bFeWZtIQ
bFeWZtIU
bFeWZtIY
programy
kategorie
bFeWZtIR

Prąd Zatokowy a pogoda w Europie. Naukowcy biją na alarm

Prąd Zatokowy (Golfsztrom), drastycznie zwalnia i jest najsłabszy od 1000 lat. To on może doprowadzić do katastrofy, która dramatycznie zaostrzy pogodę w Europie. Prąd Zatokowy jest częścią systemu prądów oceanicznych (AMOC), które kształtują klimat części Europy i wschodniego wybrzeża USA. To siła napędowa, która w obiegu dostarcza ciepłą i słoną wodę z tropików na chłodną północ. Analizy AMOC niemieckich, brytyjskich i irlandzkich ekspertów ujawniły jego drastyczne spowolnienie, związane ze zmianą klimatu. Wszystko przez emisję gazów cieplarnianych. Eksperci ostrzegają, że do 2100 r. AMOC może osłabnąć nawet o 45 proc. To niemal krytyczny punkt dla ludzkości. Już w 2018 r. alarmowano, że prąd oceaniczny od połowy XX wieku zwolnił o 15 proc. Osiągnięcie punktu krytycznego spowoduje niszczycielskie warunki pogodowe - np. ekstremalny mróz zimą w Europie. Dla wschodniego wybrzeża USA oznacza to wzrost poziomu morza i równie katastrofalne skutki.

177 reakcji
21
75
81
Podziel się
Komentarze (81)
26-02-2021
Stop paranoiNa pewno winny temu jest kaflok na węgiel oraz azbest na dachu u starej Tekli z Maniowej.
zobacz więcej komentarzy (81)

Programy Wirtualnej Polski

bFeWZtJd
KOMENTARZE
(81)
Stop paranoi
11 miesięcy temu
Na pewno winny temu jest kaflok na węgiel oraz azbest na dachu u starej Tekli z Maniowej.
Cikawy
11 miesięcy temu
Ciekawe skąd oni wiedzą jaki ten prąd był 1000 lat temu?
ciekawy
11 miesięcy temu
Greta już zameldowała o tym w ONZ?
bFeWZtJv
VREDNY
11 miesięcy temu
Jedni twierdzą, że Europa będzie zalewana i będzie wysychała przez globalne ocieplenie, a drudzy piszą, że Europie grożą ekstremalne mrozy. Wychodzi na to, że jedni przeczą drugim. Mylą się albo jedni, albo jedni i drudzy.
meteo
11 miesięcy temu
Zaraz - surowa zima w Europie i podniesienie wód w USA? To jakaś brednia.
Najnowsze komentarze (81)
Mmmm
4 miesiące temu
Te niektóre komentarze świadczą o tym,że ich autorzy nie mają pojęcia o zjawiskach pogodowych i działaniach matki natury.To właśnie przez takie lekceważące podejście do świata nasza kochana planeta ulega powolnej zagładzie
Gaździna
8 miesięcy temu
Artykuł podoba mi się. Jest zwięzły, rzeczowy. Nie zgadzam się jednak, że zmiany klimatu to wina gazów cieplarnianych. Klimat na planecie zmieniał się radykalnie gdy nie było tu ani jednego ludzia.
Japol
11 miesięcy temu
Domyślamy się, że za Cesarza Ottona siłę prądów zatokowych mierzyli umyślni pastuszkowie kijem do zawracania wody?
Kasioraleci
11 miesięcy temu
Chodzi o nowy podatek od pradu zatokowego!
fotometeo
11 miesięcy temu
A zdjęcia słoneczka oglądali na przestrzeni lat i komentarze ile to energii słońce wysyła i kiedy?
marsek
11 miesięcy temu
Musiał wam bill mocno sypnąć groszem, kolejny punkt realizujecie (choć bardzo kiepsko, ale wasi "fani"...hehe). Wkrótce więc należy oczekiwać gości z kosmosu, ufoludki to będą czy groźne wirusy, bakterie ...?
on 84
11 miesięcy temu
Ocieplenie klimatu spowoduje epokę lodowcową :):)
swój
11 miesięcy temu
pierdoły i tyle
bFeWZtJn
Mg-42
11 miesięcy temu
To w końcu jak jest ocieplenie czy wyziębienie klimatu ?Panowie przestańcie pić,co to bez FLASZKI. nie da się podyskutować?Przecież może wtedy prognozy co do klimatu byłyby trafniejsze .LITOŚCI....😩😩
covid-19
11 miesięcy temu
Fachowcy od pogody = fachowcy epidemiolodzy doradcy rządu RP
😁😜😎
11 miesięcy temu
Korwin powiedział, że lubi ciepło, więc jemu zmiany klimatu są na rękę.
JanCenty
11 miesięcy temu
Nie mam dobrych wieści dla " badaczy " Degeneracja waszych układów myślenia ,właśnie dobiegła końca.Wyrazy współczucia dla waszych bliskich
Mick
11 miesięcy temu
Sami znawcy tematu się wypowiadają. Pouczcie się trochę o prądach oceanicznych to będziecie wiedzieli co to jest i na czym to polega a nie głupoty wypisujecie. Każdy żeglarz i marynarz powie wam że to ważne rzeczy są i mają ogromny wpływ nie tylko na żeglugę ale i na pogodę światową.
ewabasia
11 miesięcy temu
Pierniczycie od lat o redukcji dwutlenku węgla,bo samoloty,kopalnie,fabryki,samochody,ogrzewanie itp,itd,ale nikt nie pomyśli(i NIE PRZYZNA się),że to co się teraz dzieje,to konsekwencja WSZYSTKICH przeprowadzonych w latach 50,60,70 i obecnie prób broni atomowej,wodorowej itp.Niech wszystkie państwa,które do tego doprowadziły teraz za to ZAPŁACĄ,nam wszystkim!!!!!!!!!!!!!!!!i to już!!!!!!!!!!!
...
Następna strona
bFeWZtJP
bFeWZtIW
bFeWZtJW
bFeWZtJX