bCZNDYXU
bCZNDYXY
bCZNDYYc
programy
kategorie
bCZNDYXV

Pensja minimalna będzie podwyższona? "Dziś nie ma projektu uchwały w tej sprawie"

- Dziś nie ma projektu uchwały w tej sprawie - odpowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na pytanie o dalsze podwyżki pensji minimalnej. - Pensja minimalna powinna być związana z warunkami gospodarczymi. Zwiększenie pensji minimalnej będzie wymagało dyskusji z Radą Dialogu Społecznego, dziś projektu takiej uchwały nie znam - powiedziała. Zaznaczyła też, że dobrze, iż z początkiem roku pensja została podniesiona do 2600 zł. - Jeśli popatrzymy na początek tego roku i krytykę, z jaką spotkało się zwiększenie płacy minimalnej do poziomu, jaki mamy obecnie, to myślę, że dobrze się stało, że ta płaca została podwyższona. Dziś do płacy minimalnej referuje wiele programów pomocowych. Pracodawca może skorzystać z postojowego przy obniżeniu wymiaru czasu pracy do połowy, ale wówczas ta płaca nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie. Na szczęście dziś to jest 2600 zł - tłumaczyła. Minister dodała też, że ten rok jest wyjątkowy i trzeba było...

rozwiń
Tranksrypcja:A co z pensją minimalną w przyszłym roku? Jest czerwiec, wię...
rozwiń
Z tych obietnic wynikało, że powinny to być 3 tysiące złotych. A jak będzie?
Dziś nie ma projektu uchwały w tej sprawie, także tak jak mówiłam wielokrotnie jesienią ubiegłego roku.
Pensja minimalna, płaca minimalna powinna być związana z warunkami gospodarczymi. Z wieloma wskaźnikami gospodarczymi. Takie analizy na pewno będą prowadzone.
Ale także zwiększenie płacy minimalnej będzie wymagało zgody i dyskusji z Radą Dialogu Społecznego.
Dziś ja na ten dzień projektu takiej uchwały nie znam. Ale jakby miała pani zakładać, to wydaje się, że pani premier, że uda się utrzymać tę obietnicę?
Czy jednak trzeba ją zweryfikować? Bo przyszła pandemia i trzeba to zrozumieć, że podwyżki większej nie będzie.
Ja myślę, że kiedy popatrzymy na początek tego roku i krytykę z jaką spotkało się zwiększenie płacy minimalnej do tego poziomu, który mamy w tym roku - 2600 złotych.
To myślę, że wszyscy odpowiemy sobie na pytanie, że dobrze się stało, że ta płaca minimalna została podwyższona.
Dziś do płacy minimalnej referuje wiele programów pomocowych. Pracodawca może skorzystać z postojowego przy obniżeniu wymiaru czasu pracy do połowy.
Ale ta płaca wówczas nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie. Na szczęście w tym roku to jest 2600 złotych.
Więc myślę, że ta podwyżka na ten rok - było w ubiegłym roku wielu krytyków - dziś ja nie usłyszałam jednego głosu krytyki w tej sprawie.
To jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku - to jest wyjątkowy rok, zdajemy sobie z tego sprawę.
Musieliśmy przewartościować tak wiele elementów w naszym życiu codziennym, życiu społecznym - także w życiu gospodarczym.
Tak jak powiedziałam - na dziś nie ma takiego projektu. Ja nie znam założeń, które wskazywałyby na zwiększenie płacy minimalnej od przyszłego roku.
59 reakcji
19
40
0
Podziel się
Komentarze (0)
bCZNDYYh
KOMENTARZE
(0)
bCZNDYYT
bCZNDYYa
bCZNDYZa
bCZNDYZb