programy
kategorie

Renifery w Finlandii zagrożone wymarciem. Przyczyną zmiany klimatyczne

Eksperci alarmują, że renifery żyjące na północy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej, są w coraz większym stopniu zagrożone wyginięciem. Winę za to ponoszą zmiany klimatyczne i działalność człowieka w tym obszarze. Mieszkająca w Rovaniemi, na północy Finlandii, Anna Ollila, jest już dziewiątym pokoleniem hodowców reniferów w swojej rodzinie. Jest również przewodniczącą Stowarzyszenia Fińskich Hodowców Reniferów. Od wielu lat stara się zwrócić uwagę na problem coraz słabszej populacji tych ssaków, które kojarzą się nam ze św. Mikołajem oraz świętami Bożego Narodzenia. - Martwię się, ale jestem też optymistką. Myślę, że znajdziemy rozwiązania. Nie będą one łatwe, ale uda nam się, bo nie mamy wyboru – powiedziała w rozmowie z agencją Associated Press. Jednym z dowodów coraz gorszej sytuacji są badania naukowców z Instytutu Huttona, które trwały aż 20 lat. Analizowali i badali sytuację reniferów na norweskim archipelagu Svalbard. Okazało się, że ssaki te z każdym...

rozwiń
135 reakcji
17
73
45
Podziel się
Komentarze (45)
22-12-2021
Twój Mick"...kraje rozwinięte muszą do 2030 r. zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych aż o połowę." O.K. A co z krajami rozwijającymi się?
zobacz więcej komentarzy (45)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(45)
Twój Mick
2 lata temu
"...kraje rozwinięte muszą do 2030 r. zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych aż o połowę." O.K. A co z krajami rozwijającymi się?
sarkazm
2 lata temu
W tym roku na północy Skandynawii wystąpiły rekordowe mrozy, które zapewne bardziej negatywnie wpłyną na pogłowie reniferów, niż rzekome globalne ocieplenie.
erg
2 lata temu
Przestańcie fanzolić. Zmiany klimatu były od zarania dziejów i tego nic nie zmieni. Jedne zwierzęta giną, inne przychodzą na to miejsce.
czytelnik
2 lata temu
Bzdury. Odżywiają się roślinnością. Zimy są łagodniejsze więc pokarmów mają więcej. Czekam na informacje że w Afryce zwiększone opady deszczu powodują zamieranie gatunków.
adere
2 lata temu
Chów wsobny, to jest przyczyną a nie zmiany klimatu. Klimat się zmienia cały czas i ludzie nie mają szans tego zmienić. Za kilkaset lat przyjdzie epoka lodowcowa, to dopiero będzie katastrofa, gdy cała Skandynawia pokryje się lądolodem a renifery to co najwyżej na południu Polski będą mogły się paść.
Najnowsze komentarze (45)
ari
2 lata temu
a co z dziurą ozonową..Zarobili ile mieli zarobić, i znikła........teraz globalne ocieplenie,a jak przyjdzie kolejne zlodowacenie ?
Mick
2 lata temu
Jaki my mamy wpływ na zmiany klimatyczne? Erupcja wulkanu na Gran Canari bardziej zatruła atmosferę niż wszystkie kominy i rury wydechowe samochodów w Europie przez rok.
prawda
2 lata temu
przeczytalam dobrze że go wyciagneli
jan
2 lata temu
Ta pani to analfabetka. Już od 200 lat wiadomo w Europie (azjaci z tym po prostu żyli), że zwierzęta na wyspie ulegają naturalnej miniaturyzacji, są tam np. słonie wielkości konia.
Profesor
2 lata temu
Depopulacja spowoduje zanik ludzi na planecie, a renifery się uratują, bo nikt ich nie będzie szczepił.
PAMIĘTAJACY
2 lata temu
nie dawaj samcą wiagry bo staje serce nie pyta
bezbez
2 lata temu
Migrancie je sobie upodobali jak zamiennik kóz?
Rych
2 lata temu
Za to teraz coraz większe auta ludzie w Polsce kupują modne SUV które emitują dużo więcej spalin i masę innych zanieczyszczeń jak nasze stare polonezy fiaty czy poćciwe audi 80 z spalania 5 litrów ON . Co te nasze bogacenie się społeczeństw polskiego robi z ludzi za brudasów pod każdym względem . Teraz kolejki w sklepach a potem w poniedziałek stosy jedzenia na śmietnikach i przeklinanie tylko że niby bida .
obcy3
2 lata temu
ile lat mają lodowce w Norwegii ??? cała ue ma niby walczyć za co2 Rosjii , Chin , USA ????
Amazon
2 lata temu
I dlatego należy nakładać kolejne opłaty klimatyczne na ludzi za emisję ludzi a bogacze dalej będą pływać jachtami, latać w kosmos rakietami, codziennie kupować nowe ciuchy od Louis Vuitton lub Armani i wzbogacać swoje kolekcje supersamochodów sportowych.
Vc. Bb
2 lata temu
Największy szkodnik to człowiek wszystko zabija ale przyjdzie czas na ludzi.
Anastazja
2 lata temu
KTO TE BZDURY I TEN BEŁKOT WYMYŚLA
Ace
2 lata temu
Finlandia. Kraj uroczy, jednak krwiożerczy. Polowania all time. Będąc tam przez rok nie widziałem żywej zwierzyny, od Rovaniemi po Turku. Myśliwych od groma.
Juchas.60
2 lata temu
Bzdety, renifery na Svalbardzie mają się nijak do reszty reniferów. To mała odizolowna populacja bez możliwości dopływu nowych genów, jak powszechnie wiadomo od lat , jest to najmniejszy podgatunek renifera. Jeśli renifery mogą przeżyc w klimacie umiarkowanym (na pograniczu Mongolii i Rosji), to prawdopodobnie przeżyją i to ocieplenie. W Szwecji renifery żyją już jakieś 400 km na północ od Sztokholmu w środku lądu gdzie temperatury w lecie prawie zawsze przekraczają 30C i jakoś nie widać by od tego padały