programy
kategorie

Poznańskie podziemia. Oto tajemnice bazyliki kolegiackiej

Ukryte skarby, miejsce pochówku mieszkańców Poznania oraz ofiar dżumy, to tylko kilka sekretów Fary. Bazylika kolegiacka w Poznaniu, często zwana Farą Poznańską, to barokowy kościół, znany z pięknych organów. Jednak to z jej podziemiami wiążą się niesamowite historie. Podziemia są równie stare, jak sama katedra - pochodzą z XVII wieku. Legenda głosi, że jeszcze na początku XX wieku pod bazyliką znajdowały się dwa tunele. Jeden miał prowadzić do poznańskiego ratusza, drugi do kościoła Bernardynów.

0
0
48
Podziel się
Komentarze (48)
20-05-2020
rte
Czy Bóg mieszka w kościołach lub klasztorach ? Dzieje Apostolskie 17 rozdział wersety 24 i 25. 24 Bóg, który uczynił świat i wszystko, co na nim, ten, będąc Panem...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (48)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(48)
rte
4 lata temu
Czy Bóg mieszka w kościołach lub klasztorach ? Dzieje Apostolskie 17 rozdział wersety 24 i 25. 24 Bóg, który uczynił świat i wszystko, co na nim, ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych 25 ani nie jest obsługiwany rękami ludzkimi, jak gdyby czegoś potrzebował, ponieważ on sam daje wszystkim życie i dech, i wszystko.
Aga
4 lata temu
ofiary dzumy czy inkwizycji ?
Obstruktor
4 lata temu
Kościół można lubić bądź z nim walczyć , ale wstydem jest nie znać historii. Inkwizycja w Polsce?
och
4 lata temu
Autorowi coś się pozajączkowało. Fara poznańska jest farą - czyli głównym kościołem miejskim. Katedra leży po drugiej stronie Warty. W kościele nie chowano ofiary dżumy, tylko ludzi zasłużonych dla kościoła, wybitnych i majętnych. Zdarzał się oczywiście wybitny, który zmarł na jakąś zarazę, ale nie było to normą. W XVII w. ofiary różnych epidemii chowano najczęściej na specjalnych cmentarzach za miastem, często w zbiorowych mogiłach. Mógłby Autor bardziej się przyłożyć.
loquito
4 lata temu
okazało się, że podziemia są równie stare jak bazylika... a to nowina! Ja myślałem, że dobudowano je po wojnie... ;)
Najnowsze komentarze (48)
Chuchucha
3 lata temu
Brak dowodu nie jest dowodem braku. Bóg i religia to zupełnie dwa różne zagadnienia. Religia przybliża ludziom Boga w sposób naiwny - taki ja oni chcą, ponieważ ich umysł zazwyczaj daleko nie sięga. Poza tym Bóg daje wolną wolę, jeśli więc wymierza kare to jest bogiem paranoi.
hmm
4 lata temu
"zaniemówili , opadły im szczeki itd...." - czy to jakieś choroby zawodowe badaczy ?
mar
4 lata temu
Analizując ostatnie archeologiczne odkrycia w naszym kraju. które są opisywane na tym portalu, można dojść do wniosku, że uczeni z tej dziedziny są już niemowami... Ileż to już razy oni zaniemówili (wg autorów artykułów z tego portalu), to naprawdę trudno policzyć...
WTF
4 lata temu
To jeszcze nic!!!!! W następnym artykule opadną im szczęki ;P
zaniepokojony
4 lata temu
czy badacze odzyskają mowę???
UFOski
4 lata temu
Zaniemówić to każdy umie. Ale ogłuchnąć to nie było komu.
na szczęście
4 lata temu
Zaniemówili? Uf, dobrze że nie odjęło im mowy, bo ostatnim badaczom o których pisaliście odjęło. Inaczej wyglądałoby na jaką plagę czy wirus.
etc
4 lata temu
Najgorszy ustrój, demokracja - dla chorej władzy "wrzucili wszystkich do jednego wora"! Ot, i tyle im to dało, że "naważyli żubrzego piwa, niech wam teraz śmierdzi"! Tak jak w obszarze czasoprzestrzeni czarnych dziur, którego nawet światło nie może opuścić, tak i w tej sferze, wasze macki nie będą w stanie sięgnąć!
kaśka
4 lata temu
...zaniemówili...u mowa im nie wróciła?
lord
4 lata temu
i co odkryli inny mur no to pielgrzymki będą walić i kasa poleci hehhe
Pro.1
4 lata temu
Co w tym dziwnego, napawa raczej do wstydu; szalety miejskie i wiejskie powstawały od setek lat, wraz z szerzeniem faszyzmu wszelkiej maści, a rosły jak grzyby po deszczu, gdy namaszczono faszyzm watykański przez faszystę Mussolini B. -d!!!!
tak jest
4 lata temu
Watykańska okupacja Polski ... Okupacja ta wyraża się m.in tym , że sejm ani prezydent RP nie ma żadnego wpływu na obsadę stanowisk w krk ... Jak mówił Franciszek , każdy ksiądz i biskup jest obywatelem Watykanu i tylko tej władzy podlega ... Dr. prawa z UW P. Borecki od wielu lat wskazuje polakom , że krk jako jedyna instytucja w Polsce nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych , czyli państwo polskie nie ma żadnej na mocy konkordatu możliwości zweryfikowania finansów krk ... Ostatnio nawet NIK się przestraszył i zrezygnował z kontroli finansów krk odnośnie dofinansowania z UE i rozliczenia zgodnie z dyrektywami UE ... Przez 20 lat działalności komisji majątkowej w ręce (własność okupanta watykańskiego) przeszło ziemie , nieruchomości , warte ponad 500 mld zł... Biskup Nycz w marcu br. przekazał , że krk w 2016 z samej tacy z mszy z niedziel z kościół w Polsce zebrał 8 mld (miliardów zł) z czego miliard euro zostaje przelewane do banku Watykan na utrzymanie papieża i jego świty i to beż żadnego podatku w tym również VAT ... Państwo Polskie wydaje z budżetu do 19 mld zł na dofinansowanie instytucji watykańskich (zwanych potocznie katolickich) ..
kANNIBALE
4 lata temu
A kto to jest katolik, jaka jest definicja katolika. Katolik to taka osoba, która nie znając hebrajskiego modli się do żydowskiego boga w trzech osobach, ojciec, syn i duch i jednego z nich zjada podczas spotkań katolików na tzw, mszy. Zjadanie człowieka ( kanibalizm) to punkt kulminacyjny , mszy i wiary katolickiej.
gostek
4 lata temu
Bazylika kolegiacka? A cóż to jest? Określenie "bazylika" wyklucza drugie: "kolegiata"... Co się dzieje? Bazylika to szczebel wyżej niż kościół parafialny prowadzony przez zgromadzenie zakonne, a kolegiata to szczebel wyżej niż kościół parafialny (jak bazylika) ale prowadzony przez księży diecezjalnych.