programy
kategorie

Prąd Zatokowy a pogoda w Europie. Naukowcy biją na alarm

Prąd Zatokowy (Golfsztrom), drastycznie zwalnia i jest najsłabszy od 1000 lat. To on może doprowadzić do katastrofy, która dramatycznie zaostrzy pogodę w Europie. Prąd Zatokowy jest częścią systemu prądów oceanicznych (AMOC), które kształtują klimat części Europy i wschodniego wybrzeża USA. To siła napędowa, która w obiegu dostarcza ciepłą i słoną wodę z tropików na chłodną północ. Analizy AMOC niemieckich, brytyjskich i irlandzkich ekspertów ujawniły jego drastyczne spowolnienie, związane ze zmianą klimatu. Wszystko przez emisję gazów cieplarnianych. Eksperci ostrzegają, że do 2100 r. AMOC może osłabnąć nawet o 45 proc. To niemal krytyczny punkt dla ludzkości. Już w 2018 r. alarmowano, że prąd oceaniczny od połowy XX wieku zwolnił o 15 proc. Osiągnięcie punktu krytycznego spowoduje niszczycielskie warunki pogodowe - np. ekstremalny mróz zimą w Europie. Dla wschodniego wybrzeża USA oznacza to wzrost poziomu morza i równie katastrofalne skutki.

178 reakcji
21
75
82
Podziel się
Komentarze (82)
26-02-2021
Stop paranoiNa pewno winny temu jest kaflok na węgiel oraz azbest na dachu u starej Tekli z Maniowej.
zobacz więcej komentarzy (82)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(82)
Stop paranoi
3 lata temu
Na pewno winny temu jest kaflok na węgiel oraz azbest na dachu u starej Tekli z Maniowej.
Cikawy
3 lata temu
Ciekawe skąd oni wiedzą jaki ten prąd był 1000 lat temu?
ciekawy
3 lata temu
Greta już zameldowała o tym w ONZ?
VREDNY
3 lata temu
Jedni twierdzą, że Europa będzie zalewana i będzie wysychała przez globalne ocieplenie, a drudzy piszą, że Europie grożą ekstremalne mrozy. Wychodzi na to, że jedni przeczą drugim. Mylą się albo jedni, albo jedni i drudzy.
meteo
3 lata temu
Zaraz - surowa zima w Europie i podniesienie wód w USA? To jakaś brednia.
Najnowsze komentarze (82)
Fizjonom
2 lata temu
Ja myślę, że przyczyną jest zepsuty bendix! To musi być to!
Mmmm
3 lata temu
Te niektóre komentarze świadczą o tym,że ich autorzy nie mają pojęcia o zjawiskach pogodowych i działaniach matki natury.To właśnie przez takie lekceważące podejście do świata nasza kochana planeta ulega powolnej zagładzie
Gaździna
3 lata temu
Artykuł podoba mi się. Jest zwięzły, rzeczowy. Nie zgadzam się jednak, że zmiany klimatu to wina gazów cieplarnianych. Klimat na planecie zmieniał się radykalnie gdy nie było tu ani jednego ludzia.
Japol
3 lata temu
Domyślamy się, że za Cesarza Ottona siłę prądów zatokowych mierzyli umyślni pastuszkowie kijem do zawracania wody?
Kasioraleci
3 lata temu
Chodzi o nowy podatek od pradu zatokowego!
fotometeo
3 lata temu
A zdjęcia słoneczka oglądali na przestrzeni lat i komentarze ile to energii słońce wysyła i kiedy?
marsek
3 lata temu
Musiał wam bill mocno sypnąć groszem, kolejny punkt realizujecie (choć bardzo kiepsko, ale wasi "fani"...hehe). Wkrótce więc należy oczekiwać gości z kosmosu, ufoludki to będą czy groźne wirusy, bakterie ...?
on 84
3 lata temu
Ocieplenie klimatu spowoduje epokę lodowcową :):)
swój
3 lata temu
pierdoły i tyle
Mg-42
3 lata temu
To w końcu jak jest ocieplenie czy wyziębienie klimatu ?Panowie przestańcie pić,co to bez FLASZKI. nie da się podyskutować?Przecież może wtedy prognozy co do klimatu byłyby trafniejsze .LITOŚCI....😩😩
covid-19
3 lata temu
Fachowcy od pogody = fachowcy epidemiolodzy doradcy rządu RP
😁😜😎
3 lata temu
Korwin powiedział, że lubi ciepło, więc jemu zmiany klimatu są na rękę.
JanCenty
3 lata temu
Nie mam dobrych wieści dla " badaczy " Degeneracja waszych układów myślenia ,właśnie dobiegła końca.Wyrazy współczucia dla waszych bliskich
Mick
3 lata temu
Sami znawcy tematu się wypowiadają. Pouczcie się trochę o prądach oceanicznych to będziecie wiedzieli co to jest i na czym to polega a nie głupoty wypisujecie. Każdy żeglarz i marynarz powie wam że to ważne rzeczy są i mają ogromny wpływ nie tylko na żeglugę ale i na pogodę światową.
...
Następna strona