programy
kategorie

Psie strachy. Te rasy są najbardziej strachliwe

Dzięki zespołowi genetyków z Uniwersytetu Helsińskiego wiemy, czego boją się psy. Najnowsze badanie sugeruje, że niektóre rasy psów są bardziej podatne na konkretne zachowania lękowe. Zespół kontaktował się z psimi właścicielami i poprosił o opisanie różnych cech ich czworonogów.

11-03-2020
90 reakcji
26
37
27
Podziel się
Komentarze (27)
11-03-2020
ffj
Nie wiem na badaniach jak dużej grupy psów opierali się naukowcy, mam nadzieję, że nie tylko na ankietach właścicieli i na deklaracjach co do rasy (np psa w typie teriera...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(27)
ffj
4 lata temu
Nie wiem na badaniach jak dużej grupy psów opierali się naukowcy, mam nadzieję, że nie tylko na ankietach właścicieli i na deklaracjach co do rasy (np psa w typie teriera irlandzkiego ale z mieszańcami wśród przodków podciągamy pod teriery irlandzkie), ale wnioski są płytkie i ignorują wiedzę kynologiczną, już przez ludzi zdobytą. Jestem hodowcą i szkolę psy. Psy ze swojej rasy i z różnych hodowli znam bardzo dobrze, tak samo inne, którymi się zajmowałam. Potwierdzam to, co możecie przeczytać też w poradnikach. Otóż psy to zwierzęta ponad miarę plastyczne, dostosowujące się, łatwo uczące. W związku z tym część ich lęków jest nabyta z powodu czynników środowiskowych (są nawet okresy rozwoju gdy młode zwierzę jest bardziej podatne na wpojenie sobie lęków i takie okresy gdy mniej) a część to lęki, które przekazała im matka (karmiąc a sama reagując nerwowo na jakieś czynniki, czy też pokazując zachowaniem jakieś wzorce, które młode przejmuje). Dlatego nie rasa jest ważna a stabilna emocjonalnie matka szczeniąt i przyjazne warunki rozwoju maluchów w okresie gdy są jeszcze z matką (azyl, spokojni, przyjaźni opiekunowie, pokazywanie szczenięciu otwartego stosunku do świata zewnętrznego, w którym jest ufność i pewność swoich sił (na konkretne reakcje przyjdzie pora, najpierw musi być ciekawość u szczeniaka i panowanie nad emocjami)). W efekcie bardziej podobne będą do siebie na przykład: niehisteryczny, nielękliwy pekińczyk, pinczer, whippet czy border collie i dog niemiecki, doberman) niż psy w ramach jednej rasy ale wychowywane w różnych warunkach, jedne po rodzicach stabilnych psychicznie, inne po znerwicowanych. Proszę więc, weźcie to sobie do serca, jeśli to dla was temat nowy, bo nie jest korzystne odkryć np przy najbliższym Sylwestrze, że pies jest gotów wyrwać się i uciekać w panice przed siebie na ślepo. Lepiej wybrać szczenięta po opanowanej matce, odchowane w sprzyjającej atmosferze, żeby wyrosły z nich psy przewidywalne (o ile będziemy potrafili odpowiednio wychować psa, bo dużo można zepsuć samym złym położeniem legowiska i darciem się w domu, w połączeniu z jakimiś napastliwymi wobec psa domownikami itd itp). Oczywiście czym innym jest ratowanie psa w potrzebie ale tu wiadomo że będzie miał traumy. Decydując się, nastawiamy na specjalistyczną pracę rehabilitacyjną.
Taki ""pan""
4 lata temu
Najbardziej pies boi się swego właściciela ,który sam w sobie jest tchórzem ,zaś bierze psa (grożnego) i wychowaniem reżimowym go tresuje . Mam takich sąsiadów , nawet na spacer z nim dalej nie wyjdzie ,a pies chodzi na rozkaz z podkulonym ogonem przy ""panu""
ruddi
4 lata temu
No to mi odkrywcze badania !!!! Wiadomo, że psy boją się hałasów, bo ich słuch jest 10 razy wrazliwszy niż ludzki i wszystko słyszą 10 krotnie glośniej. Poza tym każdy pies ma swój charakter często niezależny od rasy..
adas
4 lata temu
o matko sznaucerka moja to takie dziecko,kocha wsystkich,tuli siena spacerze przyjazna do wszystkich ras boi sie jedynieduzych psow,lubi zabawki piszczalki,no i zaglaskaj mnie,tak lubi.jaka agresywnosc.no zdazy sie jak w kazdej rasie.
chomikos
4 lata temu
Mój pies boi się aktualnych spadków cen akcji. Ma kasę ulokowaną w funduszach i od dwóch dni patrzy jak ceny lecą na pysk.
Najnowsze komentarze (27)
A Toć
4 lata temu
Chińczyków się nie boją? Oni jedzą wszystko co się rusza.
pawel
4 lata temu
naukowcy odkryli , że jak się wleje wodę z Bałtyku do rurki o średnicy 1 cm , to rurka będzie długa jak cholera !
antyfan
4 lata temu
coś o niczym
srtjrtyj
4 lata temu
te psy są niezrównoważone i mają liczne niedorozwoje, bo hodowcy zbytnio skupiali się nad wyglądem a za mało nad zdrowiem. taki śmietnik genetyczny.
Reksio.
4 lata temu
Psiak jest najlepszym przyjacielem człowieka
dziadek J.
4 lata temu
A ja zauważyłem podstawową regułę psich zachowań- gdy właściciel jest sympatyczny, przyjazny, to i jego pies jest spokojny i szczęśliwy. Gdy właściciel jest nerwowy, to jego pies jest strachliwy, niespokojny. Teraz po psach was poznaję !
socjald
4 lata temu
... mam sąsiada, który ma psa i ... zastanawiam się kto z nich jest mądrzejszy??? P.S. Pies górą!!!
maćko
4 lata temu
Artykuł jest wyczerpujący i pouczający .Wnosi pełną wiedzę na temat psich lęków. Teraz już wiem wszystko.
Nasze buldogi
4 lata temu
mają alergię na słowo KONSTYTUCJA.
hoszny
4 lata temu
Niedawno wyprowadziłam się pod miasto. Czasami w ciągu dnia słychać tu takie jakby dudnienie. Mój pies masakrycznie się tego boi, mimo że odgłos jest tak naprawdę bardzo cichy. Okazało się, w okolicy jest poligon i rozbrajają tam niewybuchy. Człowiek może to dudnienie przeoczyć, a pies słyszy tak dobrze... Jest to dla mnie dziwne, bo przecież jest dużo bardzo głośnych i alarmujących dźwięków jak np trąbienie aut, które jej nie ruszają zupełnie...
taka prawda
4 lata temu
Biedne pieski drżą ze strachu przed PIS-em, bo zabijają inne zwierzęta, wycinają lasy i w ogóle nienawidzą przyrody i natury bo im się to kojarzy z lewactwem :/
doc.
4 lata temu
bzdury.
ogr
4 lata temu
"Wykształtowały sobie"???? Po jakiemu to?
fru
4 lata temu
nic się nie dowiedziałem jak zwykle nie na temat.