bCGjblkQ
bCGjblkU
bCGjblkY
programy
kategorie
bCGjblkR

Pensja minimalna. "3 tys. zł byłoby nieodpowiedzialne"

Gospodarka pod pręgierzem koronawirusa. Wraca temat pensji minimalnej. - To jest kompetencja Rady Dialogu Społecznego, rzeczywiście to ważna element przyszłego roku. Zadeklarowanie 3 tys. zł byłoby nieodpowiedzialne, przypomnę tylko, że dopiero wchodzimy w kryzys - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Ja bym w ogóle wrócił do dyskusji o mechanizmie kształtowania pensji minimalnej. Bardzo bym chciał, by debata toczyła się na Radzie Dialogu Społecznego. Pewne deklaracje wyborcze mogą być niebezpieczne - dodał.
Tranksrypcja:To jest kompetencja Rady Dialogu Społecznego. Także to tutaj...
rozwiń
Bo to rzeczywiście będzie ważny MEN przyszłoroczny. Myślę, że te zobowiązania polityczne z lat ubiegłych trzeba zweryfikować versus to gdzie znajdujemy się w przypadku koronawirusa.
3000 złotych nie będzie pana zdaniem? To nie byłoby dzisiaj zadeklarowane 3000 złotych, tak jak zadeklarowane były 4000 złotych w ubiegłym roku.
W ubiegłym roku było to już nieodpowiedzialne, w tym zadeklarowanie tego bez wyraźnego oglądu tego, jak będzie się rozwijała gospodarka w najbliższych tygodniach, miesiącach.
Bo jeszcze raz: my w ten kryzys dopiero wchodzimy.
W związku z czym dzisiaj rozwiązanie pensji minimalnej musimy znaleźć do jesieni, ale ja bym nie przewidywał żeby to było rozwiązanie w którym powinniśmy podnosić pensję minimalną.
Kiedy tak wiele firm będzie miało kłopoty i tych firm będzie coraz więcej. Dzisiaj one jeszcze żyją pod tą kroplówką PFR-u. Czyli mówimy nie nawet o tym żeby było 3000 złotych.
Tylko mówimy o tym, żeby pensja została na takim poziomie, na jakim jest dzisiaj? Mówimy o całkowitym niepodnoszeniu?
Ja bym w ogóle wrócił do dyskusji o mechanizmie, bo on rzeczywiście istnieje. Po pierwsze są mechanizmy zapisane o tym jak powinna się kształtować pensja minimalna.
Dotąd był to mechanizm który trafiał do Rady Dialogu Społecznego - ja bym bardzo chciał, żeby tam właśnie ta debata się zaczęła.
A nie na spotkaniach politycznych, bo to na pewno nie pomoże gospodarce, bo wtedy zawsze istnieje, a zwłaszcza istnieje - jeszcze dodam to: zwłaszcza w okresie debaty wyborczej.
To nie pomoże, bo wtedy możemy pójść w jakieś deklaracje z których później będzie się trudno wycofać i które mogą szkodzić gospodarce i szkodzić miejscom pracy.
Żebyśmy to też widzieli przy podnoszeniu pensji minimalnej w roku ubiegłym.
W tych deklaracjach pojawiały się i to nawet nas to dziwiło - głosy ze strony pracowników, którzy odpowiadali pytani w sondażach, że nadmierne podnoszenie pensji minimalnej może być niebezpieczne.
I może ich pozbawić pracy, więc taka świadomość również wśród takich szeregowych Polaków istnieje.
76 reakcji
17
59
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCGjblld
Napisz komentarz
bCGjbllP
bCGjblkW
bCGjbllW
bCGjbllX