programy
kategorie

Ptasie wiry powietrza. Naukowcy nagrali niesamowite wideo

Oszałamiające wideo uchwyciło moment lotu ptaków, które tworzą małe wiry powietrza pod swoimi skrzydłami. Aby zbadać aerodynamikę lotu ptaków, grupa naukowców z Royal Veterinary College w Londynie, przeprowadziła badanie, podczas którego zarejestrowali lot ptaków: dwóch sów oraz jastrzębia. Zwierzęta leciały przez specjalnie zaprojektowany tunel, w którym rozpylono bąbelki helu.

28-02-2020
100 reakcji
39
19
42
Podziel się
Komentarze (42)
28-02-2020
bolekno i jak ogladac ? napisy tak duze ze zadnych wirow nie widac do kitu z takim materialem
zobacz więcej komentarzy (42)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(42)
bolek
4 lata temu
no i jak ogladac ? napisy tak duze ze zadnych wirow nie widac do kitu z takim materialem
zk
4 lata temu
ciekawe skąd biorą hel w bąbelkach
Doprowadzicna...
4 lata temu
nalfabetyzmu i zmienić konstytucje , to HEJ . Ale żeby nam ptasi mózg WE LBACH ROBIC PO TAKICH PRZEKRETACH ! TOTOto jest już swinstwo ! Jeszcze zainteresujcie nas jak kupe w powietrzu zrobi unosi się wyżej i dalej frunie .
oxox
4 lata temu
Po co te napisy na filmie????....wszystko jest wyjasnione pod filmem !!!!!
Gość
4 lata temu
Piękny materiał, teraz można rozumieć dlaczego ptaki na większe odległości lecą w tzw kluczach. Podobnie przemieszczają się kolarze w peletonie na otwartych przestrzeniach. Prowadzący musi być silny ale kolejnym ruch powietrza ułatwia poruszanie.
Najnowsze komentarze (42)
Bona Liza
4 lata temu
Pora już w końcu skonstruować prawdziwego ptaka, a nie różne namiastki? Bo się da Vinci w grobie przewraca - gdyby miał takie materiały jak teraz, to już dawno by to zrobił?
leniwka
4 lata temu
W helu leciały i na ziemię nie pospadały? To wbrew wszelkim prawom aerodynamiki?
Nihil novi
4 lata temu
Identyczne wiry powstają przy ruchu samolotu. Są to wiry oporu indukowanego, powstające z uwagi na różnice ciśnień po obu stronach skrzydła. Wir ma kierunek od spodu skrzydła (wyższe ciśnienie) do góry i powoduje go opływ powietrza wokół końcówki skrzydła. Aby go zminimalizować, stosuje się różne rozwiązania (np. wygięte końcówki skrzydła)
Oświecony
4 lata temu
Ale się geniusze znaleźli. O tym to już Da Vinci wiedział tylko wtedy kamer nie było.
hel
4 lata temu
A może przez wodór?
Stryjeck
4 lata temu
Mój ptak wytwarza większe wiry, od Helu po Tatry i z powrotem...
Bzdury na WP
4 lata temu
Ten kto to przekładał na Polski to chyba za pomocą translatora .wyszło jak wyszło i do tego dodał bzdur od siebie .Zjawisko wirów brzegowych powstające na końcach skrzydeł jak i śmigieł jest nie pożądane bo zwiększają opory przepływu.Znamy to od dawna i staramy się to ograniczać choćby z winletów na końcach skrzydeł i śmigieł.
amer
4 lata temu
no napisy wieksze musicie dac no bo male jakies sa
AQQ
4 lata temu
kto to pisał ? wiry tworzą się za każdym skrzydłem i spowalniają lecący obiekt - w samolotach wzorem ptaków montowane są na końcówkach skrzydeł lotki powodujące zmniejszenie tych wirów !
emeryt
4 lata temu
No to teraz mogę spokojnie umierać.
ramedlaw
4 lata temu
... bardzo interesujące badania , szczególnie w kontekście do badań prowadzonych przez międzynarodowe sławy " badaczy " , zebrane w " prześwietnej " komisji pod wodzą słynnego kuglarza antoniego m , w helu możliwy jest lot , ciekawe ! no ale wkrótce raport , wszystko będzie jasno i klarownie " wyjaśnione" oczywiście w odniesieniu do mechaniki lotu ptaków ...
zachwyt
4 lata temu
Cóś pięknegu.
Marko
4 lata temu
Pierdoły naukowców o których wie każdy kto ma cho trochę pojęcia o ruchach powietrza
ahhhaaa
4 lata temu
ale mi nowość - odkrycie To było już dawno pokazywane i opisywane Mowa o tworzeniu się wirów podczas loty ptaków i nie tylko