
Gienio
2 lata temu
Czym tak Kraśnik podpadł polskojęzycznym mediom, że od roku wszystko, co najgorsze to w Kraśniku lub obok ???
kiwi
2 lata temu
Kraśnik, i wszystko jasne. Dobrze, że pamiętali żeby uchronić się przed LGBT. Pamięć o mieszkającej tam od wieków społeczności, to dla nich, widać, marginalna sprawa.
aga
2 lata temu
panie szulc pana tylko zydzi obchoDZA Postawiliscie kolo pomnika partyzanta publiczny szalet i to wam nie przeszkadza Macie w waszym powiecie majatek ziemski w ktorym mieszkal wielki konstruktor lotniczy i tez cisza Kto ci gosciu placi za niszczenie polskiej historii
............
2 lata temu
Moja rodzina od pokoleń mieszka w jednej z wsi niedaleko jednego z obozów koncentracyjnych. Do lat 60' miejscowi prowadzili tzw. wykopki. Z tego utrzymywały się całe rodziny i .... bogaciły. Tam nikt w tym nic złego nie widział.... Polacy nie potrafią realnie spojrzeć na historię własną i swojego narodu.
Krycha .J.
2 lata temu
Widocznie Gliński zapomniał dać 100 milionów z naszych pieniędzy na uporządkowanie .
Gaga_
2 lata temu
Holocaust, to chyba najbardziej dochodowy biznes żydowski, więc nie dziw, że go promują w swoich mediach.
Bootz
2 lata temu
My Polacy mamy taką cechę ,że jeżeli można coś spieniężyć robimy to. W katach 60 i 70 punkty skupu złomu skupiły tysiące ton żeliwa i ołowiu pochodzących z cmentarzy protestanckich . Ale tak można bo to nie nasze,tak można bo robimy to my „NARÓD WYBRANY”.Naszych grobów nie wolno profanować , a kto tego dokona będzie przeklęty po wsze czasy.
Polo
2 lata temu
Na Madagaskar