programy
kategorie

Poznańskie podziemia. Oto tajemnice bazyliki kolegiackiej

Ukryte skarby, miejsce pochówku mieszkańców Poznania oraz ofiar dżumy, to tylko kilka sekretów Fary. Bazylika kolegiacka w Poznaniu, często zwana Farą Poznańską, to barokowy kościół, znany z pięknych organów. Jednak to z jej podziemiami wiążą się niesamowite historie. Podziemia są równie stare, jak sama katedra - pochodzą z XVII wieku. Legenda głosi, że jeszcze na początku XX wieku pod bazyliką znajdowały się dwa tunele. Jeden miał prowadzić do poznańskiego ratusza, drugi do kościoła Bernardynów.

155 reakcji
65
42
48
Podziel się
Komentarze (48)
20-05-2020
rte
Czy Bóg mieszka w kościołach lub klasztorach ? Dzieje Apostolskie 17 rozdział wersety 24 i 25. 24 Bóg, który uczynił świat i wszystko, co na nim, ten, będąc Panem...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (48)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(48)
rte
3 lata temu
Czy Bóg mieszka w kościołach lub klasztorach ? Dzieje Apostolskie 17 rozdział wersety 24 i 25. 24 Bóg, który uczynił świat i wszystko, co na nim, ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych 25 ani nie jest obsługiwany rękami ludzkimi, jak gdyby czegoś potrzebował, ponieważ on sam daje wszystkim życie i dech, i wszystko.
Aga
3 lata temu
ofiary dzumy czy inkwizycji ?
Obstruktor
3 lata temu
Kościół można lubić bądź z nim walczyć , ale wstydem jest nie znać historii. Inkwizycja w Polsce?
och
3 lata temu
Autorowi coś się pozajączkowało. Fara poznańska jest farą - czyli głównym kościołem miejskim. Katedra leży po drugiej stronie Warty. W kościele nie chowano ofiary dżumy, tylko ludzi zasłużonych dla kościoła, wybitnych i majętnych. Zdarzał się oczywiście wybitny, który zmarł na jakąś zarazę, ale nie było to normą. W XVII w. ofiary różnych epidemii chowano najczęściej na specjalnych cmentarzach za miastem, często w zbiorowych mogiłach. Mógłby Autor bardziej się przyłożyć.
loquito
3 lata temu
okazało się, że podziemia są równie stare jak bazylika... a to nowina! Ja myślałem, że dobudowano je po wojnie... ;)
Najnowsze komentarze (48)
Chuchucha
3 lata temu
Brak dowodu nie jest dowodem braku. Bóg i religia to zupełnie dwa różne zagadnienia. Religia przybliża ludziom Boga w sposób naiwny - taki ja oni chcą, ponieważ ich umysł zazwyczaj daleko nie sięga. Poza tym Bóg daje wolną wolę, jeśli więc wymierza kare to jest bogiem paranoi.
hmm
3 lata temu
"zaniemówili , opadły im szczeki itd...." - czy to jakieś choroby zawodowe badaczy ?
mar
3 lata temu
Analizując ostatnie archeologiczne odkrycia w naszym kraju. które są opisywane na tym portalu, można dojść do wniosku, że uczeni z tej dziedziny są już niemowami... Ileż to już razy oni zaniemówili (wg autorów artykułów z tego portalu), to naprawdę trudno policzyć...
WTF
3 lata temu
To jeszcze nic!!!!! W następnym artykule opadną im szczęki ;P
zaniepokojony
3 lata temu
czy badacze odzyskają mowę???
UFOski
3 lata temu
Zaniemówić to każdy umie. Ale ogłuchnąć to nie było komu.
na szczęście
3 lata temu
Zaniemówili? Uf, dobrze że nie odjęło im mowy, bo ostatnim badaczom o których pisaliście odjęło. Inaczej wyglądałoby na jaką plagę czy wirus.
etc
3 lata temu
Najgorszy ustrój, demokracja - dla chorej władzy "wrzucili wszystkich do jednego wora"! Ot, i tyle im to dało, że "naważyli żubrzego piwa, niech wam teraz śmierdzi"! Tak jak w obszarze czasoprzestrzeni czarnych dziur, którego nawet światło nie może opuścić, tak i w tej sferze, wasze macki nie będą w stanie sięgnąć!
kaśka
3 lata temu
...zaniemówili...u mowa im nie wróciła?
lord
3 lata temu
i co odkryli inny mur no to pielgrzymki będą walić i kasa poleci hehhe
Pro.1
3 lata temu
Co w tym dziwnego, napawa raczej do wstydu; szalety miejskie i wiejskie powstawały od setek lat, wraz z szerzeniem faszyzmu wszelkiej maści, a rosły jak grzyby po deszczu, gdy namaszczono faszyzm watykański przez faszystę Mussolini B. -d!!!!
tak jest
3 lata temu
Watykańska okupacja Polski ... Okupacja ta wyraża się m.in tym , że sejm ani prezydent RP nie ma żadnego wpływu na obsadę stanowisk w krk ... Jak mówił Franciszek , każdy ksiądz i biskup jest obywatelem Watykanu i tylko tej władzy podlega ... Dr. prawa z UW P. Borecki od wielu lat wskazuje polakom , że krk jako jedyna instytucja w Polsce nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych , czyli państwo polskie nie ma żadnej na mocy konkordatu możliwości zweryfikowania finansów krk ... Ostatnio nawet NIK się przestraszył i zrezygnował z kontroli finansów krk odnośnie dofinansowania z UE i rozliczenia zgodnie z dyrektywami UE ... Przez 20 lat działalności komisji majątkowej w ręce (własność okupanta watykańskiego) przeszło ziemie , nieruchomości , warte ponad 500 mld zł... Biskup Nycz w marcu br. przekazał , że krk w 2016 z samej tacy z mszy z niedziel z kościół w Polsce zebrał 8 mld (miliardów zł) z czego miliard euro zostaje przelewane do banku Watykan na utrzymanie papieża i jego świty i to beż żadnego podatku w tym również VAT ... Państwo Polskie wydaje z budżetu do 19 mld zł na dofinansowanie instytucji watykańskich (zwanych potocznie katolickich) ..
kANNIBALE
3 lata temu
A kto to jest katolik, jaka jest definicja katolika. Katolik to taka osoba, która nie znając hebrajskiego modli się do żydowskiego boga w trzech osobach, ojciec, syn i duch i jednego z nich zjada podczas spotkań katolików na tzw, mszy. Zjadanie człowieka ( kanibalizm) to punkt kulminacyjny , mszy i wiary katolickiej.
gostek
3 lata temu
Bazylika kolegiacka? A cóż to jest? Określenie "bazylika" wyklucza drugie: "kolegiata"... Co się dzieje? Bazylika to szczebel wyżej niż kościół parafialny prowadzony przez zgromadzenie zakonne, a kolegiata to szczebel wyżej niż kościół parafialny (jak bazylika) ale prowadzony przez księży diecezjalnych.