bGZeHMOI
bGZeHMOM
bGZeHMOQ
programy
kategorie
bGZeHMOJ

Ptasie wiry powietrza. Naukowcy nagrali niesamowite wideo

Oszałamiające wideo uchwyciło moment lotu ptaków, które tworzą małe wiry powietrza pod swoimi skrzydłami. Aby zbadać aerodynamikę lotu ptaków, grupa naukowców z Royal Veterinary College w Londynie, przeprowadziła badanie, podczas którego zarejestrowali lot ptaków: dwóch sów oraz jastrzębia. Zwierzęta leciały przez specjalnie zaprojektowany tunel, w którym rozpylono bąbelki helu.

28-02-2020
100 reakcji
39
19
42
Podziel się
bGZeHMOL
Komentarze (42)
28-02-2020
bolekno i jak ogladac ? napisy tak duze ze zadnych wirow nie widac do kitu z takim materialem
zobacz więcej komentarzy (42)

Programy Wirtualnej Polski

bGZeHMOV
KOMENTARZE
(42)
bolek
3 lata temu
no i jak ogladac ? napisy tak duze ze zadnych wirow nie widac do kitu z takim materialem
zk
3 lata temu
ciekawe skąd biorą hel w bąbelkach
Doprowadzicna...
3 lata temu
nalfabetyzmu i zmienić konstytucje , to HEJ . Ale żeby nam ptasi mózg WE LBACH ROBIC PO TAKICH PRZEKRETACH ! TOTOto jest już swinstwo ! Jeszcze zainteresujcie nas jak kupe w powietrzu zrobi unosi się wyżej i dalej frunie .
bGZeHMPn
oxox
3 lata temu
Po co te napisy na filmie????....wszystko jest wyjasnione pod filmem !!!!!
Gość
3 lata temu
Piękny materiał, teraz można rozumieć dlaczego ptaki na większe odległości lecą w tzw kluczach. Podobnie przemieszczają się kolarze w peletonie na otwartych przestrzeniach. Prowadzący musi być silny ale kolejnym ruch powietrza ułatwia poruszanie.
Najnowsze komentarze (42)
Bona Liza
3 lata temu
Pora już w końcu skonstruować prawdziwego ptaka, a nie różne namiastki? Bo się da Vinci w grobie przewraca - gdyby miał takie materiały jak teraz, to już dawno by to zrobił?
leniwka
3 lata temu
W helu leciały i na ziemię nie pospadały? To wbrew wszelkim prawom aerodynamiki?
Nihil novi
3 lata temu
Identyczne wiry powstają przy ruchu samolotu. Są to wiry oporu indukowanego, powstające z uwagi na różnice ciśnień po obu stronach skrzydła. Wir ma kierunek od spodu skrzydła (wyższe ciśnienie) do góry i powoduje go opływ powietrza wokół końcówki skrzydła. Aby go zminimalizować, stosuje się różne rozwiązania (np. wygięte końcówki skrzydła)
Oświecony
3 lata temu
Ale się geniusze znaleźli. O tym to już Da Vinci wiedział tylko wtedy kamer nie było.
hel
3 lata temu
A może przez wodór?
Stryjeck
3 lata temu
Mój ptak wytwarza większe wiry, od Helu po Tatry i z powrotem...
Bzdury na WP
3 lata temu
Ten kto to przekładał na Polski to chyba za pomocą translatora .wyszło jak wyszło i do tego dodał bzdur od siebie .Zjawisko wirów brzegowych powstające na końcach skrzydeł jak i śmigieł jest nie pożądane bo zwiększają opory przepływu.Znamy to od dawna i staramy się to ograniczać choćby z winletów na końcach skrzydeł i śmigieł.
amer
3 lata temu
no napisy wieksze musicie dac no bo male jakies sa
bGZeHMPf
AQQ
3 lata temu
kto to pisał ? wiry tworzą się za każdym skrzydłem i spowalniają lecący obiekt - w samolotach wzorem ptaków montowane są na końcówkach skrzydeł lotki powodujące zmniejszenie tych wirów !
emeryt
3 lata temu
No to teraz mogę spokojnie umierać.
ramedlaw
3 lata temu
... bardzo interesujące badania , szczególnie w kontekście do badań prowadzonych przez międzynarodowe sławy " badaczy " , zebrane w " prześwietnej " komisji pod wodzą słynnego kuglarza antoniego m , w helu możliwy jest lot , ciekawe ! no ale wkrótce raport , wszystko będzie jasno i klarownie " wyjaśnione" oczywiście w odniesieniu do mechaniki lotu ptaków ...
zachwyt
3 lata temu
Cóś pięknegu.
Marko
3 lata temu
Pierdoły naukowców o których wie każdy kto ma cho trochę pojęcia o ruchach powietrza
ahhhaaa
3 lata temu
ale mi nowość - odkrycie To było już dawno pokazywane i opisywane Mowa o tworzeniu się wirów podczas loty ptaków i nie tylko
bGZeHMPH
bGZeHMOO
bGZeHMPO
bGZeHMPP