bFFekkOI
bFFekkOM
bFFekkOQ
programy
kategorie
bFFekkOJ

Renifery w Finlandii zagrożone wymarciem. Przyczyną zmiany klimatyczne

Eksperci alarmują, że renifery żyjące na północy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej, są w coraz większym stopniu zagrożone wyginięciem. Winę za to ponoszą zmiany klimatyczne i działalność człowieka w tym obszarze. Mieszkająca w Rovaniemi, na północy Finlandii, Anna Ollila, jest już dziewiątym pokoleniem hodowców reniferów w swojej rodzinie. Jest również przewodniczącą Stowarzyszenia Fińskich Hodowców Reniferów. Od wielu lat stara się zwrócić uwagę na problem coraz słabszej populacji tych ssaków, które kojarzą się nam ze św. Mikołajem oraz świętami Bożego Narodzenia. - Martwię się, ale jestem też optymistką. Myślę, że znajdziemy rozwiązania. Nie będą one łatwe, ale uda nam się, bo nie mamy wyboru – powiedziała w rozmowie z agencją Associated Press. Jednym z dowodów coraz gorszej sytuacji są badania naukowców z Instytutu Huttona, które trwały aż 20 lat. Analizowali i badali sytuację reniferów na norweskim archipelagu Svalbard. Okazało się, że ssaki te z każdym...

rozwiń
135 reakcji
17
73
45
Podziel się
Komentarze (45)
22-12-2021
Twój Mick"...kraje rozwinięte muszą do 2030 r. zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych aż o połowę." O.K. A co z krajami rozwijającymi się?
zobacz więcej komentarzy (45)

Programy Wirtualnej Polski

bFFekkOV
KOMENTARZE
(45)
Twój Mick
5 miesięcy temu
"...kraje rozwinięte muszą do 2030 r. zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych aż o połowę." O.K. A co z krajami rozwijającymi się?
sarkazm
5 miesięcy temu
W tym roku na północy Skandynawii wystąpiły rekordowe mrozy, które zapewne bardziej negatywnie wpłyną na pogłowie reniferów, niż rzekome globalne ocieplenie.
erg
5 miesięcy temu
Przestańcie fanzolić. Zmiany klimatu były od zarania dziejów i tego nic nie zmieni. Jedne zwierzęta giną, inne przychodzą na to miejsce.
bFFekkPn
czytelnik
5 miesięcy temu
Bzdury. Odżywiają się roślinnością. Zimy są łagodniejsze więc pokarmów mają więcej. Czekam na informacje że w Afryce zwiększone opady deszczu powodują zamieranie gatunków.
adere
5 miesięcy temu
Chów wsobny, to jest przyczyną a nie zmiany klimatu. Klimat się zmienia cały czas i ludzie nie mają szans tego zmienić. Za kilkaset lat przyjdzie epoka lodowcowa, to dopiero będzie katastrofa, gdy cała Skandynawia pokryje się lądolodem a renifery to co najwyżej na południu Polski będą mogły się paść.
Najnowsze komentarze (45)
ari
4 miesiące temu
a co z dziurą ozonową..Zarobili ile mieli zarobić, i znikła........teraz globalne ocieplenie,a jak przyjdzie kolejne zlodowacenie ?
Mick
4 miesiące temu
Jaki my mamy wpływ na zmiany klimatyczne? Erupcja wulkanu na Gran Canari bardziej zatruła atmosferę niż wszystkie kominy i rury wydechowe samochodów w Europie przez rok.
prawda
5 miesięcy temu
przeczytalam dobrze że go wyciagneli
jan
5 miesięcy temu
Ta pani to analfabetka. Już od 200 lat wiadomo w Europie (azjaci z tym po prostu żyli), że zwierzęta na wyspie ulegają naturalnej miniaturyzacji, są tam np. słonie wielkości konia.
Profesor
5 miesięcy temu
Depopulacja spowoduje zanik ludzi na planecie, a renifery się uratują, bo nikt ich nie będzie szczepił.
PAMIĘTAJACY
5 miesięcy temu
nie dawaj samcą wiagry bo staje serce nie pyta
bezbez
5 miesięcy temu
Migrancie je sobie upodobali jak zamiennik kóz?
Rych
5 miesięcy temu
Za to teraz coraz większe auta ludzie w Polsce kupują modne SUV które emitują dużo więcej spalin i masę innych zanieczyszczeń jak nasze stare polonezy fiaty czy poćciwe audi 80 z spalania 5 litrów ON . Co te nasze bogacenie się społeczeństw polskiego robi z ludzi za brudasów pod każdym względem . Teraz kolejki w sklepach a potem w poniedziałek stosy jedzenia na śmietnikach i przeklinanie tylko że niby bida .
bFFekkPf
obcy3
5 miesięcy temu
ile lat mają lodowce w Norwegii ??? cała ue ma niby walczyć za co2 Rosjii , Chin , USA ????
Amazon
5 miesięcy temu