programy
kategorie

Podatek od deszczu. Gróbarczyk: chcemy walczyć z suszą, ale to parlament zdecyduje

Rząd wprowadza podatek od deszczu, zwany też podatkiem od "betonozy". - To jeden z elementów, który pojawił się w naszej specustawie antysuszowej. Jest związany przede wszystkim z tym, aby przechwytywać jak największą ilość deszczówki - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Oczywiście ostateczny kształt ustawy zostanie określony przez parlament, jednak propozycją, by do zabudowy podchodzić bardziej odpowiedzialnie, przede wszystkim w miastach, jest właśnie taki podatek. By nie zabudowywać podłoża w sposób trwały i zwiększać możliwość absorpcji wody. Głównie dotyczyć to będzie nowych budów - dodał.

Tranksrypcja:Skoro o kosztach mówimy, o pieniądzach, to chciałbym o inną ...
rozwiń
Będzie podatek od tak zwanej betonozy?
Proszę mi bardziej przybliżyć to pytanie. Chodzi o podatek od powierzchni betonowej, przez którą nie zbiera się deszczówki.
Znaczy to jest jeden z elementów, który pojawił się w naszej specustawie anty-suszowej. On jest związany przede wszystkim z tym, aby przechwytywać jak największą ilość deszczówki.
Oczywiście ostateczny kształt tej ustawy, która obecnie jest procedowana, zostanie określony poprzez już sam Parlament i podpisana przez pana prezydenta.
Natomiast jedna z propozycji, aby jednak podchodzić do zabudowy bardziej odpowiedzialnie pod kątem gromadzenia i przeciwdziałania wysuszaniu przede wszystkim w miastach, bo to o to chodzi.
Miasta są tutaj najbardziej narażone przecież na utratę wilgotności gleby. Jest właśnie podatek od tego, aby nie zabudowywać, czy też nie zabudowywać w sposób trwały podłoża.
Tak, aby zwiększać możliwość absorpcji wody. Ale czy indywidualnie też powinniśmy w takim razie zacząć montować instalacje do zbierania deszczówki?
Pan ma na przykład u siebie instalacje do zbierania deszczówki?
Znaczy ja mieszkam w Warszawie, w bloku, więc trudno mi zbierać taką deszczówkę. Ale już pana spółdzielnia może.
A jak najbardziej. Myślę, że to jest duże wyzwanie dla przede wszystkim spółdzielni, nie mówiąc już o wspólnotach.
A przede wszystkim nowych budowach, bo przecież to przede wszystkim dotyczy nowych budów, a więc pozwoleń na budowę, które jak gdyby już nakładają obciążenia finansowe z tytułu właśnie betonowania.
Czy w utwardzania w sposób nieprzepuszczalny gruntu.
804 reakcje
55
748
1
Podziel się
Komentarze (1)
05-09-2020
GghNie koszenie trawników miejskich nie pomogło jak widać...
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(1)
Ggh
4 lata temu
Nie koszenie trawników miejskich nie pomogło jak widać...
Najnowsze komentarze (1)
Ggh
4 lata temu
Nie koszenie trawników miejskich nie pomogło jak widać...