programy
kategorie

Przypadkowe odkrycie na Lubelszczyźnie. Właściciel nie spodziewał się, co ma pod podłogą domu

Na Lubelszczyźnie zamojskiej delegaturze WUOZ zgłoszono ostatnio dwa przypadki odkrytych kamiennych płyt, które okazały się być zabytkowymi macewami, czyli żydowskimi płytami nagrobnymi. Jako pierwszy, historyczny przedmiot zgłosił mieszkaniec Grabowca w powiecie zamojskim. Mężczyzna kupił dom z lat 50. XX w. i gdy rozpoczął prace remontowe odkrył pod podłogą jednego z pomieszczeń kamienną płytę. O swoim odkryciu poinformował urząd konserwatorski. Zabezpieczona macewa trafi na teren dawnego cmentarza żydowskiego w Grabowcu. Kolejne odkrycie, o którym poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, pochodzi od proboszcza z Komarowa. Parafianie z Janówki Wschodniej, w trakcie remontu schodów do kapliczki, zauważyli na ich odwrotnej stronie napisy. Władze Komarowa zabezpieczyły historyczne znalezisko i przewiozły na lokalny cmentarz żydowski. W trakcie II wojny światowej macewy były niszczone wraz z całymi cmentarzami żydowskimi. Niemcy w trakcie okupacji...

rozwiń
175 reakcji
58
74
43
Podziel się
Komentarze (43)
22-09-2021
JurandNa każdym cmentarzu groby po jakimś czasie są zastępowane innymi, tylko oczywiście żydowskie są wieczne i nie można ich ruszać przez tysiąclecia.
zobacz więcej komentarzy (43)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(43)
Jurand
2 lata temu
Na każdym cmentarzu groby po jakimś czasie są zastępowane innymi, tylko oczywiście żydowskie są wieczne i nie można ich ruszać przez tysiąclecia.
xsda
2 lata temu
w Polsce groby nie opłacane likwiduje sie chyba ,
jarek
2 lata temu
jak nie płacisz za grób to go likwidują. Ale za ickowe płaci państwo i utrzymuje.
Ostoja
2 lata temu
Polski cmentarz w polskim miescie Stanislawow, rowny wiekiem, wielkoscia i pochowkami zasluzonych Polakow dla kraju, polskiemu cmentarzowi we Lwowie na Lyczakowie, Ukraincy zrownali z ziemia! Wybudowano na nim hotel i zrobiono park! Dla ozdoby zostawiono kilka pomnikowych rzezb. W parku czasami zapada sie ziemia oodslaniajac kosci pochowanych tam zmarlych. A na miejscu polskiego cmentarza w Winnicy wybudowano park rozrywki.
Stan
2 lata temu
I latach 50-tych też Niemcy włożyli macewę pod podłogę?
Najnowsze komentarze (43)
ktos
9 miesięcy temu
Pokłosie :/
Janusz Maluch...
2 lata temu
Chcesz, żeby szanowano twoją historię, szanuj historię innych narodów.
PiSiorek
2 lata temu
A w KOBYŁCE nowy cmentarz komunalny ; od niedawna stał się parafialny - czyżby został przehandlowany na rzecz kościelnej sekty ???
amnietowali
2 lata temu
Znowu w Knesecie będą drzeć polską flagę ?
irek
2 lata temu
kupie tanio macewy w ilosci hurtowej na budowe drogi do posesji
Tomtom
2 lata temu
W Żarowie na Dolnym Śląsku ów proboszcz, zlikwidował groby pierwszych przesiedleńców, a pomniki wylądowały w dawnym korytarzu kolejki wąskotorowej i zostały zasypane ziemia.
prawda
2 lata temu
Wznowić ekshumację w Jedwabnem
xs2q
2 lata temu
Powiedzcie jak zmarły zmartwychwstanie z zabetonowanego grobu. Nie przejdzie. A jeżeli przejdzie to nie ma ciała, kłania się fizyka.
onn
2 lata temu
świat wstrząśnięty a polska w szoku!
Były zastrasz...
2 lata temu
A co on szukał pod podłogą za pomocą narzędzi technicznych ( łom i młotek) bez zgody konserwatora? Czy już była u niego w domu rewizja i profilaktycznie zabrano mu narzędzia mające na celu dokonanie przestępstwa? Toż to naruszenie ustawy o ochronie zabytków i kodeksu karnego - zamiar popełnienia przestępstwa za pomocą młotka i łomu! Zgłaszając posiadanie płyty nagrobnej narobił sobie problemów. Gdyż nie wolno posiadać zabytków ( nawet pustej karafki po dziadku) i wyrobów o charakterze zabytkowym.
Ajwaj
2 lata temu
Trzeba było schody zrobić z tej płyty.
marek
2 lata temu
ukraincy niszcza polskie cmentarze na ukrainie i co polski nierzad na to?
Hgjg
2 lata temu
Ha ha ha, właściciel zgłosił to do urzędu konserwatorskiego, a ci, wstrzymali mu pewnie wszystkie pracę remontowe.
Polak
2 lata temu
Dom z lat 50-tych, schody kościoła. Tych rzeczy raczej nie robili Niemcy tylko Polacy katolicy sąsiedzi Polaków wyznania mojżeszowego. To raczej hańba.