programy
kategorie

Piłsudski twierdził, że jest nieprzeciętny. Po śmierci jego mózg trafił do szpitala psychiatrycznego

Józef Piłsudski był przekonany o swojej nieprzeciętności. Marszałek poprosił nawet o zbadanie swojego mózgu po śmierci. Tak też się stało po śmierci wodza. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Mózg Piłsudskiego trafił do Wilna do prof. Maksymiliana Rosego. Badaniami zajął się Polski Instytut Badań Mózgu, który powstał tam jako dobudówka szpitala psychiatrycznego. Badania trwały kilka lat. Przerwały je śmierć głównego naukowca i wybuch wojny. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Po śmierci Józefa Piłsudskiego jego mózg odesłano do szpitala psychiatrycznego. Dlaczego?

199 reakcji
32
77
90
Podziel się
Komentarze (90)
09-11-2021
asredzrobiony bohater na sile
zobacz więcej komentarzy (90)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(90)
asred
2 lata temu
zrobiony bohater na sile
asj
2 lata temu
Z psychiką Piłsudskiego było coś nie tak, jak u normalnych ludzi.
QUl
2 lata temu
mnie zastanawia co siedzi w umysłach obecnych polaków którzy są tak ograniczeni że nie dopuszczają pod swą kopułkę FAKTÓW! I dalej rzekomo jesteśmy krajem demokratycznym to dlaczego za najwyższą postać wybieramy szelme dyktatora co kuci sie ze standardami demokracji!! A za to krzywimy sie na wybór przez ukrainę,co jest nie tak?
Genas
2 lata temu
nic nie zbadali bo nic nie znaleźli
Na poważnie
2 lata temu
Przeczytajcie pamiętniki tego Wielkiego Wodza a zajady ze śmiechu pewne. Zapisanie w testamencie mózgu do badań to jeszcze nic na przeciw czynów jakich dokonał.
Najnowsze komentarze (90)
Maro
2 lata temu
Zrobili z Piłsudskiego pomnikowego bohatera odbierając zasługi innym. Prawda jest taka, że poza niewątpliwymi zasługami dla Polski, Piłsudski ma na swoim sumieniu wiele podłych czynów i zbrodni. Przed wojną Polacy byli bardzo podzieleni w jego ocenie, część Polaków go kochała, druga część nienawidziła. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, czy na Śląsku nie miał czego szukać. Obrzydliwe jest wciskanie go obecnie na siłę w tych regionach Polski, na szkodę których działał w 1918 i 1919 roku. Jako Naczelny Wódz w 1920 roku pod wpływem klęsk załamał się, na szczęście co było jego wielką zasługą mianował najlepszych dowódców (Rozwadowskiego, Sikorskiego, Hallera, Zagórskiego, Sosnkowskiego) na kluczowe stanowiska i oni obronili Polskę. Niestety później Piłsudski chciał całą chwałę zagarnąć tylko dla siebie i niszczył wszystkich wymienionych wyżej dowódców. Na sumieniu ma Piłsudski także 379 ofiar zamachu majowego i tysiące rannych. Fatalna była jego polityka w wojsku po 1926 roku, która doprowadziła do tego, że w zasadzie nie mieliśmy lotnictwa i wojsk pancernych. Na pewno Piłsudski nie zasługuje na to uwielbienie, którym jest obecnie darzony.
Denis
2 lata temu
No i nie wykryli nic ciekawego. Ciekawe czy Jarosław podkołderny też się odważy na taką dyspozycje? Może być sporo śmiechu...
Tam to chocia...
2 lata temu
było co badać, a wyobrażacie sobie materiał od naszego bonapartego z Żoliborza?
Policjant
2 lata temu
I co niby zdiagnozowali ci wybitni psychiatrzy u tego dyktatora na równi z Felkiem Dzierżyńskim i Stalinem???!!!
pawel
2 lata temu
Józek dezerter , zwiał z Warszawy, obroną zajął się gen Rozwadowski ...
Max
2 lata temu
Bez badania wiemy ,ze to byl tchórz żywiacy sie cudzymi sukcesami.W sam raz na czlonka PiS
hmmmm.....
2 lata temu
Ciekawe czy z Kasztanką opowiadali sobie dowcipy...... Był naprawdę inteligentny, NIGDY nawet nie wspomniał o prawdziwych Bohaterach, dzięki którym pogoniliśmy NAJEZDZCĘ ! Nawet adolf się go bał.....
Podajnik
2 lata temu
Wirtualna Historia-dział Wirtualnej Polski. Ha ha!
zen
2 lata temu
Mieć układy czy to jest mądrość??? czy przypadek????
Aldona
2 lata temu
Bzdury!
Łotr
2 lata temu
mamy 2021r ludzie wiedzą że nie wiele wiedzą ale ktoś (kto myśli że jest kimś) zbadał mózg człowieka i wie że wie wszystko, ciekawe?
stary
2 lata temu
Dla potomków partyzantów Bulaka Bałachowicza to bohater a reszta jak chce niech poci się nad Dmowskim. Nauczył ludzi walczyć zjednoczył bez względu na narodowości czy wiarę szli za nim wszyscy nie za Dmowskim.
Kwa
2 lata temu
A co by znaleźli u Kaczora ?
:-(
2 lata temu
No i znaleźli krętka bladego, ale wstyd!
...
Następna strona