bDRSMCKY
bDRSMCLc
bDRSMCLg
programy
kategorie
bDRSMCKZ

Ptasie wiry powietrza. Naukowcy nagrali niesamowite wideo

Oszałamiające wideo uchwyciło moment lotu ptaków, które tworzą małe wiry powietrza pod swoimi skrzydłami. Aby zbadać aerodynamikę lotu ptaków, grupa naukowców z Royal Veterinary College w Londynie, przeprowadziła badanie, podczas którego zarejestrowali lot ptaków: dwóch sów oraz jastrzębia. Zwierzęta leciały przez specjalnie zaprojektowany tunel, w którym rozpylono bąbelki helu.

28-02-2020
100 reakcji
39
19
42
Podziel się
Komentarze (42)
28-02-2020
bolekno i jak ogladac ? napisy tak duze ze zadnych wirow nie widac do kitu z takim materialem
zobacz więcej komentarzy (42)

Programy Wirtualnej Polski

bDRSMCLl
KOMENTARZE
(42)
bolek
rok temu
no i jak ogladac ? napisy tak duze ze zadnych wirow nie widac do kitu z takim materialem
zk
rok temu
ciekawe skąd biorą hel w bąbelkach
Doprowadzicna...
rok temu
nalfabetyzmu i zmienić konstytucje , to HEJ . Ale żeby nam ptasi mózg WE LBACH ROBIC PO TAKICH PRZEKRETACH ! TOTOto jest już swinstwo ! Jeszcze zainteresujcie nas jak kupe w powietrzu zrobi unosi się wyżej i dalej frunie .
bDRSMCLD
oxox
rok temu
Po co te napisy na filmie????....wszystko jest wyjasnione pod filmem !!!!!
Gość
rok temu
Piękny materiał, teraz można rozumieć dlaczego ptaki na większe odległości lecą w tzw kluczach. Podobnie przemieszczają się kolarze w peletonie na otwartych przestrzeniach. Prowadzący musi być silny ale kolejnym ruch powietrza ułatwia poruszanie.
Najnowsze komentarze (42)
Bona Liza
rok temu
Pora już w końcu skonstruować prawdziwego ptaka, a nie różne namiastki? Bo się da Vinci w grobie przewraca - gdyby miał takie materiały jak teraz, to już dawno by to zrobił?
leniwka
rok temu
W helu leciały i na ziemię nie pospadały? To wbrew wszelkim prawom aerodynamiki?
Nihil novi
rok temu
Identyczne wiry powstają przy ruchu samolotu. Są to wiry oporu indukowanego, powstające z uwagi na różnice ciśnień po obu stronach skrzydła. Wir ma kierunek od spodu skrzydła (wyższe ciśnienie) do góry i powoduje go opływ powietrza wokół końcówki skrzydła. Aby go zminimalizować, stosuje się różne rozwiązania (np. wygięte końcówki skrzydła)
Oświecony
rok temu
Ale się geniusze znaleźli. O tym to już Da Vinci wiedział tylko wtedy kamer nie było.
hel
rok temu
A może przez wodór?
Stryjeck
rok temu
Mój ptak wytwarza większe wiry, od Helu po Tatry i z powrotem...
Bzdury na WP
rok temu
Ten kto to przekładał na Polski to chyba za pomocą translatora .wyszło jak wyszło i do tego dodał bzdur od siebie .Zjawisko wirów brzegowych powstające na końcach skrzydeł jak i śmigieł jest nie pożądane bo zwiększają opory przepływu.Znamy to od dawna i staramy się to ograniczać choćby z winletów na końcach skrzydeł i śmigieł.
amer
rok temu
no napisy wieksze musicie dac no bo male jakies sa
bDRSMCLv
AQQ
rok temu
kto to pisał ? wiry tworzą się za każdym skrzydłem i spowalniają lecący obiekt - w samolotach wzorem ptaków montowane są na końcówkach skrzydeł lotki powodujące zmniejszenie tych wirów !
emeryt
rok temu
No to teraz mogę spokojnie umierać.
ramedlaw
rok temu
... bardzo interesujące badania , szczególnie w kontekście do badań prowadzonych przez międzynarodowe sławy " badaczy " , zebrane w " prześwietnej " komisji pod wodzą słynnego kuglarza antoniego m , w helu możliwy jest lot , ciekawe ! no ale wkrótce raport , wszystko będzie jasno i klarownie " wyjaśnione" oczywiście w odniesieniu do mechaniki lotu ptaków ...
zachwyt
rok temu
Cóś pięknegu.
Marko
rok temu
Pierdoły naukowców o których wie każdy kto ma cho trochę pojęcia o ruchach powietrza
ahhhaaa
rok temu
ale mi nowość - odkrycie To było już dawno pokazywane i opisywane Mowa o tworzeniu się wirów podczas loty ptaków i nie tylko
bDRSMCLX
bDRSMCLe
bDRSMCMe
bDRSMCMf